خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

واکنش ارگ به توقف مذاکرات صلح: مانع اصلی پروسه ادامه خشونت‌های طالبان است

در تاریخ:
یکشنبه ۱۷ سنبله ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به توقف مذاکرات صلح امریکا و گروه طالبان اعلام کرد که دولت افغانستان برای رسیدن به صلح متعهد است اما، مانع اصلی در این پروسه ادامه خشونت های طالبان است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا صبح امروز (یک‌شنبه، ۱۷ سنبله) اعلام کرد که مذاکرات صلح با گروه طالبان را متوقف و نیز دیدار با رئیس جمهوری افغانستان و رهبران گروه طالبان در کمپ دیوید را لغو کرده است.

آقای ترامپ در چند توییت متوالی گفت که قرار بوده امروز با رهبران طالبان در کمپ دیوید دیدار کند اما به دلیل حملات اخیر گروه طالبان و نیز کشته شدن یک افسر امریکایی در کابل تصمیم به لغو این اجلاس گرفته است.

ترامپ گفته:” متاسفانه گروه طالبان به خاطر اعمال فشار کاذب، مسوولیت یک حمله در کابل را بر عهده گرفتند که در آن یکی از سربازان بزرگ ما و ۱۱ نفر دیگر کشته شد.”

این در حالی است که به روز پنج‌شنبه ( ۱۴ سنبله) در نتیجه انفجار موتر بمب در نزدیکی چهارراهی عبدالحق از مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل یک سرباز امریکایی، یک سرباز رومانیایی نیروهای ناتو و ۱۰ غیر نظامی کشته شده و ۴۲ نفر دیگر زخمی شدند. گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده گرفت.

با این حال حکومت افغانستان در اعلامیه‌ای گفت: ” مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت بوده و به تمام تلاش ها به هدف رسیدن به صلح متعهد اند. اما، مانع اصلی در پروسه جاری صلح، ادامه خشونت ها و جنگ جاری طالبان علیه افغان ها، می باشد.”

در اعلامیه تاکیده شده که: ” همواره تاکید کرده ایم که صلح واقعی زمانی تامین شده می تواند که طالبان کشتن افغان ها را متوقف سازند، آتش بس را بپذیرند و به گفتگوهای رو در رو، با دولت افغانستان حاضر گردند.”

براساس اعلامیه، دولت افغانستان به عنوان طراح، مدافع و تطبیق کننده صلح، به فیصله های جرگه بزرگ مشورتی صلح احترام قایل است و تعقیب راهکار پیشنهاد شده از سوی این جرگه را به محوریت مردم و مالکیت دولت افغانستان، مسئولیت خود میداند.

دولت افغانستان گفته که از تلاش های صادقانه متحدین خویش ستایش می کند و متعهد است که در آینده با ایالات متحده امریکا و متحدین دیگر برای تامین صلح دائمی و باعزت، مشترکاً کار کند.

گفته شده که دولت افغانستان بر انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال روان و از این طریق بر ایجاد یک حکومت قوی، قانونی و مشروع تاکید می ورزد، تا بتواند پروسه صلح را با دقت و تدبیر کامل به پیش ببرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ در رشته توییت هایش گفته که طالبان قدرت مذاکره برای رسیدن به یک توافقنامه “معنی دار” را ندارند و نمی توانند روی برقراری آتش بس در جریان این مذاکرات “بسیار مهم” صلح توافق کنند.

هفته گذشته زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در پایان نهمین دور مذاکرات اش با نمایندگان گروه طالبان در قطر گفت که اصول کلی توافق‌نامه صلح نهایی شده و منتظر تائید دونالد ترامپ است.

در حالی که همه طرف ها آماده بودند پس از تائید دونالد ترامپ، توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان امضا شود اما حکومت افغانستان به برگزاری انتخابات پیش از امضای توافق صلح تاکید می کرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

غنی: افغانستان و امریکا با تهدیدات مشترک مواجه اند

دلو ۲۷, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی جهت اشتراک در ۵۶ مین کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد

دلو ۲۴, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

رحیمی: در مسایل روند صلح حکومت نظریات تمامی سیاسیون را در نظر می‌گیرد

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks