منو
اخبار داخلی

واکنش‌ها به اعلامیه هشداری طالبان به رسانه های افغانستان؛ تهدید رسانه‌ها محکوم است

در تاریخ:
سه شنبه ۴ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

پس از نشر اعلامیه هشداری گروه طالبان به رسانه های افغانستان، ریاست جمهوری کشور، نهادهای حمایت از رسانه ها و خبرنگاران و سفارت ایالات متحده امریکا در کابل، تهدید رسانه ها از سوی گروه طالبان را محکوم کردند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای گفته است: ” تهدید و حمله به نهادهای رسانه‌ای به هر عنوانی که باشد در تضاد با ارزش‌های اسلامی و انسانی قرار دارد.”

ریاست جمهوری گفته که حکومت از طریق ایجاد ” کمیته مشترک حکومت و رسانه ها” و همچنان تصویب طرزالعمل مصونیت خبرنگاران تمامی تلاش خود را برای تامین امنیت خبرنگاران، دفاتر رسانه و دفاتر رسانه انجام داده است و در ادامه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

این در حالیست که گروه طالبان دیروز دوشنبه (۳ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای به رسانه‌های افغانستان هشدار دادند که اگر ظرف یک هفته دیگر از پخش “اعلانات تبلیغاتی بر ضد طالبان” دست نکشند، مورد حمله نظامی قرار خواهند گرفت.

با این حال دفتر حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان ” نی” نیز در واکنشی گفته که هشدار گروه طالبان مبنی بر هدف قراردادن رسانه‌ها و خبرنگاران، سبب نگرانی خانواده‌ی رسانه‌یی افغانستان شده است.

دفتر نی از حکومت وحدت ملی خواسته تا یک بار دیگر تعهد رسمی‌اش را مبنی بر حمایت همه‌جانبه از رسانه‌ها و خبرنگاران اعلام کند.

عبدالمجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی گفته: ” رسانه‌ها بر مبنای قوانین افغانستان نشرات دارند و قوانین افغانستان بر اساس ماده‌ی دوم قانون اساسی، خلاف دین نمی‌توانند وضع شوند. اکنون که خطرات جدی‌یی متوجه رسانه‌ها و خبرنگاران است، حکومت باید تجدید تعهد رسمی و برنامه‌های عملی برای حمایت و تأمین امنیت رسانه‌ها ارائه بدارد.”

در همین حال جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل نیز گفته است که آزادی بیان به ویژه فعالیت رسانه‌ها یکی از دستاوردهای ۱۸ سال گذشته در افغانستان است.

آقای بس در صفحه توییتر خود نوشته است: “ما از طالبان می‌خواهیم که تهدید روزنامه‌نگاران را متوقف کند. خشونت‌های بیشتر علیه خبرنگاران و غیرنظامیان، امنیت و فرصت را برای افغان‌ها به میان نخواهد آورد و نه به طالبان کمک ‌می‌کند تا به اهداف ساسی خود دست یابند.”

آقای بس تاکید کرده که “خبرنگاری جرم نیست، بل یک ارزش خدمات عمومی در جهان است.”

پیری مایودن، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در صحفه تویتر خود افزوده است: “من عمقا نگران تهدید خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها از طرف شورشیان هستم. خبرنگاران حق دارند که بدور از تهدید و خشونت کار کنند، تمامی طرف‌ها باید درک کنند که خبرنگاری جرم نیست.”

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

“نی” خواستار آزادی محبوب الله حکیمی، خبرنگار در بند امنیت ملی شد

سرطان ۱۶, ۱۳۹۹

نی: ۹۵۳ کارمند رسانه ای به کرونا مبتلا شده اند

سرطان ۱۰, ۱۳۹۹

خواست نی از گروه تخنیکی: طرح تعدیل قانون رسانه‌های همگانی متوقف شود

سرطان ۵, ۱۳۹۹

نی: هرنوع شکایت از یک رسانه باید از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات رسانه ای رسیدگی شود

سرطان ۴, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان