خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

واکنش‌های داخلی و بین المللی به آغاز حملات بهاری طالبان همزمان با مذاکرات صلح

در تاریخ:
جمعه ۲۳ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

با اعلام آغاز حملات بهاری گروه طالبان زیر نام ” الفتح” در سطح کشور، وزارت دفاع ملی، سخنگوی ریاست جمهوری و ماموریت حمایت قاطع واکنش نشان داده می‌گویند که طالبان با ادامه جنگ پیروز نخواهد شد.

گروه طالبان اعلام کرده که عملیات بهاری این گروه زیر نام ” الفتح” آغاز شده و جنگجویان طالبان حملات گسترده‌ای را در سراسر افغانستان آغاز می‌کنند.

در اعلامیه گروه طالبان که امروز (جمعه، ۲۳ حمل) منتشر شده، از جنگجویان این گروه خواسته است تا در جریان عملیات” الفتح” توصیه‌های کمیسیون نظامی امارت اسلامی در مورد جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، برخورد اخلاقی و موارد دیگر را رعایت کنند.

در اعلامیه‌ آمده است که این عملیات از اول سال جاری خورشیدی به این سو در برابر ” اشغال‌گران خارجی و پشتیبان‌های آنان در افغانستان” آغاز شده است.

وزارت دفاع ملی کشور اعلام عملیات الفتح طالبان را پروپاگند خوانده می گوید، این گروه هیچ گاهی به اهداف شومش نخواهد رسید.

در اعلامیه وزارت دفاع ملی آمده است که طالبان پس از شکست در جنگ‌های ارغنجخواه بدخشان، سانچارک سرپل، مقر غزنی، آب کمری و بالامرغاب بادغیس می خواهند به افراد خود روحیه کاذب دهند.

گفته شده که نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغانستان دارای ظرفیت‌های بالای مهاربوی و تسلیحاتی اند و از این رو در میدان‌های جنگ پیشتاز اند.

در همین حال شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه رسمی فسبوکش در واکنش به حملات بهاری طالبان نوشته است که: ” جنایت، ترور، کشتار افراد ملکی، تخریب زیربناها ، اماکن عامه و مساجد را “الفتح” نامیده اند.”

همچنان ماموریت حمایت قاطع در افغانستان (ناتو) در واکنش به اعلام حملات بهاری طالبان، می‌گوید که این گروه به‌جای صلح، جنگ را انتخاب کرده‌اند و ناتو آمادۀ جنگ با این گروه است و از نیروهای امنیتی افغان پشتیبانی می‌کند.

دف بتلر، سخن‌گوی ماموریت حمایت قاطع  که با تمامی اعضای رهبری این مأموریت امروز گردهم آمدند و تعهد شان را یک بار دیگر بر ادامۀ پشتیبانی نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کردند.

بتلر گفت: ” طالبان، صبح امروز در پیامی به‌جای صلح، خشونت را انتخاب کردند. با وجودی‌که برای اولین بار در چهل سال گذشته یک فرصت عالی برای افغانستان ازبهر دستیابی به صلح به وجود آمده‌است، طالبان خشونت را انتخاب کرده‌اند.”

هرچند حملات بهاری طالبان امروز رسما اعلام شد، اما همه ساله با گرم شدن هوا و رسیدن فصل بهار، حملات جنگجویان این گروه در مناطق تحت کنترول شان شدت می‌گیرد.

از آغاز سال جدید خورشیدی بخش هایی از کشور به خصوص بادغیس، بالامرغاب ولایت فاریاب و مناطق مرکزی شاهد درگیری های تازه نیروهای امنیتی و شورشیان بوده است.

این در حالی است که گفتگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا و نمایندگان سیاسی طالبان نیز ادامه دارد و قرار است تا دو هفته دیگر دور تازه گفتگوها با حضور نمایندگان حکومت افغانستان در قطر آغاز شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

گروه طالبان خواهان بررسی جدی و بی طرفانه رویداد های کابل و ننگرهار شد

ثور ۲۶, ۱۳۹۹

موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی جهت اشتراک در ۵۶ مین کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد

دلو ۲۴, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks