منو
سیاسی

هیات ایرانی برای بررس ادعای به دریا انداختن کارجویان افغان به کابل آمد

در تاریخ:
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

وزارت امور خارجه اعلام کرد که یک هیأت عالی‌رتبه دپیلماتیک وزارت خارجه ایران به هدف بررسی حادثه به رودخانه افکندن کارجویان افغان در مرز ایران، به کابل آمده است.

این هیأت که امروز (۳ شنبه، ۶ جوزا) به کابل رسیده است، با حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه دیدار و درباره اسناد و مدارک به دست آمده در پیوند به کشتار کارجویان افغان در مرز ایران، گفت‌وگو کرده است.

طبق اعلام وزارت خارجه، ریاست هیأت ایرانی را محسن بهاروند، معین وزارت خارجه این کشور بر عهده دارد و یک محموله وسایل و تجهیزات طبی را نیز به هدف مبارزه با ویروس کرونا با خود به کابل آورده است.

حنیف اتمر از کمک ایران برای مبارزه با ویروس کرونا در کشور قدردانی کرده است و در عین حال خواهان توجه بیش‌تر ایران به تحقیقات مشترک در مورد کشتار کارجویان افغان شده است.

سرپرست وزارت امور خارجه گفته است که هدف از این تحقیقات دریافت حقایق، رسیده‌گی قانونی به عاملان آن و اتخاذ تدابیر لازم است تا در آینده از چنین «حوادث ناگواری» که ممکن بر روابط دو کشور تاثیرگذار باشد، جلوگیری شود.

وزارت خارجه با نشر خبرنامه‌ای گفته است که محسن بهاروند حادثه کشتار کارجویان افغان را محکوم کرده و گفته است که این عمل برای مردم و دولت ایران پذیرفتنی نیست.

او افزوده است که دولت ایران متعهد است تا این حادثه را به صورت مشترک با هیأت افغانستان تا تامین عدالت بررسی و تعقیب کند. معین وزارت خارجه ایران گفته است که اسناد و مدارک هیأت تحقیق افغانستان را تسلیم شده و آن را از مجاری مرتبط دولت ایران نیز تحقیق و نتایج آن را با جانب افغانستان در میان می‌گذارد.

هر دو طرف در این گفت‌وگو تأکید کرده است که براساس نتایج تحقیقات و رسیده‌گی قانونی به عاملان این حادثه، روی چهارچوب‌های دوجانبه به هدف تقویت روابط و راهکارهایی که بتواند در آینده از تکرار حوادث مشابه جلوگیری کند، کار می‌کنند.

براساس گزارش‌ها، شماری از کارجویان افغان که از مرز مشترک با ایران در منطقه‌ی «دهانه‌ی ذوالفقار» وارد ایران شده بودند، نیمه‌های شنبه‌شب، دوازدهم ثور، از سوی مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته شدند.

ایران پس از رسانه‌ای شدن این رویداد، با نشر بیانیه‌‌ای، دخیل بودن نیروهای مرزی‌اش در کشتار کارجویان افغان را رد کرد، اما حکومت افغانستان دو هیأت جداگانه، یکی در سطح محلی هرات و دیگری در سطح حکومت مرکزی را، برای بررسی آن تشکیل کرد.

طبق یافته‌های هیأت حقیقت‌یاب که ریاست آن را حمید طهماسی، سرمفتش قوماندانی اعلی قوای مسلح بر عهده داشت، در مجموع ۴۶ نفر از کارجویان افغان در رودخانه‌ی هریرود انداخته شده‌اند. از این میان، ۱۷ ناپدید، ۱۲ نفر غرق شده و ۱۷ نفر دیگر نیز نجات یافته‌اند.

پیش‌تر وزارت امور خارجه گفته بود که ایران اسناد و یافته‌های هیأت حقیقت‌یاب افغانستان را در مورد کشتار کارجویان افغان که ادعا می‌شود از سوی مرزبانان ایرانی ابتدا شکنجه و سپس به دریا افکنده شده‌اند، نپذیرفته است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

حنیف اتمر در سفرش به ایران با وزیر خارجه ایران دیدار کرد

سرطان ۱, ۱۳۹۹

ایران ادعای انداختن مهاجران افغان به دریا را رد کرد

ثور ۱۴, ۱۳۹۹

اتمر: به مشکلات حدود ۳۰ هزار دانشجوی افغان در خارج از کشور رسیدگی می شود

ثور ۱۳, ۱۳۹۹

سخنگوی وزارت خارجه برکنار شد

میزان ۱۴, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان