خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

هفتمین دور مذاکرات خلیل‌زاد با طالبان؛ سرنوشت جنگ افغانستان مشخص خواهد شد؟

در تاریخ:
یکشنبه ۹ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمد ظاهر قادری
اشتراک گذاری:

هفتمین دور گفت‌وگوها میان زلمی‌ خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان و نماینده‌گان طالبان دیروز (شنبه، ۸ سرطان) در شهر دوحه قطر آغاز شد.از این‌که مذاکرات صلح در حساس‌ترین موقعیت اش رسیده است، انتظار می‌رود هفتمین دور مذاکرات میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان در قطر سرنوشت جنگ دو دهه اخیر را مشخص کند.

پیش از این آقای خلیلزاد گفته بود در این دور، بر سر تضمین مبارزه با “تروریسم”، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی که منجر به ثبات سیاسی شود و آتش‌‎بس دایمی و همه‌جانبه، بحث و تبادل نظر خواهد شد. قبل از برگزاری این نشست گروه طالبان گفته بود که در این دیدار بر سر چارچوب خروج نیروهای خارجی از افغانستان و اینکه از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده نشود، مذاکره خواهد کرد.

این گفت‌وگوها در حالی آغاز شد که مایک پومپیو، وزیرخارجۀ امریکا در سفر چند روز پیش خود به کابل، ابراز امیدواری کرد که تا کمتر از سه ماه دیگر (پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ماه میزان) توافق صلح با طالبان بدست آید.

گفته می‌شود که آقای پومپیو در دیدار با رییس جمهورغنی، عبدالله عبدالله رییس اجرایی و حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور در مورد توافق با طالبان، آتش بس و آمادگی برای ایجاد حکومت موقت تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری صحبت کرده است، موضوعی که به مزاج رهبران حکومت وحدت ملی خوش نخورده است. زیرا رهبران حکومت وحدت ملی بخصوص رییس جمهورغنی حاضر نیست حکومت سرپرست به میان آید و او تمام آمادگی ها برای شرکت در انتخابات را گرفته تا یک دور دیگر رییس جمهور کشور باشد.

از سویی هم گزارش‌هایی وجود دارد که آقای خلیل‌زاد در باره آتش بس چهار و نیم ماهه با طالبان، وجود پایگاه های نظامی امریکا در خاک افغانستان و خروج نیروهای امریکایی به توافق رسیده است اما در این دور مذاکرات بر سر زمان بندی و چگونگی خروج نیروهای خارجی بحث خواهند تا در صورتی که طالبان تضمینی برای آتش بس دایمی دهد امریکا نیروهایش را به تدریج خارج خواهد کرد، در غیرآن امریکا دوست ندارد بدون تضمین افغانستان را در چنگ طالبان سپرده و کشور را ترک کند.

همچنان در این دور مذاکرات آقای خلیل زاد تلاش می کند طالبان را برای مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان متقاعد کند، طالبان تاکنون حاضر نشده است با رهبران حکومت وحدت ملی وارد مذاکره شوند. حتی در نشست اخیر که چند روز قبل در مسکو برگزار شد، این گروه با حضور محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و نیز حضور سفیر افغانستان در مسکو، در آن نشست مخالفت کرد.

در همین حال گزارش هایی از قطر وجود دارد که دیروز شنبه هیات امریکا با نمایندگان طالبان پشت در های بسته باهم گفت‌وگو کرده اند و تاکنون جزییاتی از درون مجلس آنان به دسترس خبرنگاران نرسیده است.

در صورتی که این دور مذاکرات نتیجه مثبت در پی داشته باشد به زودی شاهد آتش بس و حضور طالبان در کابل خواهیم بود، اما در صورتی که نتیجه مثبت بدست نیاید، مذاکرات صلح به درازا خواهد کشید.

حکومت افغانستان نیز در حالی که برای انتخابات ریاست جمهوری ماه میزان سال جاری آماده می‌شود، در بخش مذاکرات صلح و گفتگوی مستقیم با طالبان نیز آمادگی های گرفته است. ریاست جمهوری به تازگی اعلام کرد که محمد سلام رحیمی، رییس دفتر ریاست جمهوری به حیث وزیر دولت در امور صلح و مشاور رییس جمهورغنی تعیین شده است.

ایجاد وزارت صلح از سوی حکومت اراده جدی رهبران حکومت را برای مذاکرات صلح نشان می دهد، اما مذاکرات ” بین الافغانی”، موضوعی که تاکنون طالبان نپذیرفته است.

از سویی هم سه روز پیش (پنج‌شنبه هفته گذشته) رییس جمهورغنی به پاکستان سفر کرد و با عمران خان نخست وزیر این کشور و شماری از رهبران ملکی و نظامی پاکستان در اسلام آباد دیدار کرد. آقای غنی از پاکستان خواست تا در روند مذاکرات صلح با طالبان همکار دولت افغانستان باشد.

آقای غنی بارها حکومت پاکستان را به مداخله در امور داخلی افغانستان متهم کرده و گفته است که طالبان به دستور جنرالان پاکستانی می توانند جنگ کنند و یا حاضر به گفتگو شوند. آقای غنی گفته بود ” کلید صلح افغانستان در دست پاکستان است”.

اکنون انتظار می رود که هفتمین دور مذاکرات هیات امریکا با نمایندگان طالبان در قطر به نتیجه مثبت بیانجامد و نیز طالبان برای مذاکره بین الافغانی اعلام آمادگی کنند. سپس قرار است مذاکرات بین الافغانی بجای قطر در کشور آلمان برگزار شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

وزیر خارجه ازبیکستان در دیدار با عبدالله: از مذاکرات صلح به رهبری افغان ها حمایت می کنیم

عقرب ۲۱, ۱۳۹۹

طالبان: دولت آینده امریکا باید متوجه اشخاص و جهت های که خواهان ادامه جنگ استند باشد

عقرب ۲۰, ۱۳۹۹
گزارش شده است که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان، پیش از نشست شیکاگو به آلمان سفر می کند و در این سفر توافق نامه همکاری های استراتژیک را با همتای آلمانی خود به امضا می رساند.

دیدگاه آلمانی در مورد روند صلح افغانستان و چشم‌انداز آتی آن

عقرب ۱۱, ۱۳۹۹

۵۱ غیرنظامی از سوی طالبان در یک هفته گذشته کشته شدند

عقرب ۳, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان