خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

هشدار نور به حکومت؛ اگر حاکمیت اصلاح نشود، به‌تر است سقوط داده شود

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۰ عقرب ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

عطامحمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی در همایشی در ولایت هرات، به سران حکومت وحدت ملی هشدار داد که اگر نظام و حاکمیت اصلاح نشود، به‌تر است که این نظام سقوط داده‌شود.

والی بلخ دی‌روز (سه‌شنبه، ۹ عقرب) در این همایش گفت که او خواهان اصلاحات در نظام و مشارکت سیاسی در کشور می‌باشد.

او افزود که به حاشیه‌راندن رهبران جهادی برایش غیرقابل قبول است و به کسی هم اجازه نمی‌دهد که این رهبران را از حاکمیت کشور برانند.

عطامحمد نور در این همایش با درخواستی گردهم‌آمدن رهبران جهادی از سوی آنان بیان داشت که هیچ کس نمی‌تواند، این رهبران را شکست دهد.

او گفت: «چطور قابل قبول است که چهار نفر بی‌ریشه و حریص از بیرون بیایند و ما در حاشیه قرار بگیریم. ما تسلیم آنان نمی‌شویم.»

هم‌چنان آقای نور سران حکومت را زورگوی خوانده و هشدار داد که هیچ گاهی تسلیم تصامیم زورگویی‌گرانه و حذف فزیکی چهره‌های نخبه و بزرگان جهادی از سوی آنان نمی‌شود.

در همین حال اسماعیل خان، یکی از چهره‌های جهادی در این همایش نیز با انتقاد از حاشیه‌راندن رهبران جهادی از سوی سران حکومت وحدت ملی، از رهبران جهادی خواست تا گردهم آیند و متحد شوند.

او گفت که حکومت وحدت ملی دست‌نشانده، تحمیلی و ناتوان در دفاع از شهروندان است و باید رهبران جهادی به این بحران خاتمه دهد.

اسماعیل خان افزود که برای به‌بود این وضعیت در کشور، از ایجاد یک حکومت موقت، برگزاری انتخابات زودهنگام و برگزاری لویه جرگه در راستای به‌بود وضعیت در کشور حمایت می کند.

از سویی، عطامحمد نور در این همایش با انتقاد از فساد در حکومت وحدت ملی گفت که فساد حالا به ارگ ریاست‌جمهوری رسیده و میلیون دالری شده‌است.

آقای نور هم‌چنان علاوه کرد که اداره‌ی ریاست‌جمهوری هم‌اکنون همه‌ی صلاحیت‌های وزارت‌خانه‌ها و چشمه‌های عایداتی را در دست گرفته‌است.

او با فسادی‌خواندن کمیسیون‌های انتخاباتی گفت که این کمیسیون‌ها نیز در قبضه ارگ است و نتایج بعدی آن هم از همین اکنون مشخص می‌باشد.

والی بلخ لغو کمیسیون انتخابات، اصلاحات، برنامه‌ی بدیل در صورت برگزاری انتخابات و نظارت گسترده‌ی احزاب سیاسی در انتخابات را برای حکومت وحدت ملی پیش‌نهاد کرد.

او گفت که فقط این گزینه‌ها می‌تواند به قبضه‌ی کمیسیون‌های انتخاباتی پایان دهد و اعتبار از دست‌رفته این کمیسیون‌ها را بازگرداند.

این در حالی است که نهاد‌های نظارتی بر انتخابات نیز پیش‌تر گفته بود که اگر در کمیسیون‌های انتخاباتی اصلاحات به وجود نیاید و بودجه‌ی کافی برای برگزاری انتخابات در نظر گرفته نشود، امکان آن می رود که انتخابات در زمان تعیین‌شده برگزار نشود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

از نداشتن تذکره تابعیت تا بی میلی باشندگان دایکندی برای شرکت در انتخابات

ثور ۳, ۱۳۹۷

طالبان: تصامیم مهم در کشور؛ از جمله انتخابات از سوی خارجیان گرفته می‌شود

حمل ۲۷, ۱۳۹۷

نجفی: اگر حکومت نتواند در زمان تعیین‌شده‌ انتخابات را برگزار کند، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی تصمیم‌گیری خواهد کرد

حمل ۲۱, ۱۳۹۷

مراد: با مداخله‌کنندکان انتخابات برخورد قانونی می‌شود

حمل ۱۵, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks