خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

هشدار غنی به مسوولان دولتی به عدم مداخله در انتخابات هیات اداری شوراهای ولایتی

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۰ عقرب ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور در حالی که از طریق ویدیو کنفرانس با مقام های محلی، امنیتی و اعضای شوراهای ولایتی ۳۴ ولایت صحبت کرده، هشدار داده که هیچ مسوول دولتی حق دخالت در روند انتخابات هیات اداری شوراهای ولایتی را ندارد.

رییس جمهورغنی به والی‌های ۳۴ ولایت کشور هدایت داده تا در روند برگزاری انتخابات هیات اداری شوراهای ولایتی دخالت نکنند و درصورت مشاهده و دخالت، برخورد جدی و قانونی با آنان صورت خواهد گرفت.
ارگ ریاست جمهوری با انتشار خبرنامه ای گفته است که رییس جمهورغنی صبح امروز از طریق ویدیو کنفرانس در مرکزملی ‌توحید در ارگ، با والیان، هیات اداری و اعضای شوراهای ولایتی، قوماندانان امنیه، روسای امنیت ملی و روسای کمیسیون‌های ولایتی انتخابات ۳۴ ولایت کشور در خصوص تحکیم همکاری‌های بیشتر میان شوراهای ولایتی و ادارات محلی و همچنان انتخابات هیات اداری شوراهای ولایتی صحبت کرد.
گفته شده ابتدا والیان، شماری از اعضای شوراهای ولایتی، قوماندانان امنیه و روسای امنیت ملی پیرامون اجراات اخیر شان به رئیس‌جمهور گزارش دادند.
همچنان اعضای شورای ولایتی از توجه رییس‌ جمهور نسبت به نیروهای امنیتی و دفاعی قدردانی کرده، اطمینان دادند که برای حمایت ازاین نیروها در کنار شان خواهند بود.
در مقابل رییس‌جمهورغنی گفته که سال گذشته حکومت بیشتر مصروف جنگ و مبارزه با تروریزم و تقویت سیاست خارجی کشور بود اما در زمستان سال جاری و در سال آینده تمرکز بیشتر حکومت روی مسایل اقتصادی و انکشافی خواهد بود که در زمینه‌های مختلف از مشوره‌های مردم به ‌ویژه اعضای شورای ملی و شوراهای ولایتی استفاده می‌ شود.

او گفت که پروسه باید شفاف برگزار شود و هیچ والی نباید در این روند دخالت کند و ادارات محلی صرفاً نظارت کنن
در همین حال سید احمد خاموش، رییس عمومی انسجام امور شوراهای محلی اداره مستقل ارگان های محلی گفته که براساس طرزالعمل جدید، انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی به‌تاریخ ۲۴ عقرب هر سال دایر می‌ شود و به ‌تاریخ۲۵ عقرب هیات اداری جدید به‌کارش آغاز می‌کند.
او گفت که پروسه باید شفاف برگزار شود و هیچ والی نباید در این روند دخالت کند و ادارات محلی صرفاً نظارت کنند.
آقای خاموش در خصوص طرزالعمل جدید انتخابات هیات اداری شوراهای ولایتی گفته که پیش از این پروسۀ انتخابات هیات اداری شوراهای ولایتی را کمیسیون انتخابات به‌ پیش می‌برد، اما اکنون براساس طرزالعمل جدید، این مسوولیت به ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی بر می‌گردد و کمیسیون انتخابات صرف حمایت تخنیکی می‌ کند.
از سویی هم رییس‌ جمهور به دادستان هدایت داده تا پروسۀ برگزاری هیئات اداری شوراهای ولایتی را نظارت کند و در صورتیکه مورد دخالت از سوی مقامی در این روند دیده شود، ضمن برکناری از وظیفه با او برخورد جدی قانونی صورت گیرد.
عدم برگزاری نشست های مشورتی از سوی والی ها با شوراهای ولایتی
سید احمد خاموش، رییس عمومی انسجام امور شوراهای محلی اداره مستقل ارگان های محلی گفت که ارتباط ادارات محلی با شوراهای ولایتی کمرنگ بوده و یکی از مسوولیت‌های والی‌ها که نشست و مشوره با این شوراها می‌باشد، متأسفانه به آن عمل نشده ‌است.
این در حالی است که مشوره دهی در کارهای ادارات محلی از مسوولیت های شوراهای ولایتی کشور است و مقام های محلی هر ولایت نیز در این مورد ارتباط خوبی با شورای ولایتی داشته باشد.
از سویی هم آقای خاموش گفته که شماری از اعضای شوراهای ولایتی نیز غیر حاضری‌های دایمی دارند.
خاموش از رییس‌ جمهور خواسته که والی‌ها را هدایت دهند تا در راستای تأمین همکاری‌های بیشتر در این بخش اقدامات جدی کنند.
آقای خاموش همچنان گفته که پیش از این در ده ولایت کشور ساختمان‌های اداری شوراهای ولایتی وجود داشت و حالا در ۲۰ ولایت کشور شوراهای ولایتی ساختمان‌های اداری مجهز دارند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: مداخله در روند کاری کمیته گزینش جرم است و پیگرد قضایی خواهد داشت

میزان ۲۶, ۱۳۹۵

غنی در دیدار با نماینده یوناما خواهان تقسیم حوزه های انتخاباتی و سیستم تک کرسی شد

سنبله ۱۱, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks