خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

هشدار دیدبان حقوق بشر به ایران: از استفاده کودکان مهاجر افغان در جنگ سوریه دست بردارید

در تاریخ:
دوشنبه ۱۰ میزان ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

دیدبان حقوق بشر در گزارش تازه‌ای اعلام کرده که دولت ایران از کودکان مهاجر افغان در جنگ داخلی سوریه استفاده می‌کند و برای آموزش نوجوانان شیعه‌ی افغانستان و پاکستان میلیارد ها دالر مصرف کرده است.

در یک گزارش دیدبان حقوق بشرکه دیروز منتشر شد، آمده است که ایران نوجوانان ۱۵ ساله‌ی افغان را در جنگ سوریه به حمایت دولت بشار اسد می فرستد.

در تصویرهای که از قبرهای کشته شدگان لشکر ایران درجنگ سوریه (فاطمیون) توسط دیدبان حقوق بشر به نشر رسیده است، قبرهای هشت کودک افغان را نشان می دهند  که کمتر از ۱۵سال سن داشته اند.

دیدبان حقوق بشر هشدار داده است که ” کودکان افغان در سن ۱۴ سالگی در لشکر فاطمیون، گروه تشکیل شده منحصرا از افغان‌ها و مورد حمایت دولت ایران، در جنگ سوریه در کنار نیروهای دولتی می‌جنگند.”

در حقوق بین الملل به کارگرفتن جوانان کمتر از ۱۵ سال و شرکت دادن آنها در جنگ، جنایت جنگی به حساب می‌آید.

اعزام افغان‌ها در جنگ سوریه موضوع تازه‌یی نیست، در سال های اخیر شهروندان مهاجر افغان توسط سپاه پاسداران ایران، در جنگ داخلی سوریه اعزام می شوند.

ایران تاهنوز در مورد این گزارش دیدبان حقوق بشر واکنش نشان نداده است، اما پیش از این گفته بود که مهاجران افغان، داوطلبانه برای دفاع از حرم زینب به جنگ سوریه می روند.

سارا لی ویتسون مدیر دیدبان حقوق بشر از ایران خواسته است که استفاده از کودکان مهاجر در جنگ سوریه را متوقف کند و دست از جنایت جنگی بردارد.

خانم ویتسون گفته است: ” به جای شکار مهاجران آسیب پذیر و پناهندگان کودک، مقام‌های حکومتی وظیفه دارند تمامی کودکان را مورد حمایت قرار دهند و کسانی که کودکان را به جنگ می‌فرستند مسوول قلمداد کرده و آنها را بازخواست کنند.”

برخی از آگاهان بر این باورند این که حضور افغان ها در جنگ سوریه علیه گروه داعش،  آتش جنگ افغانستان را نیز داغ تر خواهد کرد و سبب می شود که گروه داعش توجه اش به افغانستان را  بیشتر و حلمه های شانرا گسترش دهد، چیزیکه حکومت افغانستان هم به  گونه‌یی بر آن مهر تایید می گذارد.

پس از حمله‌ی گروه داعش بر مسجد امام زمان در کابل، شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری گفته بود که این حمله ها پیامد حضور افغان ها در جنگ سوریه است.

اما شهروندان کشور از حکومت انتقاد می کنند که این ناکامی حکومت است که جوانان افغان به دلیل نبود کار و امنیت، مجبور می شوند به ایران مهاجر شوند واز آنجا در بدل پول به جنگ سوریه بروند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

فاطمیون: افغانیان در جنگ سوریه دو هزار کشته و هشت هزار زخمی داده‌اند

جدی ۱۷, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks