خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

“هزاران جنایت” مستند شورای امنیت از کشتارغیرنظامیان توسط طالبان

در تاریخ:
دوشنبه ۱ میزان ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

شورای امنیت ملی افغانستان کشتار غیرنظامیان توسط طالبان در جریان سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ میلادی را مستند نموده و آن را در قالب کتابی زیرنام “هزاران جنایت” منتشر کرده است.

کبیر حقمل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی امروز (دوشنبه، ۱ میزان) که در مراسم رونمایی این کتاب در کابل صحبت می‌کرد، گفت که در کتاب هزاران جنایت، نام و شهرت متنفذان قومی و کادرهای علمی از جمله دکتران، ماستران، انجنیران، کارکنان صحی، آموزگاران، خبرنگاران، تحصیل‌کردگان، مأمورین دولت و اشخاص خبره‌ی کشته شده در جریان این سال‌ها توسط جنگ‌جویان طالبان به ثبت رسیده است.

او تأکید کرد که نام، نام پدر کشته‌شده با تفکیک ولایت، ولسوالی، قریه، موقف اجتماعی، درجه‌ی تحصیل، چگونگی کشته‌شدن، محل و زمان رویداد در این کتاب، بر بنیاد اسناد و شواهد به صورت واضح درج شده است.

آقای حقمل هدف از تألیف و نشر این کتاب را بازخوانی جنایت طالبان برای نسل آینده‌ی افغانستان و فراموش‌نشدن این جنایات در تاریخ کشور خوانده، گفت: “نشر این کتاب‌ها به صورت سلسله‌ای به این منظور است که دیگر این‌گونه جنایت پوشیده باقی نماند و از ذهن نسل‌های نو فراموش نشود.”

همچنان سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی کشور حین رونمایی این کتاب از سازمان‌ها و مدافعین حقوق بشری، دادگاه‌های ملی و بین‌المللی و دولت‌ها درخواست کرد که براساس اسناد و شواهد موجود در این کتاب جنگ‌جویان طالبان را مورد بازپرس و مجازات قرار دهند.

گفتنی است که نشر کتاب هزاران جنایت به صورت سلسله‌ای ادامه دارد. دفتر شورای امنیت ملی به همین منظور با نشر فورم درج مشخصات کشته‌شدگان در وبسایتش از بازماندگان کشته‌شدگان شهروندان کشور توسط طالبان خواسته است که مشخصات این افراد را به خاطر مستندسازی جنایات طالبان درج کنند.

گروه طالبان عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان در کشور خوانده می‌شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

سیگار یا اداره بازرسی امریکا اعلام کرده است که شش وزارت افغانستان و یک اداره مستقل در این کشور میلیون ها دالر امریکا را درست مصرف نکرده و حساب درست پس نداده اند

سیگار: تلفات غیرنظامیان در افغانستان در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی، سه برابر شده است

عقرب ۱۴, ۱۳۹۸

محب: اگر صلح همه شمول نباشد، طالبان تندرو با داعش یکجا می شوند

میزان ۱۱, ۱۳۹۸

یوناما رقم بالای تلفات غیرنظامیان در ماه‌های اخیر در افغانستان را تکان‌دهنده خواند

میزان ۴, ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: در مذاکرات صلح، حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه در نظر گرفته شود

اسد ۳۰, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks