خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

نی: رییس جمهور حکم خود مبنی بر لغو پست های سخنگویی ولایات را پس بگیرد

در تاریخ:
یکشنبه ۳۰ قوس ۱۳۹۹
گزارش توسط:
صبور قیومی- کابل
اشتراک گذاری:

نی یا نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان گفته است که حکومت با لغو پست‌های سخنگویی در ولایات به‌ صورت آشکار قانون اساسی را نقض می‌کند. نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان از رییس جمهور خواسته است که حکم خود را در این باره پس بگیرد و جلو چرخش آزاد اطلاعات را نگیرد.

این نهاد از اداره مستقل ارگان‌های محلی نیز خواسته است تا زمان بازبینی این حکم از سوی رییس ‌جمهور، عملی کردن آن را به تأخیر بی‌ندازد.

نی روز (یک‌شنبه، ۳۰قوس،) با نشر خبرنامه‌ای در واکنش به نامه‌ی شورای امنیت ملی به اداره مستقل ارگان‌های محلی که حاوی دستور رییس جمهور برای واگذاری مسوولیت اطلاع‌رسانی به والیان و سلب حق داشتن سخنگو برای آن‌ها است، این مطلب را مطرح کرده است.

در مکتوبی که از سوی شورای امنیت ملی به ارگان‌های محلی فرستاده شده است، رییس جمهور غنی دستور داده است که هر والی مسوول اطلاع‌دهی است و بعد از این والیان حق داشتن «سخنگویان را ندارند.»

طبق نسخه‌ای از این مکتوب که به رسانه‌ها درز کرده‌، رییس جمهور دستور عزل سخنگوی والی تخار را نیز به دلیل اطلاع‌دهی از تلفات غیرنظامیان در یک حمله هوایی نیروهای ارتش، صادر کرده است. شورای امنیت ملی از اداره مستقل ارگان‌های محلی خواسته است که از عزل سخنگوی والی تخار و نیز حذف همه بست‌های سخنگوی والیان از تشکیلات و پیش‌برد امور اطلاع‌رسانی توسط شخص والی، به این شورا گزارش دهد.

نی گفته است که نشر گزارش‌های تحقیقی، تحقیق اخبار روزمره و نشر وقایع مهم برای مردم بدون دست‌رسی به معلومات، محال است و حکومت افغانستان بعد از نشر گزارش‌های تحقیقی اخیر به‌خصوص در زمینه چگونه‌گی مصرف بودجه اضطراری، گویا دست به این اقدام زده است.

به باور نی، حکومت به‌عنوان مشروع‌ترین نهاد اجتماعی مکلفیت دارد تا پیش‌تر از هر نهاد دیگری قوانین نافذ را عملی کند. نی تأکید کرده است که هرگاه قوانین از طرف حکومت نقض شود، نتیجه‌ای جز زیر پرسش بردن مشروعیت این نهاد، نخواهد داشت.

نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که براساس حکم ریاست جمهوری، وظیفه سخنگویان پس‌ از این از سوی والیان انجام می‌شود که یک اقدام غیرعملی است؛ زیرا دست‌رسی به والیان در بسیاری موارد، هفته‌ها طول می‌کشد که به‌تبع آن، دست‌رسی به اطلاعات نیز محدود و در مواردی ناممکن خواهد شد.

اداره مستقل ارگان‌های محلی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که پس از این والیان اطلاع‌رسانی خواهند کرد و مدیران اطلاعات و ارتباط عامه که تا این دم به‌حیث سخنگو کار می‌کردند، مسوول جمع‌آوری اطلاعات، تنظیم نشست‌های خبری، تحکیم روابط با اقشار مختلف و مدیریت صفحات اجتماعی را بر عهده خواهند داشت.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: افکار امیر علی شیر نوایی و سایر شخصیت های مهم چاپ و حفظ شود

جدی ۲۲, ۱۳۹۹

پس از این وظیفه سخنگویان والی ها تنظیم روابط میان رسانه و مسوولین محلی است

قوس ۳۰, ۱۳۹۹

از کتاب “خبرنگاری صلح و جنگ” رونمایی شد

عقرب ۲۱, ۱۳۹۹

غنی: طالبان با بردن جنگ به قریه ها به مردم زیان رسانده اند

میزان ۱۷, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان