خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

نی: در حکومت وحدت ملی وضعیت آزادی بیان بدتر شده‌است

در تاریخ:
دوشنبه ۱۷ میزان ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) اعلام کرده که آزادی بیان در حکومت وحدت ملی بدترین وضعیت‌اش را در افغانستان پساطالبانی می‌گذراند.

در اعلامیه‌ای که از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده‌است که یافته‌های نی بر اساس شاخصه‌های؛ اعمال خشونت‌ها بر خبرنگاران، اعمال سانسور، بازداشت‌های کوتاه‌مدت و بسته‌شدن رسانه‌ها، محدودیت دست‌رسی به اطلاعات و فرار خبرنگاران صورت گرفته‌است.

در این اعلامیه گفته شده که وضعیت آزادی بیان در دو دوره‌؛ ریاست جمهوری حامد کرزی و اشرف‌غنی احمدزی مورد بررسی قرار گرفته‌است.

بر اساس اعلامیه منتشره، مجموع خشونت‌ها در برابر خبرنگاران در طول سه سال گذشته حکومت وحدت ملی بیش‌تر از خشونت‌هایی است که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴م اعمال شده‌است.

این نهاد با اشاره به سانسور در دوران حکومت وحدت ملی در این اعلامیه هم‌چنان گفته که بازداشت و زندانی‌شدن موقت خبرنگاران از سوی شورای امنیت، ریاست امنیت ملی و والیان در این دوره افزایش نگران‌کننده‌ای داشته است.

در اعلامیه هم‌چنان آمده که در مدت سه سال حکومت وحدت ملی، ۱۱۲ رسانه مسدود شده و حدود ۵۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی مجبور به ترک کشور شده‌اند.

این نهاد با اشاره به تصویب قوانین، اسناد تقنینی و مقرره‌های حمایت از آزادی بیان و دست‌رسی به اطلاعات ادعا کرده‌است که در این دوران شاهد بیش‌تر نقض قوانین و مقرره‌ها می‌باشد.

در همین حال در این اعلامیه آمده که تنها اقدام عملی در طول عمر حکومت وحدت ملی، آغاز بررسی پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران می‌باشد.

بر بنیاد اعلامیه نی، ۱۷۰ پرونده خشونت علیه خبرنگاران از سوی حکومت وحدت ملی پی‌گیری شده و ده‌ها پرونده دیگر در حال بررسی می‌باشد.

این نهاد در اعلامیه‌اش از حکومت وحدت ملی خواسته تا در نهادینه‌کردن آزادی بیان و آوردن سهولت‌های لازم در زمینه دست‌رسی به اطلاعات توجه جدی کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

نی: ۵۶ درصد خبرنگاران خواستار عدم پی‌گیری پرونده‌ی شان از سوی حکومت اند

قوس ۱۶, ۱۳۹۶

بیش از ۱۵۰ خبرنگار خواستار پایان فرهنگ معافیت مجرمان خبرنگاری شدند

عقرب ۱۱, ۱۳۹۶

نوروز رجا؛ خبرنگاری که با شکنجه محافظان لالی حمیدزی شنوایی یک گوش اش را از دست داده است

عقرب ۹, ۱۳۹۶

نی: ۳۴ درصد نهادهای دولتی مرجع اطلاع رسانی را در تشکیلات شان ندارد

میزان ۶, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks