خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

نور: والی بلخ می‌مانم و کسی مانع کارم شده نمی‌تواند

در تاریخ:
شنبه ۹ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

عطامحمد نور، والی برکنار‌شده‌ی بلخ امروز (شنبه، ۹ جدی) با حضور در دفتر ولایت بلخ گفت که هم‌چنان به عنوان والی این ولایت به کارش ادامه می‌دهد و کسی هم مانع کارش شده نمی‌تواند.

آقای نور پس از منظوری استعفای‌اش توسط محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور برای نخستین روز به دفتر کارش حاضر شد و افزود که از این پس بیش‌تر از گذشته به این دفترش می‌آید و اسناد دولتی را مانند گذشته امضا می‌کند.

او هم‌چنان با اشاره به عملی‌نشدن توافقات‌اش با رییس‌جمهوری کشور، علاوه کرد که هیچ مقام حکومت وحدت ملی صلاحیت و توان برکناری او از مقام ولایت بلخ ندارد.

آقای نور در ادامه تأکید کرد که تا آخر عمر حکومت وحدت ملی به عنوان والی بلخ به کارش ادامه می‌دهد و «بیدی نیست که از هر بادی بلرزد.»

او هم‌چنان در این اظهارات‌اش با اشاره به برکناری اسماعیل خان از ولایت هرات در زمان ریاست‌جمهوری حامدکرزی، بسم‌الله محمدی از سمت وزارت دفاع و احمدضیا مسعود از نمایندگی ریاست‌جمهوری کشور در امور حکومت‌داری خوب گفت که او مانند آن‌ها خاموش و در خانه نمی‌نشیند.

همین طور والی برکنارشده‌ی ولایت بلخ گفت که او نمی‌خواهد اشتباه دیگران را مرتکب و به دار آویخته شود.

ارگ ریاست‌جمهوری کشور حدود دو هفته پیش با نشر اعلامیه‌ای گفته‌بود که ریاست‌جمهوری کشور استعفای آقای نور را تأیید کرده‌است.

در اعلامیه آمده‌بود که محمدداوود به عنوان والی جدید بلخ از طرف ریاست‌جمهوری کشور منظور شده‌است.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان در واکنش به تأیید منظوری این استعفا، آن را اقدام عجولانه، غیرمسوولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقت‌نامه‌ی حکومت وحدت ملی خوانده‌بود.

خود آقای نور نیز در واکنش به این تصمیم ریاست‌جمهوری کشور گفته‌بود که منظوری استعفایش از سوی محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور منتفی می باشد و هیچ کس نمی‌تواند او را برکنار کند.

او هم‌چنان در واکنش به منظوری این استعفا با انتقاد از عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور او را مار آستین خوانده و گفته‌بود که ۸۰ درصد در این استعفا نقش دارد و نمی‌تواند از حزب جمعیت اسلامی افغانستان در حکومت وحدت ملی نمایندگی کند.

اما آقای عبدالله با رد این انتقادها گفته‌بود که در برکناری آقای نور نقشی ندارد و عطامحمد نور به گونه‌ی شخصی با ریاست‌جمهوری در این مورد مذاکره کرده‌است.

آقای نور امروز در گفته‌هایش قبولی این استعفا را توطئه خواند و گفت که حکومت مرکزی در تلاش مبدل‌کردن مزار شریف به عنوان مرکز داعش است، ولی او نمی‌گذارد که حکومت مرکزی به چنین خواستی دست یابد.

او با نام‌بردن از حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری عبدال‌رشید دوستم و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق گفت که با حمایت از احزاب و افراد پرنفوذی از مناطق جنوبی، شرقی و شمالی کشور اداره‌ی ولایت بلخ را به گونه‌ی عادی پیش می‌برد.

عطامحمد نور هم‌چنان افزود که فقط در صورت تصمیم حزب جمعیت مبنی بر برکناری‌اش از سمت ولایت بلخ کنار خواهد رفت.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

نور: ما متعهد به به‌بود و دوام نظام کنونی هستیم

حمل ۱۸, ۱۳۹۷

در عملیات نیروهای ارتش در بلخ ۱۳ طالب کشته شدند

حمل ۱۶, ۱۳۹۷

بن‌بست سیاسی در افغانستان و پیامدهای آن برای استراتژی رییس جمهور ترمپ در جنوب آسیا

حوت ۸, ۱۳۹۶

نور: تظاهرات را به تعویق می‌اندازیم، ولی از موضع خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم

حوت ۶, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks