خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

نور: ربانی و احمد ضیا مسعود با انحصار جمعیت اسلامی، مانع کار دیگران شده اند

در تاریخ:
شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی می گوید که صلاح الدین ربانی و احمد ضیا مسعود با انحصار قدرت در این حزب به دیگر اعضای حزب اجازه کارکردن را نمی دهند.

به گفته آقای نور اعضای حزب جمعیت اسلامی با میراثی شدن قدرت مخالف اند و آقای ربانی که برای ۲ ماه به عنوان سرپرست جمعیت انتخاب شده بود، اما اعضای حزب ۹ سال او را تحمل کردند و اقای ربانی در این مدت هیچ کاری نکرده است.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست حزب جمعیت اسلامی سه روز پیش در یک اقدام بی‌سابقه و غیرمنتظره از سوی شماری از اعضای رهبری جمعیت اسلامی از این سمت کنار گذاشته شد. این جلسه در خانه عطامحمد نور، رئیس اجرایی جمعیت برگزار شده بود.

آقای ربانی این اقدام را دسیسه علیه حزب جمعیت خوانده، آن را رد کرده و عضویت آقای نور و شماری دیگر از اعضای حزب را به حالت تعلیق درآورده است.

آقای مسعود نیز این اقدام را رد کرده، آقای عطا و متحدان او را “انشعاب‌گر و دلالان قدرت” خوانده و جلسه کنارگذاشتن صلاح‌الدین ربانی در منزل آقای نور را “توطئه مشترک حکومت متقلب و این گروه تسلیمی” خوانده است.

آقای نور در مصاحبه با بی‌بی‌سی در کابل گفت که دلیل برکناری صلاح الدین ربانی از سرپرستی حزب جلوگیری از انشعاب درحزب، سوء مدیریت و عدم برگزاری کنگره این حزب بود.

آقای نور گفته که بعد از کشته شدن برهان الدین ربانی، اعضای حزب جمعیت، صلاح الدین ربانی را در سال ۲۰۱۱ برای مدت دو ماه به عنوان سرپرست تعیین کردند. به گفته آقای نور، ربانی در این مدت “یکبار هم نیت برگزاری کنگره حزب را نداشته و برای مشورت با نخبگان و گرفتن مشروعیت حزب جمعیت قدمی نبرداشته است.”

او افزوده که اعضای اصلی شورای رهبری جمعیت ۹ نفر هستند. سه نفر از آنان همانند برهان الدین ربانی، مارشال محمد قسیم فهیم، و کسی به نام فقیه زنده نیستند ولی شش نفر از بنیانگذاران حزب جمعیت زنده هستند که اسماعیل خان، عطا محمد نور، عنایت الله شاداب، عبدالستار مراد و واقف حکیمی شامل آن است.

آقای نور درباره تصمیم این اعضا درباره کنار گذاشتن آقای ربانی گفت که این اعضا برای نجات جمعیت از پارچه شدن و جلوگیری از انشعات جمعیت، تصمیم گرفتند آقای ربانی سرپرست موقت باشد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

ربانی: بدون توافق حامیان جهانی جنگ، تفاهم دو جناح برای آوردن صلح بی نتیجه است

جوزا ۲۹, ۱۳۹۹

مخالفت ربانی با عبدالله؛ به دنبال هیچ‌گونه ماموریت و امتیاز طلبی نیستیم و مبارزه ما ادامه دارد

ثور ۹, ۱۳۹۹

سکوت و عدم حمایت صلاح الدین ربانی از تظاهرات ثبات و همگرایی؛ آیا جمعیت به عبدالله پشت کرده است؟

قوس ۹, ۱۳۹۸

بن‌بست سیاسی در افغانستان و پیامدهای آن برای استراتژی رییس جمهور ترمپ در جنوب آسیا

حوت ۸, ۱۳۹۶

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان