خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

” نه به تبعیض میان کودکان سویدنی و مهاجر”؛ تظاهرات گسترده خانواده‌های افغان در سویدن برگزار شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

هزاران تن از اعضای خانواده‌های مهاجر افغانستانی در شهرهای مختلف سویدن در اعتراض به رد درخواست پناهندگی خانواده‌ها و اعمال تبعیض میان کودکان آنان و کودکان سویدنی از سوی دولت سویدن، دست به اعتراض زدند.

معترضان با شعارهای چون ( افغانستان امن نیست، حقوق کودکان مهاجر افعان نباید پایمال شود، به نقض حقوق کودکان مهاجر افعان پایان دهید) در شهرهای سویدن راه پیمایی کردند.

در این تظاهرات نزدیک به دو هزار تن به شمول صدها کودک در ده شهر سویدن شرکت کردند.

شهرهای لولیو، شلفتیو، هرنوساند، یونسله، وگخو، وستروس، رونبی، استکهلم، فلن و فالون شاهد برگزاری این اعتراض بود.

معترضان می‌گویند که هزاران کودک افغان به دلیل رد درخواست پناهندگی والدین شان از سوی دولت سویدن مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

مسولیت برگزاری این تظاهرات را گروه (  liv utan gränser زندگی بدون مرز) با همکاری مرکز فرهنگی افغان های شمال سویدن به عهده داشتند.

معصومه عطایی، مسوول شبکه زندگی بدون مرز “  liv utan gränser “ که معترضان را رهبری می‌کرد، گفت:” پناهندگانافغانستانی که چندین سال است در کشور سویدن زندگی می‌کنند. فرزندان آنها دراین کشور بدنیا آمده اند و در جامعهسویدن ادغام شده اند،اما همگی بدلیل قرارداد بین افغانستان و سویدن و تصمیمات ناعادلانه اداره مهاجرت قربانیسیاست های بین دو کشور شده اند.”

به گفته بانو عطایی، به دلیل توافق دو کشور افغانستان و سویدن، پرونده های بیشتر خانواده‌های مهاجر جواب منفی گرفتهاست و اداره مهاجرت خانواده هارا تحت فشار قرار داده تا به طور داوطلبانه به افغانستان برگردند.

او افزود: در این بین بیشترین فشار برروی کودکان است و آثار مخرب زیادی برروی آنها گذاشته است که تا سالیان طولانیاین اثرات از بین نمیرود.

اعتراض کنندگان خواستار اجرایی شدن مفاد کنوانسیون کودک اتحادیه اروپا شدند.

به گفته فاطمه جعفری، مسوول برگزاری این تظاهرات، دولت سویدن مفاد این کنوانسیون را در باره کودکان افغان مقیم سویدن نقض کرده است.

خانم جعفری در جمع تظاهرکنندگان گفت: ” دولت سویدن نگاه جانبدارانه و دو گانه به کنوانسیون کودک دارد و به صورت علنی حقوق کودکان افغان مقیم سویدن را نقض می‌کند.”

به گفته او هر چند کنوانسیون کودک هرگونه تبعیض بر اساس رنگ، نژاد، دین و تکلیف اجتماعی را مردود می داند اما دولت سویدن هیچ گونه حقوقی را برای کودکان که در خواست پناهندگی پدر و مادر شان از سوی اداره مهاجرت رد شده قایل نیست.

معترضان می گویند کودکان شان در بلاتکلیفی مطلق به سر می‌برند و اداره مهاجرت در حضور داشت کودکان، والدین را به اخراج اجباری تهدید می‌کند.

به گفته معترضان این کودکان گوشه گیر، زودرنج و از  نگاه روحی در وضعیت بدی قراردارند.

معترضان خواستار اعاده حقوق کودکان شان براساس کنوانسیون کودک اتحادیه اروپا شدند، کنوانسیون که سویدن از جمله کشورهای امضا کننده آن است.

از سویی هم این راه پیمایان بر توافق دولت افغانستان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اخراج اجباری مهاجران نیز معترض استند. آنان می‌گویند که خواست دولت افغانستان برای پذیرایی از مهاجرانی که از اروپا اخراج می شوند، باعث برخورد تبعیض آمیز دولت سویدن در قبال کودکان افغان شده است.

قرار است روز شنبه به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در شهر لولیو در اعتراض به اخراج اجباری تظاهرات برگزار شود.

این تظاهرات از سوی سازمان نجات کودک و سازمان کودکان سویدن برگزار می شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان