خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

نهادهای جامعه مدنی: حکم رییس جمهوری برای از سرگیری کار کمیته گزینش، نقض قانون انتخابات است

در تاریخ:
دوشنبه ۱۸ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط:
علی سحر - کابل
اشتراک گذاری:

نهادهای مدنی و بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) حکم ریاست جمهوری برای از سرگیری کار کیته گزینش انتخاباتی را نقض ماده ۱۶ قانون انتخابات خوانده و خواستار توقف این پروسه شده است.

مسوولان این نهادها امروز (دوشنبه، ۱۸ جدی) طی نشست خبری در کابل اعلام کردند که بر بنیاد فقره سوم ماده ۱۶ قانون انتخابات کشور، رییس جمهور باید جایگزین یک عضو برکنار شده کمیسیون را در خلال هفت روز از میان کاندیدان باقی مانده که پیش ازاین ازسوی کمیته گزینش به رییس جمهورمعرفی شده اند، تعیین کنند.

پیشتر نجیب الله احمدزی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات بنا به حکم رییس جمهور به تاریخ ۲۴ عقرب سال جاری از وظیفه برکنار شد و پس از آن کمیسیون انتخابات از سوی سرپرست اداره می‌شود.

محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور به روز (شنبه، ۴ قوس) به کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی دستور داد‌ تا اعضای قبلی این کمیته دوباره کار کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی را از سر گیرند.

ارگ ریاست‌جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته بود: ” از این‌که شخص واجد شرایط عضویت کمیسیون مستقل انتخابات از میان فهرست باقی‌مانده‌ی کاندیدان، تعیین شده نتوانست، رهبری حکومت وحدت ملی تصمیم اتخاذ نمود تا حکمی به منظور آغاز کار کمیته‌ی گزینش، صادر کند.”

در همین حال نهادهای مدنی و بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که بر اساس فقره سوم ماده ۱۶ قانون انتخابات در صورت عزل و برکناری یک عضو کمیسیون انتخابات “رئیس جمهور ، عضو یا اعضای جدید را در خلال مدت هفت روز از میان کاندیدان باقی مانده مندرج فقره (۲) ماده چهاردهم این قانون با در نظر داشت جنسیت و قومیت تعین می‌کند.”

در اعلامیه گفته شده ” اما رییس جمهور با نقض مواد قانون انتخابات حکمی را برای ایجاد مجدد کمیته گزینش سابق صادر نمود ” و در نتیجه در تاریخ ۱۵ جدی ۱۳۹۶ کمیته گزینش برای انتخاب فردی برای جایگزینی رئیس عزل شده کمیسیون انتخابات با حکم رئیس جمهور آغاز به کار کرد.

از سویی این نهادها برکناری رییس کمیسیون انتخابات را سلیقه ای و سیاسی خوانده  گفته که بر بنا بر ماده شانزدهم قانون انتخابات هشت حالت برای عزل و برکناری یکی از اعضای کمیسیون های انتخاباتی پیش بینی گردیده است.

درهمین حال بنیاد انتخابات شفاف افغانستان و نهادهای مدنی، انتخابات شفاف را یگانه روزنه‌ی امید برای آینده افغانستان می‌دانند و از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهند، تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را مشخص کند.

این نهادها خواهان برگزاری انتخابات آزاد وعادلانه درکشور شده و از کمیسیون مستقل انتخابات نیز خواستند تا درکارهایش مستقلانه عمل کند و زمان برگزاری انتخابات آینده را هرچه زودتر نهایی سازد.

نهادهای مدنی وبنیاد انتخابات شفاف افغانستان، ازحکومت و پارلمان کشور خواسته اند تا در امور کاری کمیسیون انتخابات ون هادهای مدنی مداخله نکنند و دولت نباید حکمی را صادر کند که خلاف قانون اساسی و سایر قوانین نافذه کشور باشد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

شورای نامزدان ریاست جمهوری: نتیجه برآمده از تقلب در انتخابات هرگز قابل قبول نیست

میزان ۲۳, ۱۳۹۸

رییس جمهورغنی: به فیصله کمیسیون‌های انتخاباتی احترام گذاشته شود

میزان ۲۳, ۱۳۹۸
داود علی نجفی تاکید کرد که تلاش ها برای بازسازی سرک های افغانستان جریان دارد و به زودی برنامه های عملی آن آغاز خواهد شد.

نجفی: کمیسیون انتخابات طرزالعمل تفتیش و شمارش آرا را بر روی کارمندان محدود کرده است

میزان ۱۶, ۱۳۹۸

خانم دیکر: ایالات متحده امریکا، حمایت از مردم افغانستان وپروسه انتخابات را مسوولیت خود می داند

میزان ۱۶, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks