خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

خواست نمایندگان مناطق مرکزی از حکومت: به تسلیت گفتن اکتفا نکنید

در تاریخ:
یکشنبه ۴ عقرب ۱۳۹۹
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی-کابل
اشتراک گذاری:

تعدادی از نمایندگان مناطق مرکزی در شورای ملی از حکومت می خواهند تا به تسلیت گفتن اکتفا نکرده و در هماهنگی با مردم امنیت مکاتب، مراکز آموزشی، دانشگاه و مساجد را تامین کند.

در اعلامیه ای که امروز (یکشنبه، ۴ عقرب) از سوی این نمایندگان پخش شده آمده است که نمایندگان مردم در شورای ملی و نهادهای مدنی ضمن تقبیح اقدامات تروریستی کوررس کوثر دانش و ماین‌گذاری راه‌های مواصلاتی کشور و تخریب تاسیسات عمومی، موارد ذیل را مورد تاکید قرار می‌دهد.

“ما ضمن آنکه کُشتار اطفال معصوم و متعلم و کشتار مسافرین ملکی را جنایت علیه بشریت دانسته و به شدت تقبیح و محکوم می‌کنیم، از حکومت می‌خواهیم تا برای تامین امنیت و حفظ جان و خون مردم مظلوم افغانستان مسؤولانه و جدی اقدام نموده و تدابیر پیشگرانه جدی را برای جلو گیری از تکرار اینگونه فجایع روی دست گیرد.”

در بخش دیگر آمده است که مردم افغانستان از پروسه گفتگوهای صلح حمایت می‌کند، اما ادامه سیاست جنگی طالبان، اخاذی و باجگیری و کُشتار غیر نظامیان به هیچ عنوان با منطق اسلامی و انسانی سازگاری ندارد. از دولت می‌خواهیم تا جداً برای مدیریت جنگ و صلح به گونه همزمان اقدام نمایند. اتخاذ سیاست تهاجمی علیه نیروهای تروریستی و درهم کوبیدن مراکز تجمع سازماندهی آنان باید به گونه جدی در برنامه‌ریزی دولت قرار گیرد.

در ادامه گفته شده حمله بر غیر نظامیان و مراکز فرهنگی مصداق روشن جنایت علیه بشریت است. از دولت افغانستان و از جامعه جهانی می‌خواهیم تا برای مجازات و سرکوب نمودن عاملین این جنایت به صورت جدی و قاطع اقدام نمایند. دولت برای تامین امنیت راه‌های مواصلاتی از جمله مسیر ارتباطی مناطق مرکزی و شاهراه‌های نمبر اول و نمبر دوم باید به گونه جدی و مسؤولانه اقدام نمایند و از کشتار، اخاذی و باجگیری طالبان مردم را نجات دهند.

در بخش پایانی این اعلامیه آمده است که ما ضمن حمایت از پروسه گفتگوهای صلح بر تعیین حقوق اساسی مردم افغانستان، مشارکت فراگیر و عادلانه، حقوق زنان، حقوق بشر و حقوق اقلیت‌های مذهبی مردم افغانستان، جداً تاکید می‌کنیم و از جامعه جهانی می‌خواهیم تا اجازه ندهند در این پروسه حقوق اساسی مردم افغانستان و حق تعیین مردم زیر پا گردد.

روز گذشته یک حمله کننده انتحاری که قصد داخل شدن به داخل یک مرکز آموزشی در غرب کابل را داشت مواد همراهش را در نزدیکی دروازه  ورودی این مرکز منفجر کرده و تعدادی از دانش آموزان این مرکز را کشته و زخمی کرد.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده تعداد قربانیان این حادثه به ۲۹ کشته و ۷۰ زخمی افزایش یافته است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان