خبرگزاری بخدی

منو
اخبار خارجی

نفس تازه دموکراسی در بزرگترین کشور آسیای میانه

در تاریخ:
شنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۸
گزارش توسط:
نصرت الله تابان- آلماتی قزاقستان
اشتراک گذاری:

قزاقستان بزرگترین کشور آسیای میانه در آستانه تجربه تازه‌ی دموکراسى، بعد از  فروپاشی اتحاد شوروی، قزاقستان دارای استقلال شد و ملت قزاق فصل تازه‌ی از حکومتداری را آغاز کرد، از روزهای نخست استقلال مردان با اقتدار به کرسی ریاست جمهوری تکیه زد و سه دهه حکمران بزرگترین کشور در آسیای میانه شد، او نورسلطان نظر بایوف بود. خیلی ها او را رییس جمهور فراموش ناشدنی برای قزاقستان می‌دانند اما تعدادی او را یک دیکتاتور می‌دانند، او با کسانی که تهدید امنیت ملی شان تلقی می‌شد برخورد جدی نمود و با اقتدار حکومت کرد و به کشور نو پای خود برنامه‌های بلند مدت ساخت و به اقتصاد قزاقستان قدرت تازه داد.

آقای نظربایوف بعد از سه دهه در ماه حوت سال‌پار از قدرت کنار رفت و اما دقیقن سه هفته قبل از کناره‌گیری از  مقامش برنامه‌ای به ارزش چند میلیارد دالر را برای گسترش خدمات اجتماعی و همچنین افزایش حقوق و مزایای کارکنان دولت اعلام کرد. او همچنین وعده داد که برای تقویت زیرساخت‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی صورت خواهد گرفت.

نظربایوف برای اقتدار قدرت خود، قاسم جومارت توکایف را بعنوان سرپرست ریاست جمهوری اعلام کرد. قاسم جومارت توکایف ۶۵ ساله که ریاست مجلس سنای قزاقستان را بر عهده داشت، در پی استعفای نظربایف، کفیل ریاست جمهوری شد. توکایوف فرد مورد اعتماد آقای نظربایف است، او فرد درجه اول در حزب نور وطن است، حزبی که نظربایف رییس آن است.

نخستین تصمیم وی به عنوان رییس جمهور درخواست برای تغییر نام پایتخت یک میلیون نفری این کشور بود. او درخواست کرد برای بزرگداشت رییس جمهور نام پایتخت قزاقستان از آستانه به نورسلطان تغییر کند. خیلی ها این کار او را جلب اعتماد نظربایوف (پدر ملت) می‌دانند.

قاسم جومار توکایف، در روز های نخست در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد:”  هموطنان عزیز، تصمیم گرفته ام انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام در تاریخ ۹ جون ۲۰۱۹ (۱۹ جوزا ) برگزار شود.”

مردم و دولت برای انتخابات زودهنگام دست به‌کار شدند و خیلی‌ها امیدوار به فصل تازه مردم سالاری در قزاقستان است. اما تعداد دیگر به این تغییرات و تحولات سیاسی خوش‌باور نیستند و می‌گونید همه چیز برنامه ریزى شده است و فرد مورد نظر نور سلطان نظربایوف، رییس جمهور خواهد شد و نیاز به انتخابات نیست.

با این حال کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان اعلام کرد که نامزدان ریاست جمهوری می‌توانند مطابق قانون اساسی این کشور در کمیسیون مذکور ثبت نام کنند.

تا پایان موعد مقرر (۶ می ۲۰۱۹) ۹ نفر از چهره‌های سیاسی و نمایندگان احزاب این کشور در این کمیسیون ثبت نام کردند که ۷ نفر از این افراد توانستند مجوز شرکت در انتخابات را دریافت کنند. کاندیداهای ریاست جمهوری این کشور می‌بایست به زبان قزاقی تکلم کرده و عاری از ۱۰۷ نوع بیماری ذهنی و جسمی باشند.

٢۶ اپریل اعضای ” حزب ملی سوسیال دموکرات  قزاقستان” اعلام کردند از شرکت در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در این کشور خودداری می‌کنند و حالا هفت تن بر کرسی ریاست جمهوری رقابت می‌کنند.

لیست کاندیدا تایید شده از طرف کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان قرار ذیل است:

۱ –          قاسم ژومارت توکایف، نماینده حزب (نور اوتان)

۲ –          سادیبیک توگل، نماینده انجمن جمهوری‌خواهی (اولی دالا)

۳ –          امانگلدی تاسپیخوف، نماینده فدراسیون انجمن‌های تجاری قزاقستان

۴ –          دانیا یسپایوا، نماینده حزب دموکراتیک (آق ژول)

۵ –          تولیتای رحیم‌بیک‌اف، نماینده حزب میهنی دموکراتیک (خلق آیول)

۶ –          ژامبیل احمدبیک‌اف، نماینده حزب (کمونیست قزاقستان)

۷ –          امیرجان کوسانوف، نماینده جنبش ملی-میهنی (آلت تگدری)

(دانیا اسپایوا) کاندیدای حزب (اق ژول) و تنها زن داوطلب در این انتخابات در برنامه انتخاباتی خود بر رقابت و تجارت گسترده به عنوان اساس توسعه دایمی، حفاظت از استقلال و منافع ملی و مبارزه با فساد تمرکز کرده است.

اما کارشناسان تا حدود زیادی پیروزی توکایف در انتخابات را حتمی کرده است.

تبلیغات انتخاباتی کاندیدهای کرسی ریاست جمهوری در قزاقستان روز ۱۱ ماه می آغاز و تا ۸ جون ادامه خواهد داشت.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در قزاقستان ۹ جنوری سال جاری میلادی ( فردا) برگزار می‌شود.

همچنین کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان درخواست ۴۵ ناظر سازمان‌های بین‌المللی برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور را پذیرفته است.

قاسم ژومارت توکایف، نماینده حزب (نور اوتان)

 جالب است بیدانید!

حکومت قزاقستان دمکراتیک و از نوع جمهوری ریاستی است. رییس‌جمهور در راس کشور و دولت قرار دارد و قدرت اجرایی دست دولت بوده و قدرت قانونی دست پارلمان می‌باشد.

رهبر زمان کمونیسم قزاقستان یعنی نورسلطان نظربایف پس از استقلال به ریاست‌جمهوری قزاقستان رسید و از سال ۱۹۸۹ هم‌چنان در این منصب باقی مانده‌است، نورسلطان نظربایف در ۴ دسامبر ۲۰۰۵ میلادی انتخاب شد.

بر پایه قانونی که در سال ۲۰۱۰ میلادی در قزاقستان به تصویب رسید، نخستین رئیس‌جمهور قزاقستان حتا پس از استعفایش از مصونیت کامل قضایی برخوردار است.

برپایه این قانون، نخستین رئیس‌جمهوری قزاقستان را نمی‌شود بازداشت کرد، محبوس کرد یا برای اعمالی که حین ریاست جمهوری خود یا پس از آن دوره انجام داده پاسخگو دانست. این مصونیت طبق قانون همچنین شامل دارایی‌های رئیس‌جمهور نخستین و خانواده او می‌شود.

نور سلطان نظربایوف

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۲۵ دانشجوی افغانستانی از اکادمی نظامی قره‌غنده قزاقستان فارغ شدند

جوزا ۱۸, ۱۳۹۸

پول‌های قزاقستان به شخصیت‌های تاریخی مردم ترک مزین می‌شود

جوزا ۷, ۱۳۹۸

حضور فعال دانشجویان افغانستان در هفتمین دوره کنفرانس راه ابریشم در قزاقستان

ثور ۱۱, ۱۳۹۷

در دو روز گذشته بیشتر از ۳۰۰ سایت انترنتی در قزاقستان هک شده است

ثور ۳, ۱۳۹۷

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان