خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

نشست چهارجانبه افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین امروز در عمان برگزار می‌شود

در تاریخ:
دوشنبه ۲۴ میزان ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

قرار است که نشست چهارجانبه افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین امروز با محور صلح افغانستان در مسقط، پایتخت عمان برگزار شود.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی دیروز در یک نشست خبری در ولایت لغمان گفت که در این نشست روی روابط افغانستان و پاکستان نیز بحث خواهد شد.

شکیب مستغنی، سخن‌گوی وزارت خارجه کشور پیش‌تر گفته‌بود که در این نشست روند صلح دولت افغانستان با طالبان و تعهد پاکستان مبنی بر نقشه این صلح، در این نشست مورد بحث قرار می‌گیرد.

به گفته او، به نمایندگی از افغانستان حکمت‌خلیل کرزی، معین سیاسی این وزارت در نشست چهارجانبه افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین شرکت خواهد کرد.

در همین حال محمد اسماعیل قاسم‌یار، مشاور روابط بین‌المللی شورای عالی صلح کشور این نشست را متفاوت‌تر از نشست‌های دیگر خوانده و گفته‌است که به دلیل فشار بیش‌تر آمریکا بر پاکستان و درک پاکستان از این فشار، وی خوشبین است.

او با اشاره به پاکستان گفت که این بار، آن‌ها برای احیای این نشست اقدام کرده‌است.

آمریکا با اعلام استراتیژی جدیدش برای افغانستان و جنوب آسیا گفته بود که آمریکا بیش از این موجودیت پناه‌گاه‌های دهشت‌افگن در این کشور را تحمل نمی‌کند و در صورت ادامه این وضعیت بر پاکستان سخت خواهد گرفت.

محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز از پاکستان خواسته‌بود که با افغانستان وارد مذاکره صلح دولت با دولت شود.

این نشست چهارجانبه نزدیک به دو سال پیش در اسلام‌آباد، مرکز پاکستان در مورد صلح میان دولت افغانستان و طالبان برگزار شده‌بود.

پیش‌تر خبرگزاری رویترز به نقل از اعضای گروه طالبان گفته‌بود که این گروه به گونه رسمی در این نشست دعوت نشده‌است و اگر دعوت هم شود، از شرکت در این نشست خودداری می‌کند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که هفته گذشته نیز نشست گروه بین‌الملی تماس سازمان شانگهای روی صلح افغانستان، در مسکو به میزبانی وزارت خارجه روسیه برگزار شده‌بود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: جواب کشتن کشتن نیست

حوت ۲, ۱۳۹۶

خلیلی: شورای صلح تا سه ماه دیگر شیوه‌ی ارتباط با مخالفان را مشخص می‌کند

قوس ۱۵, ۱۳۹۶

تاکید اتحادیه اروپا بر ادامه حمایت‌اش از روند صلح افغانستان

عقرب ۴, ۱۳۹۶

خلیلی: برای تامین صلح در کشور باید اجماع ملی به وجود آید

میزان ۲۷, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks