خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

نشست شش جانبه مشاورین امنیت ملی افغانستان، روسیه، هند، چین، ایران و پاکستان در مسکو برگزار شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۹ جوزا ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

نشست شش جانبه مشاورین امنیت ملی کشورهای افغانستان، روسیه، هند، چین، ایران و پاکستان در حاشیه کنفرانس امنیتی اوفا در شهر مسکو روسیه برگزار شد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در این نشست از همکاری های کشورهای متذکره با افغانستان قدردانی کرد و خواستار تقویت همکاری های بیشتر به ویژه در روند موفقیت پروسه صلح افغان‌ها گردید.

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت با نشر خبرنامه ای گفته است که در این نشست روی موضوعات مختلف به شمول پروسه صلح به رهبری افغان‌ها، گسترش روابط و همکاری های منطقه یی، ایجاد ائتلاف منطقه یی برای صلح و برگزاری نشست معاونین شورای امنیت ملی شش کشور، بحث و تبادل نظر شده است.

گفته شده مشاورین امنیت ملی روسیه، هند، چین، ایران و پاکستان به نمایندگی از کشورهای شان از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کردند و نیز از تداوم همکاری های شان با دولت و مردم افغانستان در عرصه های مختلف اطمینان دادند.

بر اساس یک خبرنامه دیگر، آقای محب دیروز در حاشیه دهمین کنفرانس امنیتی اوفا با محمدالله وطن زاده مشاور امنیت ملی تاجیکستان دیدار کرده و روی تقویت همکاری های دو جانبه تاکید کرده اند.

در این دیدار مشاوران امنیت ملی هر دو کشور در رابطه به گسترش همکارهای امنیتی، فرهنگی اقتصادی و پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانها بحث و تبادل نظر کرده اند.

مشاور امنیت ملی کشور با اشاره به نقش کلیدی کشورهای همسایه در تامین ثبات گفته که برای تامین صلح و تقویت همکارهای منطقوی نیاز به یک ائتلاف می باشد و تاجیکستان میتواند در این راستا نقش خوبی را ایفا کند.

همچنان وطن زاده مشاور امنیت ملی تاجیکستان گفته که رویکرد تروریستان رویکرد اسلام نیست و افزود که کشورش آماده همکاری در بخش های مختلف با این کشور می باشد.

دهمین کنفرانس امنیتی اوفا

حمد الله محب مشاور امنیت ملی کشور در نشست جهانی در باره امنیت ” دهمین کنفرانس امنیتی اوفا”  در شهر اوفای روسیه گفت که روزانه کم از کم پنجاه تن در جنگ با هراس‌افگنی در افغانستان قربانی می‌شوند.

آقای محب گفت که این قربانی ها در افغانستان، بیانگر آن است که افغانستان درخط نخست جنگ با این پدیده قرار دارد.

مشاور امنیت ملی کشور گفت که در منطقه هزاران تن برای پیوستن به گروه های تروریستی از مرزها رفت و آمد می کنند، آموزش می بینند و شهروندان افغانستان را هدف قرار می دهند.

به گفته او، نیاز است که کشورهای منطقه برای جلوگیری از این رفت و آمدها با افغانستان همکاری کنند.

آقای محب افزود، تروریستان و قاچاقبران مواد مخدر دو روی یک سکه هستند، مواد مخدر به عنوان منبع عایداتی اصلی تروریزم شناخته می‌شود که ارزش سالانه آن به میلیاردها دالر می‌رسد و مبارزه با این پدیده‌ی شوم، مستلزم اقدامات منسجم و مشترک است.

او گفت که مبارزه با جرایم مالی برای تأمین امنیت ملی کشورهای‌ منطقه یک امر مهم است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

شورای امنیت ملی هیاتی را به‌منظور ” حل مشکل” میان پولیس و اعضای مجلس توظیف کرد

میزان ۲۲, ۱۳۹۸

محب: افغانستان با وجود دست‌آوردهای دو دهه اخیر با یک سلسله مشکلات روبرو است

میزان ۱۵, ۱۳۹۸

مشاور امنیت ملی کشور با دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار و گفت‌وگو کرد

میزان ۹, ۱۳۹۸

محب: حکومت از تمامی امکانات خود برای تامین امنیت بغلان استفاده می کند

اسد ۷, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks