خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
صلح

نشست استانبول؛ «احزاب سیاسی تاثیر گذار» با موضع واحد شرکت می کنند

در تاریخ:
شنبه ۱۴ حمل ۱۴۰۰
گزارش توسط:
محمد نصیر وحدت - کابل
اشتراک گذاری:

شماری از احزاب سیاسی تحت عنوان «احزاب سیاسی تأثیرگذار» اعلام کرده‌ که با موضع واحد در نشست ترکیه اشتراک می‌کنند. این جریان سیاسی شامل حزب جمعیت اسلامی، حزب وحدت اسلامی افغانستان، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، حزب اسلامی، حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، حزب افغان‌ ملت و حزب محاذ ملی می‌باشد.

این احزاب امروز (شنبه، ۱۴ حمل) در یک نشست مطبوعاتی که در کابل برگزار شد، اعلام کردند که از نشست ترکیه استقبال و در این نشست با موضع و دیگاه واحد اشتراک می‌کنند. آنان ابراز امیدواری کردند که این نشست به یافتن راه حل مناسب و معقول برای ختم جنگ منتهی شود.

در اعلامیه‌ای که از سوی این جریان منتشر شده، آمده است: «ما احزاب سیاسی صلح را از اولویت ملی دانسته و از هر تلاشی که منجر به پایان یافتن جنگ و رسیدن به ثبات دایمی می‌شود، حمایت قاطع می‌کنیم.»

این تشکل سیاسی از جناح‌ها و چهره‌های سیاسی دیگر هم خواسته که با این جریان همسو شوند و از فرصت پیش‌آمده برای آوردن صلح حمایت کنند. در اعلامیه‌ی این جریان آمده است: «نباید اجازه دهیم که برخی از حلقات برای تأمین منافع شخصی‌شان پروسه‌ی ملی صلح را با چالش مواجه کنند.»

این جریان از کشورهای منطقه و جامعه‌ی جهانی خواسته که تمام تلاش‌های‌شان را در راستای تأمین صلح پایدار در افغانستان به‌کار گیرند؛ زیرا در صورت از دست‌رفتن این «فرصت تاریخی» بحرانی که در افغانستان جریان دارد، دامن‌گیر منطقه و جهان خواهد شد.

همایون جریر، عضو حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و عضو کمیته‌ی سیاسی جریان احزاب هم‌سو که در نشست مطبوعاتی امروز سخن می‌گفت تأکید کرد تمامی افراد و جریان‌های سیاسی که در نشست ترکیه می‌روند باید قبل از برگزاری نشست، روی مسائل اساسی به تفاهم برسند. او  اعلام کرد که جریان «احزاب هم‌سو» تلاش می‌کند با طالبان و دولت افغانستان هم گفت‌وگو  کند که تا موقع برگزاری نشست ترکیه، یک دیگاه واحد برای ختم جنگ در کشور به میان آید.

او اضافه کرد که در آینده‌ی نزدیک رهبران احزاب هم نشستی را مرتبط به صلح و مشخصا نشست ترکیه برگزار می‌کنند.

آقای جریر گفت که خواست‌ها و موضع این احزاب در نشست ترکیه یکی خواهد بود. اما او در باره‌ی این که این احزاب روی چه خواست‌ها و مواضعی تفاهم کرده‌اند، جزئیاتی ارائه نکرد.

نشست ترکیه قرار است در آینده‌ی نزدیک و در جریان ماه اپریل در شهر استانبول برگزار شود. این نشست ابتکار امریکا است و سازمان ملل آن را مدیریت و رهبری می‌کند. قرار است در این نشست روی آینده‌ی سیاسی و انتقال قدرت در افغانستان گفت‌وگو و تصمیم گرفته شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: خروج نیروهای خارجی، بزرگترین فرصت برای تحکیم حاکمیت ملی است

18 ساعت قبل

اعلام آتش بس ۳ روزه از سوی طالبان با استقبال شورای عالی مصالحه ملی روبرو شد

ثور ۲۰, ۱۴۰۰

رهبر طالبان: آمریکا متوجه عواقب نقص توافق نامه دوحه باشد

ثور ۱۹, ۱۴۰۰

خلیلزاد: اجماع بی نظیری برای صلح شکل گرفته است

ثور ۱۸, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل