خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

نزدیک به ۴ هزار کشته و زخمی در شش ماه گذشته؛ ۲۷ درصد کاهش تلفات نسبت به زمان مشابه سال گذشته

در تاریخ:
سه شنبه ۸ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارش تازه‌ای اعلام کرده است که در شش ماه گذشته سال جاری میلادی حدود ۳ هزار و ۸۱۲ غیرنظامی در سراسر افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

یوناما امروز سه‌شنبه (۸ اسد) در گزارش تازه اش گفته است که از اول ماه جنوری سال جاری میلادی تا امروز (۳۰ جون) ۳ هزار و ۸۱۲  مورد تلفات افراد ملکی شامل (۱۳۶۶ کشته و ۲۴۴۶ زخمی) را ثبت نموده است.

در گزارش آمده است که این رقم تلفات غیرنظامیان ۲۷ درصد کمتر از زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ می باشد، سالی که شاهد ثبت شمار بالای تلفات غیرنظامیان بوده ایم.

یوناما گفته است که رقم تلفات غیرنظامیان در سه ماه اخیر نسبت به سه ماه اول سال جاری میلادی ۲۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش، ملل متحد از کاهش تلفات غیرنظامی از اول جنوری تا ۳۰ جون سال ۲۰۱۹ استقبال می نماید، اما همچنان به توجه خویش به سطح آسیب های تکان دهنده و غیر قابل قبول که به غیرنظامیان وارد می شود، ادامه خواهد داد.

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان تصدیق کرده که گروه های درگیر در مورد تلاش های‌شان برای کاهش تلفات غیرنظامیان خبر داده اند، اما تاکید کرده که این تلاش ها کافی نیستند و باید کارهای بیشتری در این بخش صورت گیرد.

ملل متحد از تقاضایی که از تمام گروه های درگیر برای کاهش تلفات غیرنظامیان و رساندن آن به صفر صورت گرفته است، حمایت کرده است. این تقاضا در بیانیه مشترک اشتراک کنندگان افغان در نشست گفتگوی بین الافغانی که به تاریخ ۷-۸ جولای ۲۰۱۹ در دوحه برگزار شده بود، صورت گرفته است.

در همین حال تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته: “همه پیام نماینده های افغان در گفتگوهای دوحه را به صورت واضح و رسا شنیدند – تلفات افراد ملکی را به صفر برسانید.”

یاماموتو که رئیس یوناما نیز می باشد افزود: “ما از تمام گروه های درگیر می خواهیم تا به این امر مهم توجه کنند و به خواست افغان ها برای اقدامات فوری جهت کاهش آسیب های وحشتناکی که اعمال می شود، پاسخ دهند.”

مخالفان دولت عامل عمده تداوم تلفات غیرنظامیان

یوناما گفته است که شورشیان مخالف دولت همچنان عامل عمده تداوم اکثریت تلفات افراد ملکی می باشند اما در سه ماه اخیر کشته شدن غیرنظامیان که به نیروهای طرفدار دولت افغانستان نسبت داده شده از تعداد تلفات که از سوی شورشیان صورت گرفته بیشتر است.

در گزارش آمده است که از اول جنوری تا ۳۰ جون ۲۰۱۹ عناصر مخالف دولت باعث تلفات ۱ هزار و ۹۶۸ فرد ملکی (۵۳۱ کشته و ۱۴۳۷ زخمی) شده اند.

یوناما ۹۸۵ مورد تلفات افراد ملکی (۳۰۶ کشته و ۶۷۹ زخمی) از اثر حملات عناصر مخالف دولت که عمدا افراد ملکی به شمول مسئولین دولتی، بزرگان قومی، امدادگران، رهبران مذهبی، علما و عبادتگاه ها و مراکز فرهنگی را هدف قرار دادند، به ثبت رسانده است.

درگیری های زمینی هر چند نسبت به ربع اول سال ۲۰۱۸ شانزده درصد کاهش یافته اند، هنوز هم به عنوان یکی از عوامل عمده تلفات افراد ملکی باقی مانده و عامل یک سوم مجموع تلفات افراد ملکی می باشد.

استفاده از مواد انفجاری تعبیه شده به ویژه در حملات غیر انتحاری دومین دلیل عمده می باشد که ۲۸ درصد از مجموع تلفات را تشکیل می دهد. تلفات افراد ملکی از اثر عملیات هوایی به ۱۴ درصد رسیده است.

یوناما ۵۲ درصد تمام تلفات افراد ملکی را به عناصر مخالف دولت، ۳۸ درصد را به طالبان، ۱۱ درصد را به داعش/شاخه خراسان دولت اسلامی و ۳ درصد آن را به عناصر نامشخص مخالف دولت نسبت داده است.

کمیته‌ی‌ ارزیابی تلفات غیرنظامیان در عملیات نظامی ایجاد شد

یوناما: در چهار ماه گذشته نیروهای دولتی عامل اصلی تلفات غیرنظامیان بوده‌اند

تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای طرفدار دولت

یوناما همچنان در جریان شش ماه اول سال ۲۰۱۹ یوناما ۱۳۹۷ مورد تلفات افراد ملکی شامل (۷۱۷ کشته و ۶۸۰ زخمی) را به نیروهای طرفدار دولت نسبت داده است که در مقایسه به دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ افزایش ۳۱ درصدی داشته است.

نیروهای طرفدار دولت باعث ۳۷ درصد مجموع تلفات افراد ملکی در نیمه اول سال ۲۰۱۹ گردیده اند (۱۸ درصد توسط نیروهای امنیتی ملی افغان، ۱۲ درصد توسط نیروهای نظامی بین المللی، ۲ درصد توسط گروه های مسلح طرفدار دولت و متباقی توسط نیروهای نامشخص و متعدد طرفدار حکومت.)

یوناما ۸۳ درصد تلفات افراد ملکی از اثر عملیات های هوایی را به نیروهای نظامی بین المللی، نه درصد به نیروی هوایی افغان و هشت درصد باقیمانده را به گروه های نامشخص طرفدار دولت نسبت داده است.

زنان شامل قربانیان

یوناما گفته است که زنان همچنان به گونه بی نهایت از منازعات مسلحانه در افغانستان متاثر می شوند.

تا ۳۰ جون سال ۲۰۱۹ درگیری ها باعث وارد آمدن تلفات به ۴۳۰ زن (۱۴۴ کشته و ۲۸۶ زخمی) گردیده است، این رقم در مقایسه با زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ کاهش ۲۲ درصدی را نشان می دهد.

تلفات اطفال با ۳۲۷ کشته و ۸۸۰ زخمی تقریبا یک سوم مجموع تلفات افراد ملکی را تشکیل می دهد. اطفال همچنان اکثریت قریب به اتفاق یعنی ۸۴ درصد از مجموع تلفات افراد ملکی از اثر مواد انفجاری باقیمانده از جنگ را تشکیل می دهند.

ریچارد بنت رئیس بخش حقوق بشر دفتر یوناما گفت: “گروه های درگیر در جنگ امکان دارد توضیحات متفاوتی برای سلسله تلفات افراد ملکی ارائه دهند که هر یک برای توجیه تاکتیک های نظامی شان طرح شده اند.”

او افزود: “این واقعیت هنوز پابرجاست که تنها تلاش های مشخص برای جلوگیری از تلفات ملکی، توام با پابندی به قانون بشردوستانه بین المللی و کاهش شدت جنگ باعث می شود تا از رنج و آلام غیرنظامیان افغان کاسته شود.”

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

سیگار یا اداره بازرسی امریکا اعلام کرده است که شش وزارت افغانستان و یک اداره مستقل در این کشور میلیون ها دالر امریکا را درست مصرف نکرده و حساب درست پس نداده اند

سیگار: تلفات غیرنظامیان در افغانستان در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی، سه برابر شده است

عقرب ۱۴, ۱۳۹۸

عایشه خرم به عنوان نماینده جوانان افغانستان در ملل متحد انتخاب شد

میزان ۱۶, ۱۳۹۸

یوناما رقم بالای تلفات غیرنظامیان در ماه‌های اخیر در افغانستان را تکان‌دهنده خواند

میزان ۴, ۱۳۹۸

“هزاران جنایت” مستند شورای امنیت از کشتارغیرنظامیان توسط طالبان

میزان ۱, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks