خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

نا رضایتی مردم از فعالیت‌های کمیته‌ی صلح ولایتی دایکندی

در تاریخ:
شنبه ۱۸ حمل ۱۳۹۷
گزارش توسط:
سلطان‌علی جوادی - دایکندی
اشتراک گذاری:

شماری از فعالان مدنی و مردم دایکندی از کارکرد و فعالیت‌های دفتر ولایتی کمیته‌ی صلح این ولایت شکایت داشته واین اداره را یک اداره‌ی ناکام در زمنیه‌ی فراهم‌سازی صلح و ایجاد تغییر در وضعیت امنیتی بیان می‌کنند.

حبیب‌الله‌ی هلمندی یک تن از فعالان مدنی دایکندی می گوید که شورای عالی صلح یک نهاد یا پروسه‌ی شفاف نبوده بل‌که یک پروژه‌ی سیاسی ازسوی سیاست‌مداران برای تحقق منافع شخصی شان می‌باشد.

هلمندی گرچند؛ وضعیت امنیتی دایکندی را نسبتا خوب بیان می کند، اما می‌افزاید: «تاهنوز در شماری از مناطق این ولایت افراد مسلح غیرمسوول و درنوارهای مرزی ولسوالی‌های کجران، نومیش و پاتوی این ولایت گروه طالبان فعالیت داشته و همواره باعث ایجاد ناامنی‌ها و بی‌نظمی‌ها میان مردم می‌شود. این شورا به جز از مصرف پول‌های هنگفت در راستایی آوردن این افراد کارکردی نداشته است.»

به باور حمیدالله‌ی رستگار یک تن ازباشندگان نیلی؛ کمیته‌ی ولایتی صلح دایکندی در حل منازعات مناطق داخل این ولایت قناعت بخش بوده، اما در راستایی آوردن مخالفان مسلح و گروه‌های تبه‌کار برون‌مرزی این ولایت ناکام بوده‌است.

زهرای عارفی یک تن از فعالان زن در دایکندی می‌گوید: «کمیته‌ی ولایتی صلح دایکندی هیچ نوع مؤثریت و کارایی برای مردم نداشته‌است و باید ساختار آن تغییر کرده و محل امتیازدهی و نصب و عزل افراد به اساس سلیقه‌ها نباشد؛ ما دراین نهاد به افراد متخصصی که درمیان مردم جای‌گاه داشته و باورمند به عدالت، حقوق بشر و ارزش‌های مدنی باشند، نیاز داریم.

بانوعارفی با انتقاد از این شورا می‌گوید که دراین شورا زنان حضور کم‌رنگ داشته و یک دو نفری که می‌باشند نقش سمبولیک داشه فقط حاضری خودر ا امضاء نموده، معاش اخذ می‌نمایند.

ازسوی دیگر، بومان‌علی شیربند، معاون شورای کمیته‌ی ولایتی صلح دایکندی گفته‌های باشندگان این ولایت را غیرعادلانه می‌پندارد.

شیربند آوردن چند گروه مسلح غیرمسول به پروسه‌ی صلح چون؛ قومندان صداقت با افرادش، قومندان عزیز و قومندان سیداکبر، حل وفصل دعوای حقوقی بر سر ۲۳۷۰ جریب زمین میان دولت و باشندگان دشت، رها‌ساختن چندین تن ازباشندگان این ولایت ازسوی طالبان، پیش‌برد پروسه‌ی صلح با پسران مبلغ و حل نزاع‌های کوچک میان مردم را از کارکردهای این اداره بیان داشت.

معاون شورای صلح دایکندی افزود: «یکی از مسوولیت‌های شورای صلح فراهم‌کردن فرصت‌ها و زمینه‌ها برای مذاکره میان حکومت و مخالفان مسلح است که در این زمینه، تمام فرصت‌ها و زمینه‌ها را آماده ساخته‌است و هرگاه مخالفان مسلح آماده‌ی صلح با حکومت شوند، با آنان گفتگو صورت می‌گیرد.

درهمین حال رحمت‌الله‌ی شریعتی یک تن از استادان دانشگاه خصوصی دلایل عدم موفقیت این شورا مشکل در ساختار و ترکیب هیئت اداری و نبود نظارت جدی وعدم پاسخ‌گویی به اداره‌ی محلی و مردم ازسوی این کمیته بیان می‌دارد.

شریعتی استخدام افراد تحصیل‌کرده و شایسته در این شورا و هم‌چنان نظارت جدی از سوی نهادهای مدنی و مردم را از راه‌حل‌ها برای برون از وضعیت حاکم بیان داشت.

گفتنی است که کمیته‌ی صلح ولایتی دایکندی در اپریل سال ۲۰۱۲م افتتاح و آغاز به کار کرده‌است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

حادثه ترافیکی در دایکندی ۴ کشته و۴ زخمی برجا گذاشت

سنبله ۶, ۱۳۹۸

موشکS1000 ؛ هدیه فعالان مدنی دایکندی به مقامات محلی برای دفاع از حملات شورشیان

اسد ۱۳, ۱۳۹۸

۳۵ جنگجوی طالب در دایکندی کشته و زخمی شدند

اسد ۶, ۱۳۹۸

رحیمی: هیات ۱۵ نفری از سوی حکومت برای گفتگوی مستقیم با طالبان تعیین می شود

اسد ۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks