خبرگزاری بخدی

منو
خبرهای محلی

موشکS1000 ؛ هدیه فعالان مدنی دایکندی به مقامات محلی برای دفاع از حملات شورشیان

در تاریخ:
یکشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
سلطان علی جوادی -دایکندی
اشتراک گذاری:

شبکه جامعه مدنی ولایت دایکندی در اعتراض به بی توجهی دولت مرکزی در  قبال تامین امنیت باشندگان و عدم تجهیز نیروهای امنیتی این ولایت با سلاح‌های سبک و سنگین در میدان های نبرد، طی یک حرکت نمادین از یک سلاح دست ساخت شان که آن را موشک S1000 نامیدند رونمایی کرده و آن را برای اداره محلی دایکندی به نماینده‌گی از حکومت مرکزی اهدا کردند.

معترضان گفتند، این سلاح در مقابل سلاح‌های لیزری و دوربین دید شب گروه طالبان حساسیت بیشتر دارد و نیز قدرت دافعه آن بالاست و اداره محلی می‌تواند از این موشک در جنگ‌ها علیه گروه طالبان استفاده کند.

این فعالان می‌گویند، بیشتر از یک ماه می‌شود که ولسوالی‌های کجران و پاتو دایکندی در آتش جنگ می‌سوزند و درنتیجه‌ی این جنگ‌ها بیشتر از ۱۳۰ تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند.

فعالان مدنی دایکندی این را مسئولیت شان دانسته که از مدیریت و رهبری درست مقامات محلی تقدیر نمایند و بنا برای والی، قوماندان امنیه، رئیس امنیت ملی و قوماندان هماهنگی نیز “غولک” اهدا کردند و تا بیشتر مواظب جانِ خود شان باشند.

با این حال، نیروهای امنیتی دایکندی در خط نخست نبرد از عدم حمایت و ارسال تجهیزات شکایت دارند و می‌گویند، بیشترین صدمه از همین ناحیه به نیروهای امنیتی وارد می‌شود.

آنان می‌گویند” دشمن با سلاح‌های پیشرفته از جمله دوربین‌های دید در شب و سلاح‌های‌ لیزری مجهز می‌باشند، در صورتی‌که نیروهای امنیتی با سلاح‌های کلاشینکوف هنگری که بعد از چند فیر قلف می‌کند، تجهیز اند.”

از سوی‌هم، فعالان مدنی دایکندی می‌گویند، مردم باورمند استند که نیروهای امنیتی توان سرکوب گروه‌های تروریستی را دارند؛ اما ضعف مدیریت در مسوولان امنیتی، نبود امکانات و تجهیزات و حمایت به موقع هوایی روحیه نیروی‌های امنیتی را در سنگرها به شدت کاهش داده و آنان را در تنگنا قرار داده است.

قابل ذکر است، این حرکت نمادین شبکه جامعه مدنی در حالی صورت می‌گیرد که چند روز قبل اعضای این شبکه و مردم دایکندی، بنا به وخامت اوضاع امنیتی و تلفات رو به افزایش نیروهای امنیتی دست به اعتراض خیابانی زدند و حکومت مرکزی را در قبال تامین امنیت شهروندان به تبعیض و مسئولان اداره محلی را به غفلت وظیفوی متهم نمودند و برای والی و قوماندان امنیه این ولایت شرمنامه دادند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

یک باب مکتب با هزینه شخصی یک مرد در دایکندی ساخته شد

جدی ۱۵, ۱۳۹۸

۱۰ قریه ولسوالی کجران دایکندی از وجود طالبان پاکسازی شده است

جدی ۹, ۱۳۹۸

۸ سرباز پولیس و اردو در حمله طالبان در ولسوالی کجران دایکندی جان باختند

قوس ۳, ۱۳۹۸

حادثه ترافیکی در دایکندی ۴ کشته و۴ زخمی برجا گذاشت

سنبله ۶, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks