خبرگزاری بخدی

منو
صلح

“موافقتنامه طالبان و آمریکا فقط به رییس‌جمهور نشان داده شده”

در تاریخ:
دوشنبه ۱۱ سنبله ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور غنی اعلام کرده که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان یک کپی از پیش‌نویس موافقتنامه نهایی میان آمریکا و طالبان را فقط به آقای غنی نشان داده است.

آقای خلیلزاد با مقام‌های ارشد دولت افغانستان نیز دیدار کرده است

او قبل از این در صفحه رسمی توییترش نوشته بود که آقای خلیلزاد یک کپی از این موافقتنامه را در اختیار رئیس جمهوری افغانستان قرارداده ولی بعدا تصحیح کرد که فقط یک نسخه به آقای غنی نشان داده شده ولی به او تحویل داده نشده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز اعلام کرده که آقای خلیلزاد با محمد اشرف غنی دیدار کرده ولی جزئیاتی از این دیدار ارایه نکرده است.

در همین حال ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرده که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی “از تامین صلح سراسری و پایدار “به او اطمینان داده است.

آقای خلیلزاد بعد از مذاکره ۱۰ روزه با نمایندگان طالبان به کابل آمده تا رهبران و مقام‌های ارشد دولت افغانستان را از جزئیات مذاکرات خود با نمایندگان طالبان در جریان بگذارد.

بعد از پایان دور نهم مذاکرات، آقای خلیلزاد اعلام کرد که در آستانه توافق با طالبان است، توافقی که به گفته او “خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان‌ها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح با عزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند.”

ریاست اجرایی افغانستان اعلام کرده که آقای خلیلزاد، آقای عبدالله را در جریان آخرین جزئیات مذاکرات آمریکا و طالبان قرار داده است.

آقای خلیلزاد امروز با مقامهای ارشد دولت افغانستان دیدار کرده است

از سویی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که در صورت رسیدن به توافق صلح با طالبان، نیروهای نظامی آمریکا در یک منطقه افغانستان حضور خواهند داشت.

او به فاکس‌نیوز گفته بود که پس از امضای توافق‌نامه با طالبان، شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان با کاهش حدود سی درصدی، به ۸۶۰۰ نفر خواهد رسید.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

خواست خلیلزاد از افغان ها؛ برای پایان یافتن جنگ ۴۰ ساله متحد شوید

دلو ۲۷, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی جهت اشتراک در ۵۶ مین کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد

دلو ۲۴, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

رحیمی: در مسایل روند صلح حکومت نظریات تمامی سیاسیون را در نظر می‌گیرد

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks