خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

معنوی: قاچاق انسان به اندازه قاچاق مواد مخدر به جامعه آسیب می زند

در تاریخ:
یکشنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

فضل احمد معنوی، نامزد وزیر عدلیه کشور می گوید که قاچاق انسان به اندازه قاچاق مواد مخدر به جامعه و مردم آسیب می رساند.

آقای معنوی که ریاست کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان را نیز به عهده دارد امروز در یک نشست خبری کارکردها و برنامه‌های این کمیسیون را ارایه کرد.

او در این نشست گفت که موضوع مبارزه با قاچاق انسان و قاچاق مهاجران یکی از موضوعات مهم برای حکومت افغانستان است که در این راستا تلاش‌های زیاد صورت گرفته‌است. آقای معنوی گفت که جنگ و فقر زمینه و بستر این پدیده را فراهم کرده و باندهای استفاده‌جو با قاچاق انسان و قاچاق مهاجران تمویل می‌شوند و منفعت می‌برند.

سرپرست وزارت عدلیه گفت: «موضوع قاچاق انسان کمتر از قاچاق مواد مخدر در افغانستان بوده نمی‌تواند. به همان اندازه که قاچاق مواد مخدر جامعه را صدمه می‌رساند، قاچاق انسان و قاچاق مهاجران نیز به جامعه آسیب می‌رساند.»

وی گفت که دولت افغانستان به همین دلیل این مسأله را جدی گرفته و از گذشته تلاش‌های جدی را در سطح ملی و بین‌المللی انجام داده است تا جلوی گسترش این پدیده را بگیرد.

فضل احمد معنوی اضافه کرد که برای مبارزه با قاچاق انسان و قاچاق مهاجران قانونی وجود دارد و نیز کمیسیونی به رهبری وزارت عدلیه و عضویت ۱۶ اداره دولتی و غیر دولتی تشکیل شده‌است که امروز نشست فوق‌العاده‌ آن برگزار شد.

در این نشست درباره پلان عمل ملی مبارزه با قاچاق انسان بحث شد و قرار است تا دو هفته دیگر این پلان تصویب و به اجرا گذاشته شود. سرپرست وزارت عدلیه در این نشست تاکید کرد که اعضای کمیسیون باید نشست‌ها را جدی بگیرند و در سطح معینیت‌ها در آن اشتراک کنند. در نشست امروز همچنین تصمیم گرفته شد که یک هیأت شش نفری به منظور بررسی وضعیت مبارزه با قاچاق انسان و مهاجران به ولایت مرزی نیمرزو اعزام شود.

سرپرست وزارت عدلیه در نشست خبری امروز گفت که پلان عمل مبارزه با قاچاق انسان و قاچاق مهاجران به منظور اطمینان از هماهنگی و همکاری مؤثر در سطح ملی و بین‌المللی تهیه شده است. او گفت که اگر کشورها دستاوردی در عرصه مبارزه با این پدیده نداشته باشند، در عرصه بین‌المللی بالای آن‌ها تعزیرات و محدودیت‌هایی وضع می‌شود و افغانستان نیز از این امر مستثنی نخواهد ماند.

او از مردم، جامعه مدنی و مطبوعات خواست تا در محو پدیده شوم قاچاق انسان و قاچاق مهاجران که آسیب‌های جبران ناپذیر دارد، با دولت همکار باشند.

سرپرست وزارت عدلیه گفت که پیامد بدتر قاچاق انسان و قاچاق مهاجران سوءاستفاده جنسی از اطفال است که متاسفانه صورت می‌گیرد و تا زمانی که نتوانیم به صورت جدی و پیگیر مبارزه کنیم، رسیدن به اهداف دشوار خواهد بود.

وی همچنین درباره حضور اطفال در صفوف جنگ صحبت کرد و گفت که اقدامات زیادی برای منع حضور اطفال در میان صفوف نیروهای امنیتی انجام شده‌است. او افزود که در عین حال تشویش وجود دارد که نشود اطفال در قالب نیروهای محلی داخل جنگ فرستاده شوند و استخدام شوند که کمیسیون به خصوص وزارت عدلیه که مسوولیت هماهنگی را نیز دارد، روی آن به صورت متمرکز کار می‌کند و متعهد است که همه نهادها را متوجه مسوولیت‌های شان بسازد تا هر نهاد در بخش خود کار موثر انجام دهد.

سرپرست وزارت عدلیه گفت که در عرصه رسیدگی به قربانیان قاچاق انسان و قاچاق مهاجران با وجودی که وزارت امور مهاجرین و کار و امور اجتماعی تلاش می‌کنند، به دلیل کمبود امکانات کار کمتری صورت گرفته است. به گفته او کمیسیون به منظور افزایش فعالیت‌های عملی در راستای مبارزه با قاچاق انسان و قاچاق مهاجران و حمایت از قربانیان این پدیده ایجاد شده است.

در این نشست برخی اعضای دیگر کمیسیون از جمله معین امور اجتماعی وزارت کار و امور اجتماعی، معاون لوی سارنوالی و نماینده کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز پیرامون فعالیت‌های شان در راستای مبارزه با قاچاق انسان و قاچاق مهاجران صحبت کردند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

“هر تبعه افغان که در خارج از کشور زندگی می کند می تواند برای گرفتن تذکره به نمایندگی سیاسی افغانستان مراجعه کند”

جوزا ۲۵, ۱۳۹۹

طرح جدید قانون کار ازسوی کابینه تایید شد

جدی ۱۰, ۱۳۹۸

بیش از ۱۰۰ قاچاقچی انسان به نهاد های عدلی و قضایی معرفی شده اند

میزان ۱۱, ۱۳۹۸

تفاهم نامه بهبود روابط میان نهاد های عدالت رسمی و غیر رسمی میان وزارت عدلیه و بنیاد آسیا امضا شد

میزان ۴, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان