خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

محمد محقق به دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله پیوست

در تاریخ:
پنج شنبه ۳۱ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری - کابل
اشتراک گذاری:

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به تیم انتخاباتی “ثبات و همگرایی” به رهبری عبدالله عبدالله پیوست.

یک منبع از دفتر دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به خبرگزاری بخدی گفت پیش‌نویس توافق محمد محقق و آقای عبدالله که در روزهای آینده از سوی نمایندگان دو طرف آماده شده بود، امروز نهایی شده است.

به گفته منبع، محمد ناطقی و قادر سکندری از سوی محمد محقق و نور رحمان اخلاقی و آقای بلخی از سوی تیم ثبات و همگرایی در جریان روزهای گذشته روی این توافق‌نامه کار کرده و آن را نهایی کرده‌اند.

آقای محقق پیشتر در دسته انتخاباتی ” صلح و اعتدال” معاون دوم محمد حنیف اتمر بود، اما این دسته انتخاباتی بنابر اختلافات درونی ازهم پاشید. براساس برخی گزارش‌ها محمد یونس قانونی، معاون اول حنیف اتمر و عطا محمد نور از حامیان تیم صلح و اعتدال نیز از این تیم کناره گیری است.

با این حال منبع گفت که در روزهای گذشته تیمی برای مذاکره از طرف آقای محقق و آقای عبدالله تعیین شده بود تا در این مورد، پیش نویس توافق‌نامه‌ی آقای محمد محقق را به دسته‌ی انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» ترتیب کنند.

گفته شده این پیش نویس از سوی رهبری دسته‌ی انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی و محمد محقق تائید شده است. دسته انتخاباتی “ثبات و هم‌گرایی” جایگاه محقق را یکسان با عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان، صلاح الدین ربانی رئیس حزب جمعیت اسلامی و محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان دانسته است.

با این حال دسته انتخاباتی صلح و اعتدال تاکنون در مورد پیوستن آقای محقق به تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله واکنش نشان نداده است.

گفته می‌شود که دلیل اصلی از هم پاشیدن دسته‌ی انتخاباتی صلح و اعتدال مخالفت میان اعضای برجسته آن بر سر پست نخست‌وزیری بوده که این موضوع از سوی عطا محمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت و عضو ارشد این تیم پیشنهاد گردیده اما مورد تائید قرار نگرفته است.

در کمتر از ۳۸ روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، احتمال می رود تیم انتخاباتی حنیف اتمر قابل بازسازی نباشد و برخی اعضای ارشد این تیم نیز جدا شود.

کمیسیون مستقل انتخابات ششم میزان را روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده و دو روز پیش نیز اعلام کرد که تمام مواد حساس انتخاباتی که در بیرون از کشور تهیه و چاپ می‌شد به دفتر مرکزی (کابل) انتقال یافته و قرار است که هفته آینده به تمام مرکز‌های انتخاباتی در ولایت‌ها و ولسوالی‌های کشور انتقال داده شود.

از سویی هم، مذاکرات صلح در حساس‌ترین وضعیت اش رسیده است و احتمال می رود در روزهای آینده نتیجه مشخصی از مذاکرات صلح میان زلمی خلیل زاد، نماینده امریکا و طالبان در قطر اعلام شود.

هرچند کارزارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری زیر سایه مذاکرات صلح شده است اما برخی نامزدان همزمان آمادگی ها برای برگزاری انتخابات را نیز روی دست دارند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

“رسانه‌های دولتی، ملی باشند، نه حکومتی”

جدی ۲۵, ۱۳۹۸

کاهش خشونت و توافق امریکا و طالبان پیش‌شرط آغاز مذاکرات صلح است

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

دیدار حمدالله محب با سفیر آلمان در کابل؛ گفتگو در مورد انتخابات و صلح

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

سکوت و عدم حمایت صلاح الدین ربانی از تظاهرات ثبات و همگرایی؛ آیا جمعیت به عبدالله پشت کرده است؟

قوس ۹, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks