خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

محمد حمید طهماسی در نظر سنجی انترنتی از دیدگاه شهروندان نامزد وزیر پیشتاز شد

در تاریخ:
یکشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

محمد حمید طهماسی، نامزد وزیر وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی در نظر سنجی انترنتی که از سوی اداره امور ریاست جمهوری کشور راه اندازی شده، آرای بلندی در میان نامزد وزرا بدست آورده است.

بر اساس آماری که دفتر ریاست‌جمهوری کشور به نشر رسانده، آقای طهماسی با اخذ ۱۳۴۲ رای که ۵.۷۱ درصد کل آرای اشتراک‌کننده‌گان در این نظرسنجی می‌باشد، نامزدوزیر پیش‌تاز حکومت وحدت ملی از دیدگاه شهروندان است.

پیشتر اداره امور ریاست جمهوری کشور یک سروی انترنتی راه اندازی کرد که در این سروی شهروندان کشور می‌توانند به یکی از ۱۲ نامزد وزیر حکومت رای دهند.

همچنان در این سروی شهروندان کشور می‌توانند به یکی از وزارت‌خانه‌های کشور به عنوان وزارت فعال رای دهند.

اداره امور لینکی از این سروی انترنتی را در شبکه های اجتماعی نیز در دسترس شهروندان کشور قرار داد که بر اساس آمار ارایه شده تا کنون بیش از ۲۳ هزار نفر به نامزد وزرا رای داده اند.

با ورود به لینک منتشر شده، اشتراک کننده پس از ثبت معلومات شخصی با چنین سوالی مواجه می‌شوند که: به نظر شما از جمله ۱۲ تن از نامزد وزرا که اسامی شان در ذیل ذکر شده، کدام یکی مورد پسند شما است؟

اشتراک کننده می‌تواند از میان دوازده نامزد وزیر تنها یکی را مورد پسند قرار دهد.

در این نظرسنجی همچنان طارق‌شاه بهرامی، نامزد وزیر وزارت دفاع ملی کشور با اخذ ۱۳۱۳ رای که ۵.۷ درصد کل آرا می‌شود، در ردیف دوم قرار دارد.

به همین ترتیب در این آمار، نرگس نهان، نامزد وزیر وزارت معادن و پترولیم با اخذ ۱۲۷۱ درصد آرا در درجه‌ی سوم،‌ یما یاری، نامزد وزیر وزارت فواید عامه با اخذ ۱۲۲۸ رای در ردیف چهارم و نصیراحمد درانی، نامزد وزیر وزارت زراعت و مال‌داری با اخذ ۱۰۰۲ رای در ردیف پنجم قرار گرفته‌اند.

از مقام ششم تا اخیر در این نظر سنجی به ترتیب؛ مجیب‌الرحمان کریمی، نامزد وزیر وزارت احیا و انکشاف دهات با اخذ ۸۹۴ رای، شهزادگل آریوبی، نامزد وزیر وزارت تکنولوژی و مخابرات با اخذ ۸۹۲ رای، ویس‌احمد برمک، نامزد وزیر وزارت داخله با اخذ ۵۳۶ رای، مصطفی مستور، نامزد وزیر وزارت تجارت و اقتصاد با اخذ ۴۶۹ رای و فیض‌الله ذکی، نامزد وزیر کار و امور اجتماعی با اخذ ۴۰۵ قرار دارند.

در ویب سایت اداره امور ریاست جمهوری آمده است که در این نظر سنجی ۲۳ هزار و ۴۲۹ نفر تا کنون به نامزد وزرا و وزارت‌های فعال رای داده اند.

وزارت‌های فعال

در این نظر سنجی اشتراک کنندگان به گزینه وزارت‌های فعال نیز رای داده اند. چنین سوالی از سوی دفتر ریاست جمهوری مطرح شده است که: به نظر شما کدام وزارت بیشتر فعال می‌باشد؟.

وزارت دفاع ملی کشور در این سروی با کسب آرای بیشتر نسبت به دیگر وزارت‌ها تا کنون لقب وزارت فعال را از دیدگاه شهروندان کسب کرده است.

همچنان وزارت مبارزه علیه مواد مخدر با کسب تنها ۱۱ رای کمترین رقم آرا را در میان وزارت‌های کشور بدست آورده است.

واکنش ریاست جمهوری

دوا خان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری کشور در مورد این سروی به خبرگزاری بخدی گفت که کار نهایی نامزد وزرا با اعضای مجلس نمایندگان است.

به گفته مینه‌پال، این نظر سنجی یک برنامه فورملی و عملی نیست و تنها نظر شهروندان نسبت به نامزد وزرا را بیان می‌کند.

او افزود: ” تمامی نامزد وزرای که از سوی حکومت معرفی شده اند، متعهد و مسلکی و متخصص استند و ما به این باور استیم که این‌ها می توانند برنامه‌های وزارت‌های مربوطه شان‌را به وجه احسن به پیش ببرند.”

مینه‌پال گفت که خواست حکومت از مجلس اینست که بر اساس برنامه محور به نامزد وزرا رای دهند.

آقای مینه پال در مورد نظر شهروندان در باره وزارت های فعال گفت: ” در این شکی نیست که وزارت دفاع ملی کشور یک وزارت کلیدی است و کشور ما در حال جنگ قرار دارد و این وزارت ارتباط نزدیک با شهروندان دارد.”

به گفته او، وزارت مبارزه با مواد مخدر بنا بر ضرورت کشور ایجاد شده و زمانی که این ضرورت رفع شود ممکن این وزارت لغو شود.

روز شنبه هفته گذشته (۴ قوس) ۱۲ نامزد وزیر از سوی حکومت برای کسب رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی شدند و در دو روز گذشته نیز ده نامزد وزیر برنامه‌های کاری آینده برای وزارت‌های تحت مدیریت شان‌را به مجلس ارایه کردند.

قرار است فردا دو نامزد وزیر دیگر برنامه های کاری شان‌را در مجلس نمایندگان ارایه کنند و در اخیر صندوق‌های رای دهی برای تمامی نامزد وزرا گذاشته خواهد شد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

از ۱۲ نامزدوزیر پیشنهادی حکومت به مجلس نمایندگان ۱۱ نامزدوزیر رای اعتماد گرفتند

قوس ۱۳, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks