خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

محب: با ادامه وضعیت کنونی تا چهار ماه دیگر کمر طالبان در میدان‌های جنگ خواهد شکست

در تاریخ:
دوشنبه ۲۰ جوزا ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمد ظاهر قادری - کابل
اشتراک گذاری:

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور می‌گوید که در حال حاضر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در میدان‌های جنگ با شورشیان پیروز است و با ادامه چنین وضعیت، تا چهار ماه آینده کمر طالبان را خواهند شکست.

آقای محب در مورد شکسته شدن بن بست نظامی و روحیه نظامیان گفت: ” روحیه نظامیان کشور خیلی خوب است و آنان با یک انگیزه خاص به وظایف شان ادامه می‌دهند. در حال حاضر بن بست نظامی شکسته شده و اگر این وضعیت تا چهار ماه دیگر ادامه یابد، کمر طالبان شکسته خواهد شد.”

مشاور امنیت ملی کشور در گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی طلوع نیوز گفت که در سه ماه اخیر عملیات‌های نظامی در سراسر کشور بدون دخالت نیروهای خارجی انجام شده و تمرکز حکومت افغانستان روی اصلاحاتی است که بتواند وضعیت جنگی را تغییر دهد.

به گفته آقای محب، طالبان بدون حمایت کشورهای همسایه و منطقه با شکست فوری مواجه می‌شود. وقتی نمایندگان این گروه برای سفر به کشورهای قطر و روسیه از ” دیگران” پول تکت هواپیما را دریافت می‌کنند، پس چگونه هزینه تمویل جنگجویان و جنگ‌افزار های شان را تامین می‌کند.

مشاور امنیت ملی رییس‌جمهورغنی، تأکید دارد که پاکستان پشتیبان طالبان است و تا هنگامی‌که به نگرانی‌های پاکستان پاسخ داده نشود تأمین صلح در افغانستان غیرممکن است.

آقای محب گفت:” تا با تمویل کنندۀ طالب صحبت نکینم، جنگ در افغانستان خاتمه نمی‌یابد. ما باید بتوانیم همرای پاکستان مستقیم مذاکره کنیم. تا که ما نگرانی‌های پاکستان را مطرح نکنیم و به آن پاسخ ندهیم، هیچ امکان ندارد که این‌جا صلح بیاید.”

از سویی هم محب به رهایی حدود ۹۰۰ طالب از زندان دولتی افغانستان اشاره کرده گفت که رهایی زندانیان طالب از خواست لویه جرگه مشورتی صلح بوده و اطمینان دارد که این افراد به میدان های جنگ پا نخواهد گذاشت.

این در حالی است که در روزهای اخیر طی عملیات نظامیان کشور بسیاری ساحات به شمول دو ولسوالی از کنترول طالبان خارج شده و حدود ۳۰۰ تن از زندان طالبان آزاد شده‌اند.

” نگرانی ما از مذاکرات صلح امریکا با طالبان تا حدی رفع شده”

مشاور امنیت ملی کشور در این گفت‌وگو به پروسه صلح و نگرانی‌های حکومت افغانستان پرداخته گفت: ” نگرانی دولت افغانستان در مورد مذاکرات صلح آمریکا و گروه طالبان ” تا اندازه رفع شده” و در حال حاضر آمریکا معلومات مربوط به این مذاکرات را با دولت افغانستان در میان می‌گذارد.”

حمدالله محب در نخستین واکنش پس از صحبت‌های جنجالی اش در مورد نقش زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفت: ” ما از یک معامله بد (میان آمریکا و طالبان) می‌ترسیدیم. ما نگران بودیم. فعلا تا اندازه‌ای موضوع حل شده و ما از معامله دور شدیم، ارتباط ما بهتر شده و معلومات مربوط به مذاکرات صلح با ما شریک ساخته می‌شود.”

به گفته آقای محب، پروسه صلح “بسیار مغلق” است و از صلح سو استفاده می‌شود، از همین‌رو دولت افغانستان از مذاکرات صلح پشت پرده هراس داشت و او این نگرانی و هراس را در مصاحبه‌ای در امریکا مطرح کرده بود.

حمدالله محب در ماه مارچ امسال در سفرش به امریکا در گفت‌گو با رسانه های امریکایی مذاکرات صلح به رهبری زلمی خلیل زاد با گروه طالبان در دوحه قطر را غیرشفاف خواند و گفته بود که خلیلزاد در پی ایجاد حکومت موقت است تا خود در راس آن قرار گیرد و به همین دلیل در مورد مذاکرات با طالبان با حکومت افغانستان مشورت نمی‌کند و معلوماتی در اختیار دولت قرار نمی‌دهد.

پس از آن دیوید هیل، معاون وزیر خارجه امریکا در دیدار با آقای محب، اظهارات او را رد کرد و گفت “حمله به زلمی خلیلزاد، حمله به وزارت خارجه آمریکا است” و از آقای محب خواست تا سخنانش را پس بگیرد.

سپس گزارش شد که وزارت خارجه امریکا به اشرف غنی، رییس جمهوری کشور گفته که مقام‌های نظامی و غیرنظامی این کشور دیگر با مشاور امنیت ملی افغانستان کار نخواهند کرد.

آقای محب اما می گوید که پروسه صلح که حکومت افغانستان در راس آن نباشد قابل قبول نیست. ” ما نمی خواهیم در پروسه صلح مهمان باشیم بل‌که باید به گونه مستقیم سهم داشته باشیم و مواردی است که بستگی به دولت افغانستان و گروه طالبان دارد.”

محب می‌پذیرد که پس از اظهارات جنجالی اش به رییس جمهورغنی گفته بود در صورتی که حضور او به حیث مشاور امنیت ملی کشور به رابطه با امریکا ضرر برساند او حاضر است از مقامش کناره گیری کند، اما آقای غنی این موضوع را لازم ندیده است.

این در حالی است که به زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان دیروز وارد کابل شده و شب گذشته با حامدکرزی، رییس جمهور پیشین کشور دیدار کرده است.

دور هفتم گفت‌گوهای مستقیم زلمی خلیل زاد با گروه طالبان به زودی در دوحه قطر برگزار می‌شود و احتمال می رود این بار دو طرف به توافق نهایی دست یابد.

” سیاست پاکستان و ایران در جهت مثبت در حرکت است”

آقای محب می‌گوید که سیاست کشورهای پاکستان و ایران در جهت مثبت در حرکت است و ارزیابی او نشان می‌دهد که این دو کشور خواهان تغییر پالیسی شان استند.

محب گفت: ” تا زمانی که ما به گونه مستقیم با پاکستان گفت‌وگو نکنیم نمی‌توانیم در پروسه صلح موفق شویم. اکنون زمینه خوبی برای گفت‌وگو با پاکستان است. پاکستان و ایران خواهان روابط نیک با افغانستان استند.”

آقای محب همچنان گفت که در سفر اخیرش به پاکستان و دیدار با جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان، متوجه شده که او “به دلایل اقتصادی خواهان تامین صلح” در افغانستان است.

از سویی هم قرار است رییس جمهورغنی تا سه هفته دیگر به پاکستان سفر کند و با عمران خان، نخست وزیر این کشور دیدار کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

عبدالله در دوحه: صلح میان دولت و طالبان باعث ثبات پایدار در کشور می شود

سنبله ۲۲, ۱۳۹۹

وردک: روند آزادی زندانیان طالبان هنوز تکمیل نشده است

سنبله ۱۸, ۱۳۹۹

خلیلزاد برای کمک به آغاز گفتگوهای بین الافغانی به دوحه رفت

سنبله ۱۶, ۱۳۹۹

محب در دیدار با سفیر هند بر گسترش روابط دوجانبه تاکید کرد

اسد ۱۴, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان