خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

ماندن یا رفتن؛ بایدن مردد است

در تاریخ:
شنبه ۷ حمل ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

بر اساس توافق نامه دوحه امریکا متعهد شده است که آخرین سربازانش را در ماه می امسال از افغانستان خارج کند، اما به تازگی جو بایدن، رییس جمهوری امریکا گفته است که خروج سربازانش در زمان تعیین شده «دشوار» است.

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا گفته است که پابندی به مهلت تعیین‌شده برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان «به دلایل فنی» «خیلی دشوار» است.

او این اظهارات را روز گذشته (پنج‌شنبه، ۵ حمل) در نخستین نشست خبری خود پس از احراز کرسی ریاست‌جمهوری امریکا مطرح کرده است.

در هفته‌های اخیر اظهارات متفاوتی از سوی مقام‌های امریکایی و سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد سرنوشت نیروهای خارجی در افغانستان مطرح شده است.

ناتو خروج نیروها را وابسته به شرایط خوانده و امریکا بر خروج نیروها تأکید کرده، اما عملی‌سازی مهلت اول ماه می را دشوار خوانده است.

چندی پیش، رییس‌جمهور امریکا از تمدید احتمالی مدت حضور نیروهای کشورش در افغانستان نیز سخن گفته بود، اما در عین حال گفته بود که اگر مدت حضور نیروها در افغانستان تمدید شود، «خیلی طولانی» نخواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا نیز روز سه‌شنبه (۳ حمل) در یک نشست خبری مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته بود که کشورش در مشورت و هماهنگی کامل با ناتو درباره‌ی آینده‌ی نیروهای خارجی در افغانستان تصمیم می‌گیرد.

آقای بلینکن همچنان گفته بود که امریکا و ناتو یکجا به افغانستان آمده و در زمان مناسب باهم از افغانستان خارج می‌شوند. به گفته‌ی او، امریکا با متحدان ناتو در تلاشند تا به جنگ افغانستان به‌گونه‌ی مسئولانه پایان داده شود.

دبیرکل ناتو نیز در این نشست خبری گفته بود که امریکا و ناتو در مورد خروج سربازان از افغانستان نیاز به مشورت نزدیک دارند.

از سوی هم، جو بایدن در نشست خبری روز گذشته خود گفته است که کشورش قصد ندارد برای مدت طولانی در افغانستان بماند، اما خروج از افغانستان «منظم و مصون» خواهد بود.

آقای بایدن افزوده است که با متحدان امریکا که در افغانستان نیرو دارند، مشورد می‌کند. به گفته‌ی او، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌اش در بروکسل با متحدان امریکا در ناتو مشورت می‌کند.

او همچنان علاوه کرده است که لوید آستین، وزیر دفاع امریکا نیز در جریان سفر اخیرش به کابل با طرف‌های ذی‌دخل دیدار و گفت‌وگو کرده است.

رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا در پاسخ به این پرسش که آیا سال آینده نیز نیروهای امریکایی در افغانستان حضور خواهند داشت، گفته است که «من تصور نمی‌کنم».

جو بایدن به توافق‌نامه‌ی امریکا – طالبان نیز اشاره کرده و گفته است که بررسی‌ها در این مورد ادامه دارد تا دیده شود که تحت چه شرایطی چه توافق‌هایی انجام شده است.

براساس این توافق‌نامه که در دهم حوت ۱۳۹۸ خورشیدی در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید، اول ماه می سال جاری میلادی به‌عنوان آخرین مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان تعیین شده است.

در حال حاضر، به‌شمول ۲۵۰۰ نظامی امریکایی، نزدیک به ۹۶۰۰ نظامی ناتو در افغانستان حضور دارند. این نظامیان به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان آموزش و مشوره می‌دهند.

واکنش طالبان

گروه طالبان نسبت به نقض احتمالی این مهلت هشدار داده است. این گروه گفته است در صورتی که نیروهای خارجی در زمان تعیین‌شده افغانستان را ترک نکنند، حملات بر این نیروها را از سر خواهند گرفت.

گروه طالبان اظهارات جو بایدن را مبهم خوانده و در عین حال از امریکا خواسته است که فرصت تاریخی پیش‌آمده را با مشوره‌ها و انگیزه‌های نادرست حلقات جنگ‌طلب از دست ندهد.

طالبان هشدار داده‌اند؛ در صورتی که تمامی نیروهای خارجی مطابق پیمان دوحه در زمان تعیین‌شده از افغانستان بیرون نشوند، جنگ‌جویان این گروه به مبارزه‌ی مسلحانه در برابر آنان ادامه خواهند داد.

طبق اعلامیه‌ی گروه طالبان که امروز (جمعه، ۶ حمل) منتشر شده، خارج نشدن نیروهای خارجی در زمان تعیین‌شده از نظر این گروه نقض پیمان از سوی امریکا پنداشته می‌شود و در سطح جهانی نیز به حیثیت امریکا صدمه می‌رساند.

در اعلامیه همچنان تأکید شده است که مسئولیت ادامه‌ی جنگ، تلفات و زیان‌های احتمالی به‌دوش طرفی خواهد بود که از پیمان دوحه سرپیچی کرده باشد.

این در حالی است که آلمان ماموریت سربازانش در افغانستان را برای یک سال دیگر تمدید کرده و به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت آلمان اخطار داده است که خروج زودهنگام نیروهای ناتو از افغانستان می‌تواند مذاکرات صلح این کشور را به خطر بیندازد.

حال باید دیده شود که دولت امریکا چه تصمیمی می گیرد، سربازانش را در افغانستان حفظ می کند یا با خروج از افغانستان به طولانی ترین جنگ تاریخ این کشور پایان می دهد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رحمانی با سفیر ترکیه روی نشست استانبول گفتگو کرد

حمل ۱۹, ۱۴۰۰

نشست استانبول؛ فرصت تاریخی و طلایی برای پایان جنگ در افغانستان

حمل ۱۷, ۱۴۰۰

مجلس نمایندگان در حال آماده سازی طرحی برای نشست استانبول است

حمل ۱۶, ۱۴۰۰

نقدی بر روند تاسیس و چگونگی فعالیت های شورای عالی مصالحه ملی

حمل ۱۶, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل