خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

مارک میلی: آینده‌ افغانستان قابل پیش‌بینی نیست

در تاریخ:
دوشنبه ۱۳ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی-کابل
اشتراک گذاری:

جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا می‌گوید که آینده‌ی افغانستان غیرقابل پیش‌بینی است و متغییرهای زیادی در این کشور وجود دارد.

مارک میلی در گفتگو با خبرنگاران امریکایی گفته است که در افغانستان از یک طرف احتمال استقرار دولت و ارتش متحد وجود دارد و از طرف دیگر احتمال این وجود دارد که تبعات بسیار بدی در این کشور پدیدار شود.

او افزوده است که تاکنون مشخص نیست که کدام یک از این گزینه‌ها به واقعیت مبدل می‌شود. آقای میلی اما تأکید کرده است که باید منتظر تابستان پیشرو ماند.

از سویی هم، به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، او گفته است که ارتش ۳۰۰ هزار نفری افغانستان که تجربه‌ی رهبری سال‌ها جنگ در این کشور را دارد و نسبتا خوب مجهز و آموزش هم دیده، عامل حیاتی در تعیین آینده‌ی افغانستان است.

همچنان رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفته است که هنوز احتمال رسیدن به یک راه‌حل سیاسی در افغانستان از طریق مذاکره میان گروه طالبان و دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای جلوگیری از وقوع «جنگ عظیم داخلی» وجود دارد.

قبلا جیک سالیون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده‌ی امریکا در مصاحبه با شبکه‌ی خبری فاکس‌نیوز گفته بود که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، هیچ کسی آینده‌ی این کشور را تضمین کرده نمی‌تواند.

او در عین حال گفته بود که امریکا بر تهدیدات تروریستان که از افغانستان متوجه ایالات متحده و متحدانش شود، متمرکز خواهد بود.

اکنون رییس ستاد مشترک ارتش امریکا با اشاره به خروج نظامیان امریکایی از افغانستان هم گفته است که این روند مدت‌ها پیش با انتقال مسئولیت‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان آغاز شده و هم‌اکنون مرحله‌ی آخر آن در حال اجرا است.

مارک میلی افزوده است که احتمال خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان پیش از ماه سپتامبر وجود دارد. به گفته‌ی او، تعیین زمان برای خروج این نیروها تا ماه سپتامبر، ضرب‌الاجل برای خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان است.

او همچنان گفته است که در تاریخ اتمام روند خروج این نیروها، نیز متغیرهایی وجود دارد.

این گفته‌ها درحالی مطرح می‌شود که جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا در تاریخ ۲۵ حمل برنامه خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را اعلام کرد. براساس این برنامه، تمامی نظامیان امریکایی در ۱۱ سپتامبر سال جاری افغانستان را ترک خواهند کرد. این روند از همین اکنون آغاز شده است. خروج نظامیان امریکایی از افغانستان در ۲۰ سالگی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام می‌شود.

همزمان با اعلام برنامه‌ی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز گفت که خروج نیروهای ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز و طی چند ماه پس از آن تکمیل خواهد شد. او تأکید کرد که ناتو و امریکا از افغانستان همزمان خارج می‌شوند.

روند خروج ۹۶۰۰ نیروی خارجی از افغانستان سه روز پیش به‌صورت رسمی آغاز شده است. روز گذشته نیروهای امریکایی کمپ « انتونیک »در قرارگاه قول اردوی ۲۱۵ میوند در ولایت هلمند را رسما به نیروهای افغان واگذار کردند.

امریکا قبلا گفته بود که برای محافظت از نیروهای خارجی در هنگام خروج، ۶۵۰ سرباز ویژه به افغانستان اعزام و همچنان سیستم موشکی توپخانه‌ای با تحرک بالا را در این کشور مستقر می‌ کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: خروج نیروهای خارجی، بزرگترین فرصت برای تحکیم حاکمیت ملی است

19 ساعت قبل

آتش باری بر میدان هوایی قندهار در اول می

ثور ۱۲, ۱۴۰۰

ضیا: نگرانی از خروج نیروهای خارجی وجود ندارد

ثور ۱۱, ۱۴۰۰

امریکا برای تامین امنیت نیروهای خارجی هنگام خروج از افغانستان موشک می فرستد

ثور ۸, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل