خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

قدرت به چی کسی در اوزبیکستان خواهد رسید؟

در تاریخ:
یکشنبه ۱۴ سنبله ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

اسلام کریموف بعد از استقلال اوزبیکستان برای بیشتر از دو دهه مسئولیت ریاست جمهوری این کشور را بعهده داشت. آقای کریموف دقیقاً همزمان با سالروز استقلال کشورش دچار خونریزی مغزی شد و بعدا در بیمارستان فوت کرد.

از او به عنوان رئیس جمهور مستبد و در عین حال وطن دوست یاد می شود.
کریموف همواره متهم به تحدید و محدود کردن آزادی های فردی شهروندان اوزبیکستان شده است. گفته می شود او نتوانست با توجه به موقعیت و منابع طبیعی این کشور برای بهبود بیشتر زندگی مردم کشورش کار کند.
در زمان قدرت او جمهوری اوزبیکستان بدترین روابط خارجی را با همسایه هایش از جمله ترکمنستان و تاجیکستان داشت و در سطح جهان نیز روابط خارجی در حال تغییر بود این کشور گاهی با غرب از جمله ایالات متحده امریکا نزدیک می شد و گاهی هم با روسیه روابط تنگاتنگ برقرار می کرد.
اما انچه کارشناسان امور بر آن تقریبا اتفاق نظر دارند اینست که اقای کریموف در تأمین امنیت و ثبات کشورش جدی بود و در این زمینه دستاوردهای مهم داشت اما باآنهم گروه های افراطی اسلام گرا همواره در کمین ثبات این کشور بودند و هنوز هم این گروه ها چالش عمده برای امنیت اوزبیکستان به شمار می روند.
بعد از فوت اسلام کریموف، گمانه زنی ها برای اینکه چه کسی به قدرت می رسد در اوزبیکستان در حال افزایش است و این نگرانی نیز وجود داد که کشمکش بر سر قدرت منجر به درگیری های میان حزبی و حتی درگیری های مسلحانه بیانجامد.

 گمان اغلب در اوزبیکستان این است هر فرد که به قدرت برسد بطور قوی مجبور خواهد بود نظرات نظامی ها را در چگونگی مدیریت و رهبری کشور مدنظر داشته باشد
با توجه به وضعیت حاکم در جمهوری اوزبیکستان پیشبینی در مورد جانشین اقای کریموف دشوار بنظر می رسد. اما در یک مورد همه انسجام نظر دارند و آن اینکه فورمول آذربایجان، انتقال قدرت به خانواده رئیس جمهور قابل تطبیق نیست.
در باره اینکه چه کسی پس از کریموف به قدرت خواهد رسید سه گزینه را میتوان مورد بررسی قرار  داد:
١- تطبیق قانون اساسی؛ قانون اساسی جمهوری اوزبیکستان حکم نموده که بعد از فوت رئیس جمهور، رئیس مجلس سنا قدرت را بعهده می گیرد. اما با توجه به عدم محبوبیت رئیس سنا اقای نعمت الله تولکینویچ این احتمال خیلی ضعیف خواهد بود تا قدرت به او رسد.
٢- نخست وزیر؛  آقای شوکت میرزایوف نخست وزیر کنونی اوزبیکستان یک انجنیر است و از ١٢ دسامبر ٢٠٠٣ به نمایندگی از حزب لیبرال دموکرات اوزبیکستان قدرت را از اوتکیر سلطانوف (حزب دموکراتیک خلق اوزبیکستان)  تحویل گرفت و از نزدیکان و افراد مورد اعتماد اقای کریموف شمرده می شود. گمان میرود قدرت برخلاف قانون اساسی با توجه به سابقه کاری و نزدیکی اقای میرزایوف به رئیس جمهور فقید به او سپرده شود و اوزبیکستان را تا انتخابات پیشرو اداره کند. گمان میرود او یکی از نامزدان مطرح انتخابات آتی در صورت نامزد شدن باشد.
٣-  نظامی ها؛ احتمال دیگر این است که نظامی ها تا انتخابات اداره کشور را بدست گیرند. نا گفته نباید گذاشت که کمیته امنیت ملی جمهوری اوزبیکستان با توجه به قدرت و محبوبیتی که نزد کریموف داشت به یک منبع اصلی قدرت تبدیل شده و در صورت اظهار علاقه مندی، این نهاد قدرت سیاسی را نیز تحت کنترول خود بگیرد. گمان میرود بمنظور کنترول وضعیت کشور بعد از کریموف و مبارزه جدی با اسلامگراهای افراطی که همواره دردسر برای اوزبیکستان بشمار میرود نظامی ها به قدرت برسند.
گمان اغلب در اوزبیکستان این است هر فرد که به قدرت برسد بطور قوی مجبور خواهد بود نظرات نظامی ها را در چگونگی مدیریت و رهبری کشور مدنظر داشته باشد.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks