خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

قانون ده درصدی مالیات مخابراتی از سوی مجلس نمایندگان لغو شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۹ میزان ۱۳۹۶
گزارش توسط:
امان فرهنگ - کابل
اشتراک گذاری:

مجلس نمایندگان کشور در جلسه امروز چهارشنبه، قانون ۱۰ درصدی وضع مالیات از کارت‌های مصرفی شبکه های مخابراتی را تا زمان ایجاد یک سیستم دقیق جمع آوری مالیه، با بیشترین رقم آرا لغو کرد.

مجلس نمایندگان دو ماه قبل، کار روی این قانون را شروع کرد، زیرا به باور آگاهان اقتصادی به دلیل نبود یک سیستم شفاف جمع آوری مالیه ” بلیم” بیشتر پول های گرد آوری شده حیف و میل می‌شود.

قیس حسن، رییس کمیسیون مخابرات و مواصلات مجلس امروز هنگام صحبت در مورد این طرح در نشست عمومی مجلس گفت که  بر اساس قانون یاد شده وزارت مخابرات و وزارت مالیه موظف شده بودند که برای شفافیت در جمع آوری محصول خدمات مخابراتی از کارت های مصرفی، سیستم “بلیم” را در مدت شش ماه ایجاد کنند؛ اما تاکنون این کار انجام نشده است.

آقای حسن افزود که هم اکنون از ۱۸ تا ۲۰ میلیون سیم کارت برای شهروندان توزیع شده و حد اوسط مصرف روزانه این سیم کارت‌ها اگر ۱۰ افغانی باشد، در دو سال گذشته باید ۱۴ میلیارد افغانی جمع آوری می‌شد؛ اما در این مدت ۷ میلیارد افغانی جمع آوری شده و حدود ۷ میلیارد افغانی دیگر حیف و میل شده است.

به باور رییس کمیسیون مخابرات و مواصلات مجلس، حکومت در جمع آوری محصول خدمات مخابراتی مرتکب نقض دو ماده (دوم و دهم) این قانون شده و پول مردم را به هدر داده است.

همزمان با این یاسین صمیم سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، در صفحه فسبوکش نگاشته است که از اول  طرح و پیشنهاد جمع آوری محصول خدمات مخابراتی، یک جانبه و ناسنجیده صورت  گرفته بود.

به گفته او با آنکه وزارت مخابرات، در دو و نیم سال گذشته بیشترین توان کاری اش را برای جمع آوری این محصول مصرف کرد اما این کار سبب شد که بی اعتمادی مردم نسبت به حکومت بیشتر شود.

پیش از این، شهروندوان کشور نیز با قانون وضع ده درصدی از کارت مصرفی شبکه های مخابراتی شاکی بودند که  این ده درصد مالیه به جیب افراد خاصی می‌ رود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

مجلس نمایندگان طرح بودجه‌ی امسال را با افزایش ۱۷ میلیارد افغانی تأیید کرد

جدی ۲۷, ۱۳۹۶

مجلس نمایندگان “تشکیلات شورای عالی طبی افغانستان” را تأیید کرد

جدی ۲۳, ۱۳۹۶

مجلس نمایندگان کشور طرح بودجه سال آینده مالی را رد کرد

قوس ۲۲, ۱۳۹۶

از ۱۲ نامزدوزیر پیشنهادی حکومت به مجلس نمایندگان ۱۱ نامزدوزیر رای اعتماد گرفتند

قوس ۱۳, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks