خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

فرامرز تمنا: نتیجه انتخابات هر چه زود تر اعلام شود

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۰ میزان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

فرامرز تمنا، یکی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید که تقویم انتخاباتی براساس پیش‌بینی نُه میلیون اشتراک‌کننده در روز رأی‌دهی محاسبه شده بود، اما اکنون که حدود دو میلیون رأی‌دهنده در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده‌اند، نتایج این انتخابات نیز باید زودتر از موعد پیشبینی شده در تقویم انتخاباتی اعلام شود.

آقای تمنا که امروز (چهارشنبه، ۱۰ میزان) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت: تقویم انتخاباتی براساس پیش‌بینی ۹ میلیون اشتراک‌کننده در روز رأی‌دهی محاسبه شده بود، امروز که حدود ۲ میلیون نفر در انتخابات شرک کرده‌اند، لذا او تقویم باید تغیر داده شود.

تمنا افزود اگر اعلام نتایج ابتدایی در تقویم انتخاباتی چهار هفته پیش‌بینی شده باشده، باید به یک هفته تقلیل داده شود، زیرا به گفته‌ی او، بررسی آرای بیش از دو میلیون رأی‌دهنده کمتر از بررسی آرای بیش از نُه میلیون رأی‌دهنده زمان می‌برد.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که تقویم کنونی انتخاباتی را قبول ندارد و تیم تدبیر و توسعه منتظر اعلام زودهنگام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری است. به گفته‌ی آقای تمنا، به هر اندازه‌ای که نتایج انتخابات زودتر اعلام شود، به همان میزان و تناسب تقلب کمتر می‌شود.

او خاطرنشان کرد که نتایج شفاف انتخابات را در صورتی که «تقلب کلان» که منجر به عوض شدن نتیجه نشود، خواهد پذیرفت. او تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات باید آرای پاک و ناپاک را از هم جدا کند. به گفته‌ی او، تیم تدبیر و توسعه حتی یک رأی را که بدون بیومتریک در صندوق ریخته شده باشد، نپذیرفته و آن‌را نشانه‌ی تقلب می‌شمارد.

انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ششم میزان سال جاری در سایه‌ی تهدیدات بلند امنیتی برگزار شد. براساس تقویم انتخاباتی، قرار است که نتایج این انتخابات به تاریخ بیست‌وهفتم میزان اعلام خواهد شد.

بیش از ۹ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده بودند، اما روز گذشته رهبری کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که رقم اشتراک‌کنندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری کشور تا کنون به دو ملیون و ۵۹۸ هزار و ۴۴۵ رأی‌دهنده رسیده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

آرای بیش از ۱۸۰۰ محل رای دهی بازشماری می شود

میزان ۲۵, ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات: ۱۰۰ پایه دستگاه بایومتریک مفقود شده است

میزان ۲۵, ۱۳۹۸

شورای نامزدان ریاست جمهوری: نتیجه برآمده از تقلب در انتخابات هرگز قابل قبول نیست

میزان ۲۳, ۱۳۹۸

بیش از ۴۵۰ تن قربانی خشونت ها برای مختل سازی انتخابات شده اند

میزان ۲۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks