خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

غنی: گروه طالبان بدون حمایت پاکستان دوام نمی آورد

در تاریخ:
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری کشور در دیدار با دینگ شیجون، نماینده‌ی خاص جمهوری مردم چین برای افغانستان و پاکستان گفته است که پاکستان تاکنون برای کاهش خشونت و همکاری در پروسه صلح به گونه جدی اقدام نکرده است و حمایت این کشور از گروه طالبان همچنان ادامه دارد.

ارگ ریاست جمهوری کشور با نشر اعلامیه‌ای گفته است که رئیس جمهورغنی شام دیروز (یک‌شنبه، ۲۷ اسد) در دیدار با آقای دینگ شیجون تاکید کرده گروه طالبان بدون پناهگاه و حمایت پاکستان، دوام نمی آورد.

رئیس جمهوری کشور گفته: ” ما با رهبری پاکستان مذاکرات خویش را آغاز کرده ایم و به این باور هستیم که پاکستان و هیچ کشور دیگری، افغانستان طالبانی نمی خواهند و طالبان آئینه عقب گرایی و بدبختی اند.”

به گفته آقای غنی گفته، افغانستان برای صلح آماده است و صلح بر اساس خواست مردم افغانستان صورت خواهد گرفت.

در این دیدار به نماینده ویژه چین برای افغانستان و پاکستان گفته شده که دولت افغانستان با پاکستان خواهان عادی سازی روابط است و امیدوار است پاکستان موضوع کشمیر را با پروسۀ صلح ربط ندهد.

در اعلامیه از قول آقای غنی آمده است که” اگر طالبان به حملات تروریستی شان ادامه بدهند، راه را برای صلح تنگ‌تر خواهند ساخت و مردم از ما خواهند خواست که در این خصوص تصمیم شدیدتر بگیریم.”

” طالبان گروه تروریستی”

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری از قول آقای غنی آمده است که:” طالبان هنوز هم بحیث یک گروه تروریستی، روابط نزدیک با شمار زیادی از شبکه های تروریستی در افغانستان به شمول جنبش ترکستان شرقی(ETIM)  دارند.”

رئیس جمهور کشور گفته که حکومت افغانستان باید با طالبان منحیث یک گروه برخورد نماید و نباید این گروه را به همان دیدی ببیند که به یک دولت مشروع نگریسته می شود، زیرا این خلاف اصول و موازین بین المللی و کشور چین می باشد.

از سویی هم آقای غنی گفته طالبان بالای هیچ یکی از ولایات و نفوس افغانستان کنترول ندارند و ادعاهای شان مبنی بر اینکه چند فیصد خاک افغانستان در زیر سلطۀ آنان قرار دارد، دور از حقیقت است.

او تصریح کرده که تفاهم نامه ابتدایی امریکا و طالبان، زمینه را برای مذاکرات مستقیم حکومت افغانستان با طالبان فراهم خواهد کرد.

رئیس جمهورغنی تاکید کرده که نظام جمهوری هیچگاه زیر بحث با یک گروه قرار نخواهد گرفت و طالبان مجبور هستند که یک راه حل سیاسی را انتخاب کنند و این گروه هرگز نمی تواند که یک نظام بزرگ را سقوط دهد.

آقای غنی افزوده:” با تاسف طالبان هنوز هم به کشتار افراد ملکی ادامه میدهند و تداوم حملات تروریستی آنان بزرگترین مانع پروسه صلح تلقی می گردد و خواست مردم را برای پیشبرد مذاکرات با طالبان تضعیف نموده و برعکس ارادۀ ما را برای سرکوب آنان، قوی تر می سازد.”

در همین حال آقای شیجون گفته که چین و افغانستان روابط نزدیک و حسنه دارند و در ۱۸ سال گذشته از جمهوری اسلامی افغانستان حمایت کرده است.

نماینده ویژه چین افزود: “چین امیدوار است که طالبان خواست مردم افغانستان را قبول کنند و با طرف اصلی که حکومت افغانستان است، وارد مذاکرات شده، آتش بس نمایند و وارد زندگی سیاسی شوند.”

به گفته او، چین آرزو دارد که بحیث همسایه نیک افغانستان در تحقق پروسه صلح نقش فعال خود را ایفا کند و خواهان تامین روابط نزدیک افغانستان و پاکستان بوده و حاضر است در بهبود روابط این دو کشور کمک نماید.

در پایان رئیس جمهورغنی گفته که افغانستان با چین همکاری تنگاتنگ امنیتی داشته و با گروه تروریستی جنبش ترکستان شرقی(ETIM)  چین که تهدید برای این کشور است، مبارزه می کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

لیندسی گرا هام: چگونگی پایان جنگ درافغانستان، برای دولت امریکا مهم است

قوس ۲۶, ۱۳۹۸

امریکا ۴ هزار سرباز اش را از افغانستان خارج می‌کند

قوس ۲۴, ۱۳۹۸

“یگانه راه ختم جنگ در افغانستان توافق سیاسی است”

قوس ۱۸, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی: خواست مردم مسلکی شدن و اصلاحات در معارف است

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks