خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

غنی: کاهش کمک امریکا هیچ تاثیری بر بخش های کلیدی ندارد

در تاریخ:
سه شنبه ۵ حمل ۱۳۹۹
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

پس از آن‌که امریکا از قطع یک میلیارد دالر از کمک‌هایش به افغانستان به دلیل اختلا‌ف‌ها میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله بر سر کرسی ریاست جمهوری خبر داد، محمداشرف غنی، رییس جمهور در پیامی خطاب به مردم اعلام کرد که کاهش کمک‌های امریکا هیچ تأثیر روی بخش‌های کلیدی در افغانستان و زنده‌گی مردم بر جای نخواهد گذاشت.

او هم‌چنان گفت که روز گذشته با عبدالله عبدالله برای حل تنش‌های سیاسی مذاکره کرده است، اما آقای عبدالله خواستار تغییر قانون اساسی آن‌هم در یک شب شده است.

محمداشرف غنی از این خواست عبدالله عبدالله به عنوان «ساختار و تشکیلاتی» نام‌برد که به گفته او، در مغایرت کامل با مواد قانون اساسی قرار دارد.

آقای غنی این سخنان را یک روز پس از تلاش‌های ناکام مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا برای حل تنش‌های سیاسی میان او و عبدالله عبدالله که به عنوان «رییس جمهور دولت همه‌شمول» سوگند یاد کرده است، در نشستی در ارگ ریاست جمهوری مطرح کرد.

محمداشرف غنی خاطر نشان کرد: «چنان‌چه در روز تحلیف وعده نمودم، تشکیل حکومت جدید را بخاطر مشوره‌های گسترده معطل ساختم. می‌خواستم به اساس وعده خود برای داکتر صاحب عبدالله نقش اساسی در پروسه صلح و برای هم تیم‌هایش در کابینه نقش بدهم. اما ایشان تاکید بر تغییر قانون اساسی و آن‌هم در یک شب و به اساس تفاهم بین خودش و من، دارد.»

غنی با بیان این‌که عبدالله عبدالله با تأکید بر تغییر قانون اساسی، خواست فراقانونی را مطرح کرده است، گفت «من صلاحیت تعدیل قانون اساسی را به خواست هیچ فرد و گروه، خارج از میکانیزمی که برای آن پیش‌بینی شده است ندارم.»

او اما تأکید کرد که برای هر خواست معقول که مواد قانون اساسی نقض نشود، باب مذاکره باز است و باز خواهد بود.

با این حال، آقای غنی تصریح کرد که تعدیل در قانون اساسی تنها و تنها صلاحیت لویه‌جرگه قانون اساسی است.

محمداشرف غنی از جانب دیگر، گفت که برای تشکیل حکومت فراگیر متشکل از تمام جناح‌های سیاسی، قومی، زبانی، مذهبی و سمتی متعهد است. او افزود: «مطمین باشید. تجربه حکومت‌های گروهی و سمتی در افغانستان ناکام است و ما دنبال تجربه‌های ناکام نیستیم.»

محمداشرف غنی گفت که مذاکرات سازنده‌ای با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا داشته است و از آماده‌گی دولت ایالات متحده برای همکاری مالی در مهار و مدیریت بحران کرونا در افغانستان استقبال می‌کند.

محمدشراف غنی گفت: «ایالات متحده امریکا به عنوان شریک بنیادین و مهم افغانستان از پیچیده‌گی‌های روند صلح واقف اند و ما مشوره‌های نزدیک و دوام‌دار خویش را به خاطر تقویت و کامیابی این روند ادامه خواهیم داد. صلح خواست فرد فرد ملت افغانستان است. کسانی بر ضد صلح اند که به جای آتش‌بس تاکید بر کشتار دارند.»

این در حالی است وزارت امور خارجه پس از سفر مایک پمپئو به کابل، بیانیه‌ی شدیدالحنی را منتشر کرد و از این‌که محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله برای ایجاد یک دولت فراگیر به توافق نرسیده‌اند، انتقاد کرد. این وزارت هم‌چنان از  قطع یک میلیارد دالر از کمک‌‌های امریکا برای افغانستان خبر داد.

محمداشرف غنی، در پیامی که روز سه‌شنبه، چهارم حمل، خطاب به مردم ایراد کرد، گفت: «همین اکنون برای‌تان اطمینان داده می‌توانم که کاهش کمک ایالات متحده امریکا تاثیر مستقیم بالای بخش‌ها و سکتورهای کلیدی ما نخواهد داشت و تلاش خواهیم کرد هم با روش ریاضتی و هم با جست‌وجوی منابع بدیل این خلا را پر بسازیم.»

او فزود که حفظ جان ملت، تعادل قیمت‌ها، ارائه خدمات و فعال نگه‌داشتن دست‌گاه دولت و جمهوریت، برایش مهم و حیاتی است و کاهش کمک امریکا هیچ تأثیری را روی زنده‌گی مردم نخواهد داشت.

محمداشرف غنی هم‌چنان از کمک‌های امریکا برای افغانستان قدردانی کرد. او گفت که دولت‌ها همیشه برای حالات احتیاطی برنامه دارد و دولت تحت رهبری او نیز برای حالات غیرمترقبه از قبل برنامه‌های مدون و اساسی را طرح کرده بود.

او افزود: «من بخاطر جبران کم‌بود کمک‌های ایالات متحده تمام ابعاد بودجه ریاضتی را مطالعه نموده و به زودترین فرصت به شما اطمینان خواهم داد.»

محمداشرف غنی از جانب دیگر گفت که امریکا کمک‌هایش را قطع نکرده و بل‌که آن را مشروط ساخته است. او افزود که تلاش می‌کند تا از راه مذاکره این کمک‌ را دوباره به افغانستان برگرداند.

این در حالی است که عبدالله عبدالله در اعلامیه‌ای گفته است که از سفر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا به کابل، استفاده خوب صورت نگرفته است. او از این بابت ابراز تأسف کرده است.

آقای عبدالله امروز سه‌شنبه، پنجم حمل، با انتشار پیامی گفته است که وزیر امور خارجه امریکا در شرایط بحران جهانی ویروس کرونا به افغانستان سفر کرده بود و این سفر فرصتی را برای حل بحران موجود ایجاد کرد، اما از آن استفاده خوب نشده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

خواست رییس جمهور غنی از طالبان؛ بیاید افغانستان را آباد کنید

اسد ۸, ۱۳۹۹

امرالله صالح، دفتر کاری اش در ساختمان صدارت را تسلیم شد

سرطان ۱۷, ۱۳۹۹

غنی: حادثه سوختن موتر حامل مهاجران افغان در ایران به گونه جدی بررسی شود

جوزا ۱۹, ۱۳۹۹

توافق نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله امروز امضا می شود

ثور ۲۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان