خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

غنی: “وظیفه ای من جذب طالبان در درون نظام جمهوری اسلامی است”

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۸ سرطان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
حفیظ الله یوسفی-کابل
اشتراک گذاری:

رییس‌جمهور اشرف غنی در جریان سفرش به ولایت کاپیسا گفت که وظیفه‌ی او جذب طالبان در درون «نظام جمهوری اسلامی» افغانستان است و این کار را انجام می‌دهد.

آقای غنی که امروز (چهارشنبه، ۱۸ سرطان) در یک نشست مردمی در شهر محمودراقی، مرکز ولایت کاپیسا صحبت می‌کرد، همچنان گفت کسانی که خواب ساختن حکومت با طالبان را دارند و فکر می‌کنند که فردای روز از دار آویزان نمی‌شوند، دوباره فکر کنند.

رییس‌جمهور غنی درحالی که به جذب طالبان در درون نظام جمهوری اسلامی تأکید کرد، در عین حال گفت که تصمیم نهایی درباره‌ی صلح را مردم افغانستان می‌گیرند و کسی به زور چیزی را بالای آنها تحمیل کرده نمی‌تواند.

غنی افزود که صلح پایدار و دایمی در چهارچوب نظام جمهوری خواست همه‌ی مردم افغانستان است و در صورت تغییر شرایط جهانی، دولت ظرفیت مدیریت و اراده‌ی صلح را دارد و در راستای پیشبرد صلح نیز از تدبیر کار می‌گیرد.

او همچنان تأکید کرد که جذب طالبان در «نظام جمهوری اسلامی» و حفاظت از دست‌آوردهای نیروهای امنیتی افغانستان دو وظیفه‌ی اصلی او در بخش صلح است و باید صلحی در کشور تأمین شود که سبب بربادی مردم نشود.

رییس‌جمهور غنی درحالی از جذب طالبان در درون «نظام جمهوری اسلامی» افغانستان سخن می‌گوید که به رغم تلاش‌های داخلی و خارجی، این گروه هنوز هم حاضر به مذاکره‌ی مستقیم با دولت افغانستان نشده است.

هرچند گزارش‌هایی از احتمال برگزاری نشست آغازین گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در جریان ماه جاری میلادی در دوحه، پایتخت قطر وجود دارد، اما ادامه‎‌ی اختلاف‌ها روی روند تبادله‌ی زندانیان میان دولت و طالبان، ممکن است بار دیگر آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را با تأخیر مواجه کند.

براساس توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و گروه طالبان که سال گذشته در دوحه امضا شد، قرار بود که پنج‌هزار زندانی طالب در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان آزاد و پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود، اما این روند تا کنون تکمیل نشده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

اشرف غنی: حکم آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان را امروز امضا می کنم

اسد ۱۹, ۱۳۹۹

رهبران افغانستان و پاکستان درباره تنش های مرزی اخیر گفتگو کردند

اسد ۱۴, ۱۳۹۹

دولت به زودی روند آزادی ۵ هزار زندانی طالب را تکمیل می کند

اسد ۷, ۱۳۹۹

رییس جمهور غنی به نیمروز رفت

اسد ۵, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان