خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

غنی: وزارت تحصیلات عالی باید به گونه‌ی اساسی اصلاح شود

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور در دیداری با هیأت رهبری وزارت تحصیلات عالی کشور، ریاست دانش‌گاه کابل و شماری از رییسان و استادان دانش‌گاه مختلف کشور گفته‌است که وزارت تحصیلات عالی باید همانند وزارت معارف به گونه‌ی اساسی اصلاح شود.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری کشور به نشر رسیده، آمده‌است که این دیدار دیروز (سه‌شنبه، ۲۷ جدی) پس از پایان ورکشاپ پنج روزه در مورد برنامه‌ی حمایت از دانش‌گاه‌ها و انکشاف نیروهای بشری در ارگ ریاست‌جمهوری صورت گرفته‌است.

به نقل از خبرنامه، رییس‌جمهوری کشور در این دیدار وزارت تحصیلات عالی کشور را مرکز فکری افغانستان خوانده و گفته‌است که سال ۱۳۹۷ خورشیدی را با اختصاص‌دادن وقت بیش‌تر به اصلاحات معارف و تحصیلات عالی، به سال سرمایه‌ی بشری تبدیل می‌کند.

به گفته‌ی او، در سه سال اول حکومت وحدت ملی به هدف مدیریت جنگ، روی معارف و تحصیلات عالی کار چشم‌گیری نشده‌است.

بر اساس خبرنامه، آقای غنی در خطاب به استادان دانش‌گاه‌ها گفته‌است: «هر کدام تان در هر گوشه‌ی افغانستان مسوول هستید تا سرمایه‌ی طبیعی افغانستان را به کار اندازید و امیدوارم که در این بخش موفق شوید… مسوولیت شما نسبت به من بیش‌تر است.»

در خبرنامه آمده‌است که او در این نشست با اشاره عملی‌شدن نسل چهارم انقلاب صنعتی در جهان گفته‌است که همه‌چیز در حال دیجیتالی‌شدن است که باید به حیث سیستم، نه وسیله جدی گرفته‌شود و افغانستان نیز باید خود را با این تحول آماده کند.

رییس‌جمهوری کشور با مخاطب قراردادن استادان دانش‌گاه‌ها گفته‌است: «نتیجه‌ی تحصیل ما باید این نباشد که چند زبان را فرا بگیریم، بل‌که مهم این است که برای مردم چه نتایجی را در قبال دارد و تعهداتی که به مردم داده شده است، باید عملی شود.»

او در ادامه افزوده‌است که استادان دانش‌گاه‌ها، به عنوان رهنمای این نسل انقلاب صنعتی، فرصت عظیم فکری دارند تا اقتصاد جهان را از منظر فکری مورد ارزیابی قرار دهند.

هم‌چنان در خبرنامه آمده‌است که آقای غنی در این نشست خاطر نشان کرده است که قاره‌ی آسیا در حال تبدیل‌شدن به یک قاره‌ی اقتصادی است، راه ابریشم به راه های ابریشم تبدیل می ‌شود و تحول آسیا در کشور باید درک شود.

به گفته‌ی او، این تحول هم فرصت‌هایی و هم خطراتی به هم‌راه دارد که افراطیت از جمله‌ی خطرات آن محسوب می‌شود و تحصیلات عالی باید علاوه بر دولت و اقتصاد، با ملت‌سازی این خطرات را رفع کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

جواز فعالیت رشته های طبی ۶ دانشگاه شخصی لغو شد

سنبله ۱۲, ۱۳۹۸

عبدالتواب بالاکرزی به حیث سرپرست وزارت تحصیلات عالی مقرر شد

جوزا ۴, ۱۳۹۸

رییس جمهورغنی برای بازدید از سیل زدگان و افتتاح چند پروژه به فاریاب رفت

حمل ۲۲, ۱۳۹۸

امریکا در راستای آموزش و تجهیز نظامیان افغانستان تمرکز می‌کند

حمل ۱۷, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks