خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

غنی: طالبان صداقت و اخلاص دولت را ضعف تصور کرده اند

در تاریخ:
دوشنبه ۱۱ اسد ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی-کابل
اشتراک گذاری:

آقای غنی، تاکید کرد که در مقابل هیچ نیروی ویران‌گری زانو نمی‌زند. او به طالبان گفت: «یا در میز مذاکره‌ی واقعی زانو به زانو می‌شینیم؛ یا در میدان جنگ زانوهای تان را می‌شکنیم. ما انتخاب خود را کرده ایم، طالبان و حامیان شان انتخاب خود را بکنند.»

رییس‌جمهور غنی، می‌گوید که دولت و مردم افغانستان انتخاب خود را کرده اند و در مقابل هیچ نیروی ویران‌گری «طالبان» زانو نخواهند زد.

آقای غنی که روز (دوشنبه، ۱۱ اسد)  در نشست فوق‌العاده‌ی شورای ملی صحبت می‌کرد، گفت که در چنین شرایطی، وظیفه‌ی او به عنوان رییس‌جمهور، عاطفی‌شدن و احساساتی‌شدن نیست؛ زیرا مردم از او می‌خواهند که قاطعانه افغانستان را از این آزمون بقا بگذراند.

او گفت: «در حالی که این بربادی و خون‌ریزی روزانه سلوک بدنم را می‌آزارد، من ثابت و محکم در جایم ایستاده استم. من ۷۲ سال دارم و دنبال هیچ سرمایه و امتیازی نیستم؛ اما می‌خواهم که نسل امروز و فردا زندگی مرفه داشته باشد.»

آقای غنی، تأکید کرد که در مقابل هیچ نیروی ویران‌گری زانو نمی‌زند. او به طالبان گفت: «یا در میز مذاکره‌ی واقعی زانو به زانو می‌شینیم؛ یا در میدان جنگ زانوهای تان را می‌شکنیم. ما انتخاب خود را کرده ایم، طالبان و حامیان شان انتخاب خود را بکنند.»

رییس‌جمهور، گفت که زمان آغاز گفتمان ملی فرا رسیده و اتحاد، شرط بقا و دوام است. او افزود که مردم افغانستان در برابر فتنه و تجاوز آشکار قرار گرفته که هدف آن، تجاوز، مکر و خدعه است. او تأکید کرد: «این تجاوز بر افغانستان تحمیل شده و جنگیدن در برابر فتنه و تجاوز، وجیبه‌ی هر فرد است.»

آقای غنی گفت که دولت افغانستان، قربانی‌های زیادی برای صلح پرداخته و گام‌های بزرگی برداشته که در هیچ جای دنیا، گروهی و یا کشوری توان برداشتن آن را ندارد؛ اما طالبان، صداقت و اخلاص دولت را ضعف تصور کردند.

او افزود: «مشکل از جایی آغاز شد که درس‌های افغانی و بین‌المللی صلح مراعات نشد و جای یک روند ملی را یک روند شتاب‌زده‌ی وارداتی گرفت. این روند بر فرضیه‌های خام استوار بود و اساسش را فشار بر جمهوریت و تخریب دموکراسی می‌ساخت. این روند، نه تنها منجر به صلح نشد؛ بل که تلاش‌هایی برای مشروعیت‌بخشی به یک گروه متجاوز و شریر و نیز تلاش‌هایی برای مشروعیت‌زدایی صف واحد جمهوریت به راه انداخته شد و ابهام و شک ایجاد کرد و وضعیت کنونی، محصول این وضعیت است.»

رییس‌جمهور، گفت که اولویت جمهورت صلح است؛ اما در نیت طالبان و حامیانش فتنه را می‌بیند. او گفت که طالبان با مردم دشمنی دارند و این دشمنی را در بدل پول انجام می‌دهند.

آقای غنی، گفت که با خروج سربازان خارجی از افغانستان، برطرف کردن خطراتی که به میان آمده است، مسوولیت همه است.

او افزود: «دو و نیم سال پیش به رییس‌جمهور امریکا نامه نوشتم که در مورد خروج نیروهای خود تصمیم بگیرد. این کار من، با انتقادها مواجه شد. عامل وضعیت کنونی این است که تصمیم درست گرفته نشد. خروج امریکا با خطرهایی مواجه خواهد شد. مدیریت این خطر، تنها مسؤولیت ما است.»

رییس‌جمهور، از اعضای مجلس نمایندگان، خواست که شانه بدهند تا در شش ماه آینده، نیروهای امنیتی به حالت استقرار مطلوب برسند.

او گفت: «ما دوباره با قوت به پا می‌خیزیم. ما با تهاجمن بی‌سابقه‌ی تروریزم قرار داریم. با تهاجمی روبه‌رو استیم که مفکوره‌ی تاریک‌اندیشی دارد و در عقب آن، قاچاق‌بران مواد مخدر و سنگ‌های قیمتی قرار دارند. به وجود آمدن این عقبه‌ی معلق، سبب شده تا طالبان نفع خود را در جنگ ببینند. این محاسبه‌ی غلط، طالبان را خوار و ذلیل خواهد کرد.»

رییس‌جمهور، گفت که هرچند نیروهای خارجی در افغانستان حضور ندارند؛ اما بر اساس فصل روابط جدید، حمایت مالی و نظامی از نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رییس جمهور غنی ۴۰ میلیون افغانی به بی جاشدگان داخلی کمک کرد

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

تماس تلفنی وزیران دفاع و خارجه امریکا با رییس جمهور غنی

اسد ۲۲, ۱۴۰۰

صحبت تلفنی غنی با عباس اکبری قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری

اسد ۲۱, ۱۴۰۰

عمران خان: طالبان گفته اند که تا اشرف غنی کنار نرود صلح نمی کنیم

اسد ۲۱, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل