خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

غنی دستور از سرگیری کار کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی را صادر کرد

در تاریخ:
یکشنبه ۵ قوس ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور به کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی دستور داد‌ه‌است تا اعضای قبلی این کمیته دوباره کار کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی را از سر گیرند.

ارگ ریاست‌جمهوری دیروز (شنبه، ۴ قوس) با نشر خبرنامه‌ای گفته: « از این‌که شخص واجد شرایط عضویت کمیسیون مستقل انتخابات از میان فهرست باقی‌مانده‌ی کاندیدان، تعیین شده نتوانست، رهبری حکومت وحدت ملی تصمیم اتخاذ نمود تا حکمی به منظور آغاز کار کمیته‌ی گزینش، صادر کند.»

در اعلامیه‌ی آمده‌است که کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی به منظور تعیین عضو کمیسیون انتخابات وفق صراحت ماده‌ی ۱۳ قانون انتخابات دستور داده‌است تا اعضای قبلی این کمیته از تاریخ صدور این حکم، به کار خویش آغاز کند.

این کمیته براساس فرمان تقنینی رییس‌جمهوری با پنج عضو که شامل نمایندگان دادگاه عالی، کمیسیون حقوق بشر، کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی، جامعه‌ی مدنی و نهادهای مدافع حقوق زنان تشکیل می‌شود.

مطابق این حکم، هم‌اکنون جاوید رشیدی، عضو دادگاه عالی کشور به عنوان رییس، ضیا لنگری، عضو کمیسیون حقوق بشر، عبدالله شفایی عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، یوسف رشید، نماینده‌ی جامعه مدنی و ماری اکرمی، به عنوان نماینده نهادهای فعال حقوق زنان در این کمیته عضویت دارند.

کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی درخواست‌های متقاضیان عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را بررسی و اسامی ۲۱ نفر را برای گزینش هفت عضو کمیسیون انتخابات و ۱۵ نفر دیگر را برای گزینش پنج عضو کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به رییس‌جمهوری معرفی می‌کند.

ریاست‌جمهوری کشور در حالی این حکم‌اش را صادر کرده‌است که نجیب‌الله احمدزی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را ده روز پیش طی فرمانی از سمت‌اش برکنار کرد.

در حکم ریاست‌جمهوری کشور دلیل برکناری او، خواست اعضای کمیسیون انتخابات عنوان شده‌بود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

سید حفیظ الله هاشمی عضو جدید کمیسیون انتخابات سوگند وفاداری یاد کرد

جدی ۲۶, ۱۳۹۶

سید حفیظ الله هاشمی به‌حیث عضو کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شد

جدی ۲۳, ۱۳۹۶

نهادهای جامعه مدنی: حکم رییس جمهوری برای از سرگیری کار کمیته گزینش، نقض قانون انتخابات است

جدی ۱۸, ۱۳۹۶

کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی به کارش آغاز کرد

جدی ۱۶, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks