خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

غنی در مراسم استقلال: انتقام حمله بر مراسم عروسی و دیگر حملات را از تروریستان می‌گیریم

در تاریخ:
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی -کابل
اشتراک گذاری:

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری کشور می‌گوید که حکومت افغانستان مصمم است انتقام حمله بر مراسم عروسی و دیگر حملات تروریستی را گرفته و با جدیت تمام گروه‌های تروریستی را ریشه‌کن خواهد کرد.

آقای غنی که امروز (دوشنبه، ۲۸ اسد) در مراسم “گرامی‌داشت از صدمین سال‌روز استرداد استقلال کشور” در قصر دارالامان صحبت می‌کرد، گفت: ” ما بخاطر احترام قایل شدن به قربانی های حملۀ تروریستی کابل، بزرگداشت از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور را به تعویق انداختیم. دشمن با ریختاندن خون افراد ملکی، برگزاری مراسم شاندار ما را به تعویق انداختند، اما ما انتقام این حمله و حملات دیگر را حتماً می گیریم. ما انتقام قتل عام شهروندان و هر قطره خون مردم بیگناه خود را می گیریم.”

آقای غنی گفت که ملت افغانستان به‌خاطر این حمله به گلیم غم نشسته است و حکومت افغانستان تروریستان و حامیان شان را همین‌گونه به گلیم غم می نشاند.

رییس‌جمهوری کشور همچنان در بخشی از صحبت‌هایش حمله‌ در مراسم عروسی در غرب کابل را به گروه طالبان نسبت داده، گفت که طالبان با اعلام دست‌نداشتن در این حمله، نمی‌تواند از بار ملامتی شانه خالی کنند.

او افزود: “طالبان تهداب این چنین کشتار را نهاده‌اند. آنان بارها این چنین حملات ظالمانه، وحشیانه و بی‌رحمانه را در مساجد، مکاتب و اماکن عامه انجام داده‌اند. مسئول اصلی تلفات مردم بی‌دفاع طالبان می‌باشند. این گروه می‌باشد که بستر فعالیت برای گروه‌های تروریستی دیگر را فراهم کرده است.”

قرار بود امروز دوشنبه ۲۸ اسد، از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور طی مراسم های ویژه در کابل و ولایات با حضور مقامات افغانی و نمایندگان کشورهای خارجی تجلیل شود. اما حمله شنبه شب مهاجم انتحاری بر مراسم عروسی در سالون شهر دبی در نزدیکی قصر دارالامان سبب شد تا حکومت جشن استقلال را به تعویق اندازد.

حوالی ساعت ۱۰:۴۰ دقیقه‌ی دو شب پیش (شنبه، ۲۶ اسد) یک مهاجم انتحاری مواد انفجاری همراهش را در یک مراسم عروسی در “تالار عروسی شهر دبی” در جاده‌ی فیض‌محمد کاتب واقع در حوزه‌ی ششم امنیتی پولیس منفجر کرد.

وزارت داخله تلفات این حمله را ۶۴ کشته و ۱۸۲ زخمی اعلام کرده است. قربانیان این حمله همه غیرنظامیان بودند.

گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. گروه طالبان پیش از آن با نشر اعلامیه‌ای این حمله را محکوم و هر گونه دست‌داشتن در آن را رد کرده بود.

اما آقای غنی در سخنرانی امروزش این حمله را به طالبان نسبت داد و گفت که این گروه می خواهد از بار ملامتی شانه خالی کند.

همچنان آقای غنی در این مراسم پاکستان را متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی در افغانستان کرده، گفت که در طی چند سال گذشته اکثر فرماندهان گروه طالبان و شماری از گروه‌های تروریستی دیگر در مرزهای جنوبی و شرقی کشور کشته شده‌اند.

او تأکید کرد: “این موضوع این ادعای ما را ثابت می‌کند که آشیانه و منشأ جنگ در آن سوی خط دیورند می‌باشد.”

آقای غنی در ادامه صحبت‌هایش به مبارزه جدی علیه گروه تروریستی داعش اشاره کرده گفت که این گروه مورد هیچ گونه ترحمی قرار نخواهد گرفت و مبارزه دولت با جدیت تمام در مقابل فعالیت این گروه ادامه خواهد داشت.

او گفت: ” دوم، تعهد ما این است که لانه های داعش را چه در شرق باشند، چه در شمال و یا در مرکز، ریشه کن و نابود می نمائیم. درست همانطوری که در ننگرهار نشان دادیم، آنان مورد هیچ گونه ترحم قرار نمی گیرند و مبارزه ما به شدت در مقابل داعش دوام خواهد داشت.

رئیس جمهور از شهروندان کشور خواست که علیه “افکار داعشی” مقابله کنند و از موجودیت این افکار در محیط قریه، ناحیه، کار و اداره‌ی‌شان به هدف مقابله با آن به ارگان‌های امنیتی و کشفی گزارش دهند.

او همچنان تأکید کرد که ارگان‌های امنیتی و کشفی باید برای مقابله با این افکار با جدیت تلاش کنند.

در همین حال، رییس‌جمهوری کشور از جامعه‌ی جهانی نیز خواست که برای مقابله علیه فعالیت گروه‌های تروریستی امثال طالبان و داعش در کنار مردم افغانستان بایستد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

اتحادیه اروپا خواستار کاهش فوری خشونت در افغانستان شد

اسد ۲۸, ۱۳۹۸

مراسم جشن صدمین سالگرد استقلال کشور به تعویق افتاد

اسد ۲۷, ۱۳۹۸

رییس جمهور خواهان آمدن تغییرات در برنامه جشن استقلال شد

اسد ۲۷, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks