خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

غنی: حکومت تصمیم دارد که یک شبکه‌ی برق سراسری در کشور ایجاد کند

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۴ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور امروز (پنج‌شنبه، ۱۴ جدی) در مراسم گشایش پروژه‌ی انتقال لین برق ۲۲۰ کیلووالتی میدان‌وردک- غزنی گفت که حکومت افغانستان در نظر دارد تا یک شبکه‌ی برق سراسری و دوام‌دار در کشور ایجاد کند.

در این مراسم که در منطقه‌ی چلمته‌ی کابل با اشتراک رییس‌جمهوری کشور، مسوولان شرکت برق افغانستان (برشنا) و وزارت انرژی و آب کشور برگزار شده‌بود، آقای غنی افزود که دولت افغانستان تلاش می‌کند تا از طریق این شبکه برای مردم افغانستان برق متوازن توزیع کند.

رییس‌جمهوری کشور گفت : «تلاش می‌نماییم تا از طریق تولید انرژی آفتابی، گازی و بادی ولایات ما دارای برق شوند. انرژی عظیم را به کمیت ۱۵ هزار میگاوات برق از آسیای میانه به آسیای جنوبی انتقال خواهیم داد.»

به گفته‌ی او، افغانستان هم‌اکنون دارای ۹ جزیره‌ی برقی می‌باشد و حکومت افغانستان می‌خواهد آن را به یک شبکه تبدیل کند.

هم‌چنان آقای غنی در این نشست با اشاره به قیمت بالای برق در کشور؛ به ویژه در بادغیس و غزنی علاوه کرد که این قیمت‌های بلند در ولایت غزنی با وصل این لین ۲۲۰ کیلووالت کشور ازبکستان متوازن می‌شود.

این برق روز یک‌شنبه (۱۰ جدی) به شهر غزنی وصل شد.

در همین حال، امان‌الله‌ی غالب، رییس اجرایی شرکت برشنا امروز در مراسم گشایش پروژه‌ی این برق در کابل گفت که در حال حاضر ۱۰ میگاوات برق به شهر غزنی وصل شده‌است و قرار است که تا پایان سال ۱۳۹۷ خورشیدی این رقم به ۲۵ میگاوات برق افزایش یاید.

به گفته‌ی او، این پروژه در دو مرحله به هزینه‌ی بیش از صد میلیون دالر به کمک اداره‌ی انگشاف آمریکا تکمیل شده‌است.

آقای غالب افزود: «بخش اول آن تمدید انتقال لین ۲۲۰ کیلووالت از ارغندی الی غزنی به هزینه ۵۹ میلیون دالر امریکایی و بخش دوم آن اعمار دو باب سب استینش در ولسوالی سیدآباد و شهر غزنی به هزینه حدود ۴۶.۷ میلیون دالر آمریکایی می‌باشد.»

ولایت غزنی در جنوب کشور پیش از این فاقد برق سراسری بود و فقط دو هزار خانواده در شهر غزنی با هزینه‌ی گزاف ۳۵ الی ۴۰ افغانی برق جنراتوری داشت که اکنون با وصل برق وارداتی ازبکستان، قرار است به ۲۰ هزار خانواده به قیمت پنج افغانی برق توزیع شود.

در همین حال رییس اجرایی شرکت برشنا در این مراسم گشایش این برق گفت که در آینده‌ی نزدیک این آمار به ۳۰ هزار خانواده خواهد رسید.

مشکل برق در کشور هم‌واره با اعتراض‌هایی در کشور روبه‌رو بوده‌است. جنبش روشنایی به گونه‌ی مشخص به منظور کشیدن خط برق ۵۰۰ کیلووالتی ترکمنستان از طریق بامیان- میدان‌وردک به وجود آمد که پس از یک سال و نیم تا کنون روی مطالبات‌اش تأکید دارد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

قراردادهای سه پروژه‌ی برق‌رسانی بامیان به ارزش ۸۰ میلیون دالر به امضا رسید

ثور ۲, ۱۳۹۷

در درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی در غزنی سه پولیس کشته شدند

حمل ۲۸, ۱۳۹۷

طالبان: تصامیم مهم در کشور؛ از جمله انتخابات از سوی خارجیان گرفته می‌شود

حمل ۲۷, ۱۳۹۷

در سقوط ولسوالی خواجه‌عمری غزنی، ولسوال و مدیر امنیت آن کشته شدند

حمل ۲۳, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks