خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

غنی: برنامه صلح باعث شد مردم ابعاد جنگ را تحلیل و عمیق‌تر درک کنند

در تاریخ:
دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری کشور می‌گوید که برنامه‌ی صلح دولت افغانستان با گروه طالبان باعث شده مردم ابعاد جنگ را بیشتر تحلیل و درک کنند و به دفاع از ارزش‌های نظام بیش از پیش استوار باشند.

رئیس جمهور غنی که امروز (دوشنبه، ۳۱ سرطان) در بیست و دومین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام در ارگ ریاست جمهوری صحبت می‌کرد، گفت: ” برنامه ای صلح ما دلیل شد که مردم ابعاد جنگ را تحلیل و درک کنند و بدانند که نظام ارزشی و ارزش نظام که ما برای آن مبارزه می‌کنیم چیست.”

آقای غنی تاکید کرد که این درک هر روز عمیق می‌شود و دفاع از نظام و ارزش های نظام بیشتر از پیش استوار به ایده و فکر می‌شود نه تنها امتیاز.

رئیس جمهور همچنان تاکید کرد که هیچ کس نمی تواند ” چتر جمهوریت” و “حقوق در محوریت شهروندی ” را از ما بگیرد و جوانان و زنان افغانستان از آن دفاع می‌کنند.

آقای غنی گفت: ” در ادبیات سیاسی ما و در روایت سینه به سینه ای امروز ما دواصطلاح برای ابد حک شده است، جمهوریت و شهروند. هیچ کس نمی‌تواند چتر جمهوریت و حقوق در محوریت شهروندی را از ما بگیرد.”

به گفته آقای غنی، این‌ها ارزش‌هایی اند که جوانان و زنان پرشور افغانستان با افتخار از آن دفاع می‌کنند و هیچ سازشی این دو اصل را زیر پا نخواهد کرد.

آقای غنی در این نیست همچنان گفت که مردم با بیان دیدگاه‌های خود در لویه‌جرگه مشورتی صلح، حدود تعامل در صلح و مذاکره را تعیین کردند و دولت از این حدود عدول نخواهد کرد.

رییس جمهورغنی گفت که حکومت و مردم افغانستان انعطاف‌پذیر هستند، اما عقب‌گردپذیر نه. غنی از جانب دیگر، وضعیت کنونی را «سیاه و سفید» توصیف کرد و گفت که یک طرف می‌‎خواهد ” یک حلقه مرموز- مبهم نقاب‌پوش” را بر مردم تحمیل کند و در سوی دیگر مردم هستند که می‌خواهند خود بر سرنوشت خود حاکم باشند و با رأی خود زعامت را انتخاب کنند.

رییس جمهور در سخنانش به برگزاری انتخابات نیز اشاره کرد و گفت که نیروهای امنیتی با توانایی کامل آماده تأمین امنیت انتخابات ریاست جمهوری‌اند.

غنی افزود که افتخار می‌کند که حدود هفت میلیارد افغانی را از بودجه ملی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تخصیص داده است.

در حالی که قرار است تا پنج روز دیگر کارزار های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری به گونه رسمی آغاز شود، آقای غنی گفت که این روند افغانستان را به سوی ثبات خواهد برد.

افغانستان با هیچ ملت نزاع ندارد

رئیس جمهور غنی در این نشست گفت که افغانستان با هیچ کس و با هیچ ملت دیگر نزاع بنیادی ندارد و همواره نزاع بر موقعیت افغانستان بوده و است.

آقای غنی گفت: ” این موقعیت را ما داریم آهسته آهسته به چهار راه با عاید و پر عاید در منطقه تبدیل می‌کنیم. اسیر در قفس گذشته نیستیم بلکه برای ملت ما راه روشن برای رسیدن به افق‌های سبز آینده را می سازیم و ساخته ایم.”

رئیس جمهور افزود که دولت در افغانستان شریک اساسی کشور های جهان و سازمان های جهانی است. این مشارکت بسیار با ارزش و بسیار با مفهوم است و مبنایش خیرات نیست.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

لیندسی گرا هام: چگونگی پایان جنگ درافغانستان، برای دولت امریکا مهم است

قوس ۲۶, ۱۳۹۸

امریکا ۴ هزار سرباز اش را از افغانستان خارج می‌کند

قوس ۲۴, ۱۳۹۸

“یگانه راه ختم جنگ در افغانستان توافق سیاسی است”

قوس ۱۸, ۱۳۹۸

غنی در دیدار با خلیل‌زاد: آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پروسه صلح جدی در نظر گرفته شود

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks