خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

غنی: با استفاده از تجربیات تلخ گذشته، پروسه صلح به گونه درست مدیریت شود

در تاریخ:
چهارشنبه ۸ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
منصور قیومی- کابل
اشتراک گذاری:

محمداشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی با نشر پیام‌های جداگانه هشتم ثور، روز پیروزی مجاهدین را تبریک گفته‌اند.

رییس جمهور غنی در پیامش تصریح کرده است که درس تاریخ معاصر این است که هیچ کسی نمی‌تواند با اعمال زور، خشونت و استفاده از روش‌های استبدادی و غیردموکراتیک خود را بر مردم افغانستان تحمیل کند.

در پیام رییس جمهور آمده است: «اکنون وقت آن رسیده است تا طالبان نیز با الهام از این درس تاریخی، به آینده کشور فکر کنند و به جای توسل به جنگ، خشونت و ویرانی، اهداف سیاسی خود را از راه مشارکت در پروسه‌های ملی و دموکراتیک و مراجعه به اراده مردم  دنبال کنند».

عبدالله عبدالله نیز در پیامش تأکید کرده است که ایستاده‌گی و جان‌فشانی قهرمانانه مردم مجاهد و مقاومت‌گر کشور، ثابت کرده است که سرنوشت این ملت فقط به دستان خودشان رقم خورده می‌تواند و بس.

محمداشرف غنی، هشتم ثور را روز مبارزه رهایی‌بخش مردم توصیف کرده است که محصول فداکاری مردم از تمامی اقوام و اقشار و بیان‌گر عزم راسخ و همبسته‌گی ملی بوده است.

غنی با ابراز تأسف گفته است که پس از «پیروزی جهاد»، مردم افغانستان چنان روز تلخ و سخت را تجربه کردند که شیرینی «پیروزی» را به کام‌شان تلخ کرد.

به گفته او، جامعه جهانی و مجاهدین پس از پیروزی فرصت طلایی بازسازی و همکاری را از دست دادند و این غفلت سبب شد که افغانستان وارد بحران سیاسی، امنیتی و اجتماعی شود و برای مدتی در انزوای بین‌اللملی به سر ببرد.

غنی اما می‌گوید که اکنون جایگاه بین‌المللی افغانستان احیا شده است و مردم تحت چتر نظام جمهوری اسلامی، در پرتو قانون اساسی و با توسل به ارزش‌های مردم‌سالاری مسیر روشنی را در پیش دارند.

رییس جمهور غنی وضعیت کنونی کشور را نیز «حساس» خوانده و تأکید کرده است که با استفاده از تجارب تلخ گذشته، روند صلح را به درستی باید مدیریت کرد.

به گفته او، پیروزی جهاد مردم افغانستان محصول وحدت ملی بود و تنها از طریق صدای واحد، به صلح پایدار و عادلانه می‌توان دست یافت.

هشت ثور، ۱۳۷۱ هجری خورشیدی، به عنوان روز پیروزی مجاهدان در برابر رژیم شوروی سابق نام برده می‌شود. بیست‌ونه سال پیش، در این روز، نیروهای مجاهدین پس از نبرد چندساله علیه حامیان نظام تحت حمایت شوروی سابق به پیروزی رسیدند. این روز از دیدگاه برخی از شهروندان افغانستان روز پیروزی به شمار می‌رود و برخی هم هشتم ثور را آغاز بدبختی‌های جدید می‌خوانند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: خروج نیروهای خارجی، بزرگترین فرصت برای تحکیم حاکمیت ملی است

17 ساعت قبل

پیام باجوه در سفر به کابل؛ احیای دوباره امارت اسلامی به نفع پاکستان نیست

19 ساعت قبل

رییس جمهور غنی در اقامتگاه کرزی با گلبدین حکمتیار دیدار کرد

ثور ۲۲, ۱۴۰۰

رییس جمهور غنی با الیسن بلیک سفیر بریتانیا دیدار کرد

ثور ۱۶, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل