خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

غنی: ادامه‌ی خشونت طالبان، اجماع ملی در پیوند به صلح را خدشه دار می کند

در تاریخ:
سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

رییس‌جمهور اشرف غنی گفته است در صورتی که گروه طالبان به جنگ ادامه دهند، روند صلح افغانستان با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد شد. به گفته‌ی او، ادامه‌ی خشونت طالبان، اجماع ملی در پیوند به صلح را خدشه‌دار می‌سازد.

آقای غنی این اظهارات را امروز (دوشنبه، ۱۶ سرطان) در جریان سخنرانی‌اش در نشست مشورتی با نمایندگان کشورهای منطقه در کابل مطرح کرده است.

رییس‌جمهور غنی افزوده است که میزان خشونت‌های کنونی در مقایسه با سال‌های گذشته بلند است و در صورتی که همین‌گونه ادامه یابد، روند صلح با چالش مواجه خواهد شد. او به گزارش اخیر سازمان ملل اشاره کرده و گفته است که طالبان هنوز به تعهدات‌شان عمل نکرده و با شبکه‌های تروریستی رابطه دارند.

آقای غنی از پیشنهاد آتش‌بس، تشکیل هیأت همه‌شمول مذاکره‌کننده، ایجاد شورای عالی مصالحه‌ی ملی و ایجاد «اجماع قوی ملی» به‌عنوان گام‌هایی یاد کرده است که تا کنون از سوی دولت افغانستان برای رسیدن به صلح برداشته شده است.

او در رابطه به تبادله‌ی زندانیان نیز گفته است که «در این عرصه گام‌های بزرگ برداشتیم تا طالبان از خشونت دست کشیده، اسرای ما را رها کنند و به آغاز مذاکرات مستقیم تعهد نمایند. همچنان آتش‌بس بشردوستانه را قبول کنند تا شرایط بهتر برای ما در راستای مبارزه با ویروس کرونا فراهم گردد، اما با تأسف خشونت‌ها بالای مردم افغانستان افزایش یافت».

گفتنی است که دولت افغانستان تا کنون بیش از چهارهزار زندانی طالبان را آزاد کرده است. طالبان نیز اعلام کرده که تا کنون بیش از ۶۰۰ زندانی دولت را آزاد کرده‌اند.

از سوی هم، آقای غنی در این نشست کشورهای منطقه را شریک صلح، رفاه و ترقی افغانستان دانسته و گفته است که «همه‌ی ما به تهدید تروریزم، شبکه‌های جرمی منطقوی و افراط‌گرایی مواجه هستیم. امنیت، ثبات و منافع، ما را با همدیگر وصل می‌سازد».

او به همکاری کشورهای منطقه با افغانستان تأکید کرده و افزوده است که افغانستان منحیث چهارراه همکاری‌های منطقوی می‌تواند نقش خوبی را برای ثبات و رفاه منطقه ایفا کند. رییس‌جمهور غنی علاوه کرده است: «دیدگاه ما این است که افغانستان مرکز آرامش و ثبات و چهارراه انکشاف و رشد منطقه باشد.»

آقای غنی گفته است که افغانستان ظرفیت و اراده‌ی سیاسی برای پایان دادن به جنگ را دارد و برای طالبان نیز یک راه حل سیاسی را پیشکش کرده تا از خشونت دست بکشند. به گفته‌ی او، اجماع جهانی برای ختم جنگ وجود دارد و حمایت کشورهای منطقه و همسایه برای اجماع قوی منطقوی، افغانستان را کمک خواهد کرد تا به اهداف صلح برسد.

نشست مشورتی کشورهای منطقه زیر عنوان «تقویت اجماع برای صلح» در مورد صلح و مذاکرات بین‌الافغانی به ابتکار دولت افغانستان امروز در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد. نمایندگان حدود ۲۰ کشور منطقه، شرکای استراتژیک افغانستان و سازمان ملل متحد در این نشست حضور داشتند.

قرار است به روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه نیز کابل میزبان دو نشست دیگر سه‌جانبه و فرامنطقه‌ای در مورد ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی باشد.

براساس معلومات وزارت خارجه، نشست سه‌جانبه فردا بین افغانستان، پاکستان و چین و نشست فرامنطقه‌ای نیز به روز پنج‌شنبه به میزبانی وزارت خارجه‌ی کشور برگزار شد. در نشست فرامنطقه‌ای، شرکای عمده‌ی بین‌المللی افغانستان و کشورهایی که در جریان ۱۹ سال گذشته  افغانستان را در بُعد امنیتی و اقتصادی حمایت کرده‌اند، شرکت خواهند کرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رهبران افغانستان و پاکستان درباره تنش های مرزی اخیر گفتگو کردند

اسد ۱۴, ۱۳۹۹

کابل امروز میزبان دو نشست منطقوی و بین المللی درمورد صلح است

اسد ۱۴, ۱۳۹۹

وزیر خارجه امریکا با ملابرادر درباره شروع مذاکرات میان افغانان گفتگو کرده است

اسد ۱۴, ۱۳۹۹

اتحادیه اروپا: آتش بس اعلام شده برای آغاز مذاکرات صلح موثر است

اسد ۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان