خبرگزاری بخدی

منو
صلح

غنی: اجرای تعزیرات سازمان ملل برای موفقیت مذاکرات با طالبان مهم است

در تاریخ:
شنبه ۱ قوس ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

رییس جمهور غنی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که درباره روند صلح افغانستان برگزار شده بود، گفت که اجرای تعزیرات به حیث یک ابزار برای موفقیت مذاکرات با طالبان مهم است.

غنی در این نشست که شام روز (جمعه، ۳۰ عقرب) برگزار شد، به صورت آنلاین سخنرانی کرد. رییس جمهور غنی گفت که تعزیرات سازمان ملل متحد تنها زمانی می‌تواند موثر باشد که هر تغییر در مکانیسم جاری صلح، مبتنی بر پیش‌رفت ملموس در این روند باشد.

او پیشنهاد کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد باید تروریسم را به حیث یک «ایکوسیستم» بپذیرد، نه یک سلسله سازمان‌های منزوی.

رییس جمهور غنی گفت که برای مبارزه با تروریسم به یک راهبرد نیاز است که شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را حمایت کند.

غنی از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست که بار دیگر تقاضای برقراری آتش‌بس در افغانستان را مطرح کند تا به این ترتیب، شرایط برای آماده‌گی بهتر در راستای مبارزه موثر با موج دوم کرونا فراهم شود.

تحریم‌ها و تعزیرات سازمان ملل متحد و برخی از اعضای این نهاد از سال‌ها به این سو بر شماری از رهبران گروه طالبان وضع شده است که شامل ممنوعیت سفر نیز می‌شود.

یکی از مفاد توافق‌نامه امریکا – طالبان نیز رفع این تعزیرات و تحریم‌ها گفته شده است.

از جانب دیگر، رییس جمهور غنی گفت که برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره صلح افغانستان بیان‌گر تعهد قوی این شورا برای رسیدن افغانستان به صلح و ثبات است.

محمداشرف غنی تعهدات شورای امنیت سازمان ملل متحد را برای حمایت از مردم افغانستان به‌خاطر خاتمه دادن به جنگ، ادغام مجدد، صلح و ثبات پایدار، احترام به حقوق بشر و این‌که افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن تروریستان مبدل نشود، مهم خواند.

غنی گفت که افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریسم جهانی قرار دارد و برای شکست تروریسم به صورت مشترک با دیگر شریکان خود مبارزه می‌کند که به صلح دست یابد. به گفته او، زمانی دست‌یابی به صلح ممکن است که همه در کنار هم باشند.

رییس جمهور غنی گفت که برقراری صلح هزینه دارد و هیأت مذاکره‌کننده دولت در دوحه بر تعهدات خود در مذاکرات پای‌بند است.

غنی صلح را اولویت دولتش عنوان کرد و افزود که باید به پروسه صلح انرژی تازه بخشید؛ زیرا مذاکرات در دوحه در وضعیت نامطلوب قرار دارد و شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌تواند نقش مثبت بازی کند.

به گفته او، جامعه جهانی امروز به این نتیجه رسیده است که افغانستان به یک راه حل سیاسی دست پیدا کند و کشور دارای حاکمیت، مردم‌سالاری، در صلح با خود، منطقه و جهان باشد.

محمداشرف غنی افزود که قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ارزش‌ها و اهداف افغانستان مهر تأیید می‌گذارد و بلکه چوکاتی را مشخص می‌کند که تنها جمهوری اسلامی افغانستان دولت مشروع است و امارت اسلامی از سوی ملل متحد به رسمیت شناخته نشده است و احیای دوباره آن را نیز حمایت نمی‌کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رییس جمهور غنی برای بررسی اوضاع عمومی هرات به این ولایت سفر کرد

دلو ۲, ۱۳۹۹

محب: طالبان هیج اقدامی برای صلح نکرده اند؛ پس توقع آزادی زندانیان شان را نداشته باشند

دلو ۲, ۱۳۹۹

عمر: رهایی زندانیان بیشتر طالبان توجیه پذیر نیست

دلو ۱, ۱۳۹۹

دولت جدید امریکا توافق نامه این کشور با طالبان را بررسی می کند

دلو ۱, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان