خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

عملیات بازپس گیری ولسوالی ها؛ تا به حال ۳۰ ولسوالی از کنترول طالبان خارج شده است

در تاریخ:
سه شنبه ۵ اسد ۱۴۰۰
گزارش توسط:
منصور قیومی- کابل
اشتراک گذاری:

مقام های محلی ولایت بلخ در شمال کشور روز گذشته اعلام کردند که نیروهای دولتی موفق شده اند که ولسوالی مرزی کلدار این ولایت را دوباره تصرف کنند.

کلدار که در ۱۲۵ کیلومتری شهر مزار شریف موقعیت دارد با کشورهای تاجیکستان و ازبکستان هم‌مرز است و حدود یک ماه قبل به دست طالبان سقوط کرده بود.

طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

به گفته مقامات، با پس‌گیری کلدار شمار ولسوالی‌های که از کنترول طالبان خارج شده به حدود ۳۰ رسید.

طالبان ادعای اداره حدود ۲۰۰ ولسوالی را دارند. حکومت افغانستان از بدرفتاری طالبان با مردم محل در برخی محلات گفته‌اند اما طالبان با رد این ادعاها آنرا جنگ تبلیغاتی خوانده و گفته‌اند که مردم در مناطق تحت اداره آنها از مصونیت کامل برخوردارند.

در عین حال اجمل عمر شینواری سخنگوی قوای مسلح افغانستان در یک نشست خبری گفت که نیروهای افغان پس از «تجدید قوا» در برخی ولایات از حالت دفاعی بیرون شده و اقدام به عملیات‌های تعرضی کرده‌اند.

سخنگوی عمومی نهادهای امنیتی می‌گوید که در جریان یک هفته گذشته، بیش از یک هزار و ۵۰۰ طالب از سوی نیروهای امنیتی کشته شده ‌اند.

آقای شینواری، روز( دوشنبه، ۴ اسد ) در یک نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی در یک هفته گذشته ۱۵۴ عملیات را به گونه مشترک در سراسر کشور انجام داده‌اند که در نتیجه آن، یک هزار و ۵۲۸ طالب کشته و ۸۰۱ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

دیروز جنرال کنت مکنزی، فرمانده نظامیان امریکایی در خاورمیانه، در کابل گفت که حملات هوایی در حمایت از نیروهای افغان در روزهای اخیر افزایش یافته و امریکا آماده است که سطح این پیشتیبانی را در صورت ادامه حملات طالبان بالاتر ببرد.

به گفته مسوولان نظامی جنگ در مناطق مختلف ۲۵ ولایت افغانستان ادامه دارد.

به گفته مقامات، طالبان شب گذشته شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب را هدف ضربات توپخانه قرار دادند که در نتیجه «یک نفر کشته و چهار غیرنظامی» زخمی شدند.

این در حالی است که دو روز قبل وزیر دفاع امریکا گفته بود که دولت افغانستان قبل از این که بخواهد به طالبان حمله کند باید در ابتدا از «کند» شدن روند پیشروی جنگجویان این گروه اطمینان پیدا کند و بعد از آن به فکر حملات تهاجمی باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز آستین در جریان دیداری از آلاسکا به خبرنگاران گفت ارتش افغانستان “درحال مستحکم کردن مواضع خود در مراکز جمعیتی مهم است.”

او اضافه کرد: “در این این مورد که آیا (این استراتژی) جلوی پیشروی طالبان را خواهد گرفت یا نه، فکر می کنم اولین کاری که باید کرد اطمینان از کاهش سرعت حرکت آنهاست.”

آستین اضافه کرد که به اعتقاد او نیروهای افغان توانایی و ظرفیت پیشروی را دارند، اما “باید ببینیم چه می شود.”

این گفته های وزیر دفاع امریکا در حالی بیان می شود که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در سفر به لندن و در مصاحبه با بی بی سی گفته بود که «جلو پیشروی طالبان گرفته شده است.»

محب گفته بود که نیروهای امنیتی افغانستان ولسوالی‌های متعددی را از طالبان باز پس گرفته‌اند و تاکید کرد که طالبان  تعدادی از ولسوالی‌ها را در جنگ با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تصرف نکرده‌اند بلکه اینها تخلیه شده‌اند به هدف تقویت نیروهای دولتی و حمایت غیرنظامیان.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که طالبان از روند صلح برای تقویت صفوف خود استفاده کردند. به گفته او، در پی امضای توافق بین امریکا و طالبان، نیروهای دولتی افغانستان در حالت دفاع بودند، و بهایی را که به گفته او امروز افغانستان می‌پردازد، در نتیجه تصمیم‌هایی‌ست که تحمیل شده‌است. آقای محب ادعاها مبنی بر اینکه او در امور وزارت‌های دفاع و داخله دخالت می‌کند را رد کرد و گفت، شورای امنیت ملی دفتر رئیس جمهوری‌ست و وظیفه او هماهنگی و اجرای دستور فرمانده اعلی نیروهای مسلح افغانستان‌است.

همچنان رییس جمهور غنی در روز عید گفت که وضعیت جنگ در شش ماه آینده تغییر می کند و نیروهای امنیتی و دفاع کشور حملات تهاجمی شان را آغاز می کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۲۷۹ جنگجوی طالب در ۲۴ ساعت گذشته کشته و زخمی شدند

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

۳۲۵ جنگجوی طالب در ۲۴ ساعت گذشته کشته و زخمی شدند

اسد ۲۱, ۱۴۰۰

۵۱۶ جنگجوی طالب در ۲۴ ساعت گذشته کشته و زخمی شدند

اسد ۲۰, ۱۴۰۰

۵۱۵ جنگجوی طالب در ۲۴ ساعت گذشته کشته و زخمی شدند

اسد ۱۹, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل