منو
سیاسی

عمر: هرگونه توافق سیاسی برای ساخت حکومت جدید باید در چوکات قانون اساسی باشد

در تاریخ:
یکشنبه ۱۰ حمل ۱۳۹۹
گزارش توسط:
احمد ظاهر قادری - کابل
اشتراک گذاری:

 وحید عمر، مشاور رییس جمهور و رییس عمومی اداره ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری، اعلام کرد که بحث‌ها در مورد «ساختن حکومت نو» جریان دارد.

او که امروز یک‌شنبه، دهم حمل، در مرکز رسانه‌های حکومت در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی در مورد مذاکرات میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله برای رسیدن به یک توافق درباره ساختن حکومت جدید، گفت: «در قسمت صحبت‌های سیاسی و ساختن حکومت نو، بحث‌ها هم‌چنان جریان دارد.»

وحید عمر بدون این‌که به صورت صریح درباره مذاکرات میان آقایان غنی و عبدالله اشاره کند، تأکید کرد: «هر کاری که می‌شود، باید در چوکات قانونی اساسی باشد و خارج از هدایات قانون اساسی توافق نخواهد شد.»

مشاور رییس جمهور افزود که آروزی همه و تعهد حکومت، ساختن «حکومت و کابینه نو» موثر و شایسته‌سالار براساس مشارکت همه مردم افغانستان است.

عمر خاطر نشان کرد: «آرزوی همه ما است و تعهد حکومت است که حکومت و کابینه نو که ساخته می‌شود،  کابینه‌ای باشد که موثریت داشته باشد، کابینه‌ای باشد که براساس شایسته‌سالاری باشد و کابینه‌ای باشد که مردم نقش خود را در آن ببیند و مشارکت همه مردم افغانستان در آن تأمین شده باشد.»

در این حالی است که به تازه‌گی مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا بار دیگر از محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله خواست که روی تشکیل یک دولت فراگیر به توافق برسند.

پس از نشر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که در آن محمداشرف غنی برنده اعلام شد، آقای غنی و عبدالله عبدالله هر کدام به صورت جداگانه مراسم تحلیف ریاست جمهوری را به جای آوردند.

هفته گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا نیز کابل آمد و خواستار حل بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات شد، اما به گفته عبدالله عبدالله «جواب رد» گرفت.

امریکا پس از این سفر مایک پمپئو، اعلام کرد که یک میلیارد دالر از کمک‌هایش را قطع می‌کند و از رهبران سیاسی افغانستان به دلیل این‌که روی تشکیل حکومت فراگیر حاضر به موافقت نیستند، ناامید شده است.

محمداشرف غنی روز سه‌شنبه، پنجم حمل اعلام کرد که با عبدالله عبدالله دیدار داشته است، اما او خواستار تغییر یک‌شبه قانون اساسی و ایجاد ساختارهایی است که در قانون اساسی پیش‌بینی نشده است.

رییس جمهور غنی گفت که حاضر بوده است تا به عبدالله عبدالله «نقش اساسی» در روند صلح و به متحدانش در کابینه سهم بدهد.

عبدالله عبدالله اما روز پنج‌شنبه، هفتم حمل گفت که خواست او در مطابقت با روحیه قانون اساسی بوده است و برای حل بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات، هر نوع انعطاف لازم را نشان داده است. او محمداشرف غنی را به عدم انعطاف‌پذیری متهم کرد و گفت که عدم انعطاف‌پذیری سبب شد تا امریکا یک میلیارد دالر از کمک‌هایش را به افغانستان قطع کند.

عبدالله عبدالله پیشنهاد کرد که تا ۱۰ روز دیگر گروه پنج نفری از سیاست‌مداران افغانستان می‌توانند برای حل بحران سیاسی میان‌جگری کنند. او وعده داده است که هر نوع اقدامات لازم را برای حل بحران انجام خواهد داد، اما طرف‌ها باید در این مدت دست از اقداماتی که سبب تشویش مردم می‌شود، خودداری کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

امرالله صالح، دفتر کاری اش در ساختمان صدارت را تسلیم شد

سرطان ۱۷, ۱۳۹۹

عمر: به هیچ نیروی اجازه محدود سازی آزادی بیان را نمی دهیم

سرطان ۱, ۱۳۹۹

توافق نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله امروز امضا می شود

ثور ۲۸, ۱۳۹۹

خلیلزاد: ماه رمضان فرصتی است تا رهبران افغان منافع افغانستان را به منافع خود ارجحیت دهند

ثور ۷, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان