خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
صلح

عمران خان: امریکا با خروج نیروهایش از افغانستان اوضاع این کشور را به هم ریخته است

در تاریخ:
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی-کابل
اشتراک گذاری:

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگو با تلویزیون (PBS) امریکا گفته است که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، اوضاع این کشور را به هم ریخته است و بسیار مشکل است که طالبان به سازش تن دهند.

روزنامه «دان» چاپ اسلام‌آباد، روز (چهارشنبه، ۶ اسد ) با نشر گزارشی گفته که عمران خان در این مصاحبه تلویزیونی تأکید کرده که امریکا با خروج نیروهایش از افغانستان، اوضاع این کشور را به هم ریخته است.

او از تلاش امریکا برای جست‌وجوی راه‌حل نظامی در افغانستان انتقاد کرده و گفته است: «افرادی مانند من که مدام می‌گفتند هیچ راه‌حل نظامی در افغانستان وجود ندارد، ضد امریکایی خوانده شدند. من طالب خان خوانده شدم.»

عمران خان با ابراز تأسف گفته که امریکا زمانی متوجه شده است که مسأله افغانستان راه‌حل نظامی ندارد که قدرت چانه‌زنی این کشور از بین رفته بود.

نخست‌وزیر پاکستان تأکید کرده است، امریکا باید زمانی ‌که ۱۵۰ هزار سرباز ناتو در افغانستان حضور داشتند، تصمیم به توافق سیاسی می‌گرفت. به گفته او زمانی که امریکا تصمیم به خروج گرفت، طالبان فکر کردند که برنده جنگ شده‌اند و اکنون بسیار مشکل است که آن‌ها به سازش تن‌ دهند.

او در پاسخ به این پرسش که آیا تجدید حیات دوباره طالبان برای افغانستان پیش‌رفت مثبت است، گفته است که تنها نتیجه خوب می‌تواند یک توافق سیاسی باشد. او افزوده، بدیهی است که طالبان بخشی از دولت آینده افغانستان خواهند بود.

از سوی دیگر، نخست‌وزیر پاکستان از وقوع جنگ داخلی در افغانستان هشدار داده است. او گفته است: «از نظر پاکستان، این بدترین سناریو است؛ زیرا پس از آن… با دو سناریو روبه‌رو هستیم، یکی از آن‌ها مشکل پناهنده‌گان است.»

عمران خان افزوده که در حال حاضر پاکستان میزبان سه میلیون مهاجر افغانستان است و در صورت وقوع جنگ داخلی، شمار پناهنده‌گان به این کشور بیش‌تر خواهد شد.

او اما تأکید کرده است که پاکستان دیگر توان پذیرش پناه‌جو را ندارد. او هم‌چنان گفته است که اگر در افغانستان جنگ داخلی رخ دهد، پشتون‌های پاکستان نیز به این جنگ کشانده می‌شوند.

عمران خان هم‌چنان حمایت نظامی، اطلاعاتی و مالی پاکستان از طالبان را رد کرده و آن را ناعادلانه خوانده است. او گفته است که پاکستان در چند سال اخیر، بخشی از جنگ افغانستان بوده و این سبب شده است که بیش از ۷۰ هزار پاکستانی جان خود را از دست دهند.

عمران خان در حالی به این مورد اشاره کرده است که پیش‌تر رییس جمهور غنی نیز گفته بود که طالبان اراده‌ای برای ختم جنگ و برقراری صلح ندارند. رییس جمهور گفته بود، طرحی روی دست دارد که براساس آن وضعیت امنیتی در افغانستان سه تا شش ماه آینده تغییر می‌کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

افزایش فشارها بر رییس جمهور امریکا برای تمدید زمان حضور نظامیان در میدان هوایی کابل

سنبله ۲, ۱۴۰۰

عمران خان: طالبان گفته اند که تا اشرف غنی کنار نرود صلح نمی کنیم

اسد ۲۱, ۱۴۰۰

دبرا لاینز: جنگ در افغانستان باعث تلفات غیر نظامیان شده و باید هرچه عاجل متوقف شود

اسد ۱۹, ۱۴۰۰

خلیلزاد برای فشار آوردن به طالبان برای کاهش خشونت ها به قطر رفت

اسد ۱۹, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل