خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

عفو بین الملل خواستار حمایت دولت از فعالان و مدافعان حقوق بشر شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۶ سنبله ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

سازمان عفو بین الملل از دولت افغانستان خواسته تا از مدافعان و فعالان حقوق بشر در این کشور حمایت کند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود ابراز نگرانی کرده که که فعالان و مدافعان حقوق بشر در افغانستان با ترس، سوء استفاده، تهدید و خشونت روبرو هستند.

در تازه‌ترین گزارش این نهاد که امروز چهارشنبه (۶ سنبله) در کابل نشر شد، آمده که این مدافعان توسط دو طرف درگیری، دولت و مخالفان و همچنین گروه‌های مسلح مورد حمله قرار می‌گیرند.

این نهاد اضافه کرده در سال ۲۰۱۵ موتر کارمندان حقوق بشر افغانستان در شرق این کشور هدف حمله قرار گرفتند و دو نفر آنان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند، دولت افغانستان تاکنون کسی را در ارتباط به این قضیه بازداشت نکرده است.

این نهاد افزوده که در چند سال اخیر بیشتر از ده مورد حمله و تهدید علیه فعالان حقوق بشر در افغانستان ثبت شده که هیج یک از آنها توسط دولت به شکل درست پی‌گیری نشده است.

این نهاد با اشاره به افزایش خشونت‌ها در افغانستان و این‌که در سال ۲۰۱۸ بیشترین تلفات به غیرنظامیان وارد شده، گفته که موارد خشونت‌ علیه فعالان حقوق بشر در افغانستان به طور گسترده توسط دولت و نهادهای بین‌المللی نادیده گرفته شده‌اند.

در این گزارش همچنین اشاره شده که دولت افغانستان در انجام تحقیق درباره حمله‌ها به فعالان حقوق بشر در افغانستان ناکام بوده است.

عمر وریچ، معاون بخش جنوب آسیای سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید “فعالان حقوق بشر در افغانستان، نه تنها این فعالان در یک محیط پرمخاطره فعالیت می‌کنند، بل‌که با تهدید از طرف دولت و گروه‌های مسلح روبرو هستند.

او افزوده که مدافعان و فعالان حقوق بشر در این شرایط دشوار کار می‌کنند، با تهدید جدی جانی و سلامت‌شان مواجه‌اند، با آنهم آنان در مقابل بی‌عدالتی‌ها برای دفاع از حقوق دیگران به اعتراض خود ادامه داده‌اند.

به گفته وریچ ، دولت افغانستان وظیفه دارد که به این قشر از جامعه احترام گذشته، آنان را حمایت و محافظت کند و از فعالیت‌های آنان پشتبانی کند، درباره تهدیدهای که مواجه هستند و حملات که بر آنان می‌شود تحقیق کرده و درباه مرتکبین تحقیق و آنان را مورد پی‌گرد قرار دهند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

“گفتگوهای صلح باید زمینه دسترسی شهروندان را به حقوق اساسی و عدالت بیشتر سازد”

قوس ۱۹, ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: در مذاکرات صلح، حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه در نظر گرفته شود

اسد ۳۰, ۱۳۹۸

ثبت ۷۴ مورد قضیه اقدام به خودکشی در کمتر از یک سال در دایکندی

حوت ۷, ۱۳۹۷

افغانستان برای اولین بار عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل را کسب کرد

میزان ۲۵, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks