خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

عدم موجودیت سیستم حمل و نقل شهروندان کابل را با مشکل روبرو کرده است

در تاریخ:
دوشنبه ۹ حمل ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

 شهر کابل، پایتخت افغانستان در حال حاضر در حدود ۶ میلیون نفر جمعیت دارد و این جمعیت همه روزه رو به افزایش است. افزایش جمعیت این شهر را با مشکلات عدیده ای  روبرو کرده است، یکی از این مشکلات عدم موجودیت حمل و نقل عمومی است.

پس از سال ۲۰۰۱، افغانستان بیش از ۹۰۰ عراده بس به عنوان کمک از کشورهای مختلف دریافت کرده است. در مجموع حالا «اداره‌ی تصدی ملی‌بس» حدود یک هزار و ۴۵ عراده واسطه‌ی حمل و نقل مسافربری در اختیار دارد. ساکنان کابل اما از کمرنگ بودن وسایط حمل و نقل دولتی شاکی اند. معمولا روزهایی که بارندگی باشد، مسافران روی جاده‌ها می‌مانند. نه خبری از موترهای مسافربری خصوصی است و نه هم از دولتی. سوالی که مسافران منتظر از خود می‌پرسند، این است: «پس ‌بس‌های دولتی کجاست؟»

مقام‌های وزارت ترانسپورت می‌گویند که وسایط خصوصی خودسر در شهر کابل فعالیت می‌کند که سبب بی‌نظمی و افزایش و کاهش میزان کرایه شده‌اند: «مثلا یک روز ده افغانی و روز بعدی چهل افغانی کرایه می‌گیرند. برای حل این مشکل ایجاد زیر ساخت‌های ترانسپورتی را با هماهنگی ادارات دیگر در نظر گرفته‌ایم و به این منظور شهرداری کابل با ریاست ترافیک مشترکا کار ایجاد ایستگاه را آغاز کرده است.»

حسیب، کارمند یک شرکت خصوصی است و همه روزه باید مسیر کوته سنگی – شهرنو را با موتر طی کند تا به محل وظیفه اش برسد.

حسیب می گوید که او باید همه روز ساعت ۸ در محل کارش حاضر باشد و برای رسیدن به موقوع مجبور است ساعت ۶ و نیم از خانه بیرون شود.

او تاکید می کند که اگر یک سیستم حمل و نقل منظم در شهر موجود باشد و از ازدحام پایتخت کاسته شود او می تواند در ظرف نیم ساعت به محل کار خود برسد. به گفته حسیب نبود یک سیستم حمل و نقل درست در شهر کابل یکی از عمده ترین مشکلات شهروندان کابل است و از مسوولان می خواهد در این قسمت توجه جدی نمایند.

ساخت ایستگاه در نقاط مختلف شهر

۲ سال قبل شهرداری کابل در نقاط مختلف شهر کابل ایستگاه های جدید را ایجاد کرد، در آن زمان هدف از ایجاد این ایستگاه ها قابل دسترس‌بودن ترانسپورت برای همه، ارزان و مصئون‌بودن، پاک و سازگار با محیط زیست‌بودن و وجود گزینه‌های مختلف برای رفت‌وآمد از اهداف این طرح خوانده می‌شود.

حال با گذشت ۲ سال از ساخت این ایستگاه ها هیچ نوع استفاده ای از این ایستگاه صورت نمی گیرد و این ایستگاه بیشتر به جای نشستن برای افراد بیکار و معتادان تبدیل شده است.

فعال سازی بس های شهری

به تازگی شهرداری کابل شهرداری کابل از فعال سازی بس های شهری جدید در مسیرهای مختلف شهر کابل خبرداده است.

سمیرا رسا، سخنگوی شهرداری کابل به بخدی گفت که «به تعداد ۲۰۰ عراده بس از سوی شهرداری کابل آماده خدمت رسانی به شهریان کابل است.»

به گفته خانم رسا شهرداری کابل پس از ۴ ماه مطالعه روی وضعیت ازدحام در شهر کابل به این نتیجه رسید تا بس های شهری را فعال کند تا به مشکل حمل نقل در شهر رسیدگی صورت گیرد.

خانم رسا تاکید می کند که «ایجاد ترانسپورت منظم شهری یکی از وظایف وزارت ترانسپورت کشور است اما این وزارت نتوانسته به این مشکل رسیدگی کند و شهرداری کابل با در نظر داشت مشکلات مردم و موجودیت ایستگاه های که قبلن از سوی این اداره ایجاد شده به تعداد ۲۰۰ عراده بس را فعال کند.»

او می افزاید که قرار است این بس ها در ۱۶ مسیر مختلف در سطح شهر مردم را انتقال خواهند داد.

این بس ها از طریق ۵ ترمینل و ۲۶۴ ایستگاه در مسیرهای مختلف عرضه خدمات می کند تا علاوه از ایجاد نظم و سهولت شهری در اقتصاد و رفاه شهروندان ممد واقع شود.

شهرداری کابل تاکید می کند که با فعال سازی این بس ها سهولت های زیادی در قسمت حمل و نقل شهروندان کشور ایجاد می شود و هر کدام از این بس ها ظرفیت انتقال ۳۰ مسافر را دارا می باشد.

خبرگزاری بخدی

 

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۱ سرباز ارتش با راننده‌ اش در کابل ترور شد

10 ساعت قبل

جلوگیری ازانفجار یک حلقه ماین در شهر کابل

حمل ۲۸, ۱۴۰۰

۱۲ تن در پیوند به جرایم جنایی در شهر کابل بازداشت شدند

حمل ۱۶, ۱۴۰۰

از انفجار یک ماین در شهر کابل جلوگیری شد

حمل ۱۶, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل